| IuliaaD a întrebat:

iau anticonceptionale de 3 luni si acum 3 zile mi-a venit menstruatia. intrebarea mea este legata de menstruatie, pentru ca sunt in a 3 zi si deja nu prea mai curge sange, ci doar scurgeri maronii. si as vrea sa stiu daca este normal pentru ca pe mine de obicei menstruatia ma tinea 7 zile si deja cred ca maine sau poimaine o sa mi treaca. este normal sa fie asa menstruatia? si mai am o intrebare: daca sa zic a nu iau anticonceptionalele corect si raman insarcinata pe parcursul tratamentului, menstruatia mai vine?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Trebuie sa stii ca MENSTRUATIILE care se produc dupa ce s-a trecut la folosirea acestei metode contraceptive, prin folosirea pastilelor AC, se produc/desfasoara cu totul diferit fata de modul de manifestare a menstruatiilor avute mai inainte. Dupa fiecare folie de AC-uri, sangerarile devin tot mai scurte si din ce in ce mai slabe cantitativ cu fiecare luna trecuta, putand la un moment dat dupa folosirea a 6 -8 folii de AC-uri ca sangerarea sa lipseasca complet, si practic sa se elimine doar niste cantitati infime de mucus sangvinolent uneori chiar si doar cate 1 sau 2 zile sau chiar....deloc. In concluzie faptul ca menstruatia actuala va tine numai 3 zile este cat se poate de NORMAL sa se produca astfel, Daca toate cele 21 de pastile AC au fost administrate zilnic mereu la aceeasi ora, atunci PRACTIC formarea unei sarcini este in proportie de 99, 4% IMPOSIBILA. Insa in cazul folosirii INCORECTE a acestor pastile AC se poate forma o sarcina si in mod logic in acel caz lipseste menstruatia, dar fiindca aceasta lipsa se suprapune peste lipsa de menstruatie care deja oricum este aproape absenta din cazul folosirii mai indelungate a acestei metodei, atunci pentru a indeparta orice dubii privind posibilitateade a exista o posibila sarcina, dupa folosirea primelor 7 pastile de pe urmatorul blister, se va face un test de sarcina. Multa sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te lua după livia123rotaru.
Anticoncepționalele dereglează menstruația de obicei.
Nu contează cât ține, contează că a venit.
Nu ești însăcinată dacă îți vine.
Ovarele elimină un ovul odată pe lună, dacă acesta nu este fecundat (de spermă) îți vine ciclul, dacă este fecundat ciclul nu mai vine.
Așa apare un copil.

| Maria_Nistorica_1995 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu este neaparat! Cauta si pe internet! Daca ramai insarcinata iti poate veni menstruatia in primele 3-4 luni(depinde de organism)! Anticonceptionalele regleaza menstruatia! Daca se iau din auzite fac rau, dar daca a fost la medic, este bine!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Maria_Nistorica_1995):

Pe net informațiile sunt de multe ori eronate, nu mersi.
N-are cum să vină menstruația, gândește și tu.
Sarcinile alea cu menstruații sunt sarcini cu probleme de obicei, mai bine faci avorț dacă pățești așa, poate să fie și o hemoragie.
Nu reglează menstruația, o dereglează.
Sunt niște bombe cu ceas.
Eu zic să te uiți pe canalul ăsta, înveți si tu ceva:
https://www.youtube.com/user/SEXULvsBARZA

| Maria_Nistorica_1995 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am lat anticonceptionale pentru reglarea mestruatiei, si a mers! Si unei bune prietene de familie, i-a venit menstruatia in primele 2 luni, si acum copilul e sanatos tun!

Răspuns utilizator avertizat
| IuliaaD explică (pentru Maria_Nistorica_1995):

Nu am inteles. i-a venit menstruatia cand a fost insarcinata desi lua anticonceptionale?

Răspuns utilizator avertizat