| wannex01 a întrebat:

As avea cateva intrebari. La inceputul lui octombrie s-a intamplat sa se rupa un prezervativ in timp ce faceam sex cu prietena mea. Prezervativul s-a rupt in timpul partidei, nu am ejaculat inauntru, din cauza fricii ei, a doua zii am luat pastila (Escapelle). Ciclul i s-a dereglat (insa totusi e regulat: odata cu 4 zile mai repede, odata cu una mai tarziu, succesiv) si cam atat, fara alte efecte. Astazi, din nou, inevitabilul s-a produs. De data asta s-a rupt chiar la final, si am ejaculat in ea. M-am imbracat repede si am mers la farmacie, cea de la farmacie mi-a zis (dupa 20 min de la actul sexual) ca se poate lua sia cum dupa 4 luni, avem sanse mari sa scapa, insa tot repeta faptul ca sa nu mai ia pastila timp de 1 an. Eu vreau acum sa aflu, sincer, cat de mari sunt sansele ca ea sa ramana. Cat de eficienta e pasila? Am administrat-o la 30 min dupa actul sexual.

10 răspunsuri:
| candora a răspuns:

Pastila luata dupa deregleaza menstruatia timp de citeva luni la rind. Nu poate sa ramina insarcinata, dar trebuie de stiut ca se poate de luat maxim 2 pastile intr-un an, adica la interval de jumate de an. Fiti mai atenti pe viitor.

| Sophiee a răspuns:

Nu are cum sa ramana insarcinata.de fapt pastila aia are rolul de a "distruge o sarcina "adica chiar daca ovului a fecundat in momentul in care iei pastila de a doua zi,postinor sau escapelle p, nu are cum sa se formeze fatul si ii vine menstruatia normal, maxim i se deregleaza in sensul ca ii vine mai repede sau putin mai tarziu. sper ca am fost destul de explicita.pe scurt pastila aia nu da voie sarcini sa se dezvolte si o distruge chiar daca s-a format happy

| Abadonna a răspuns:

Ce Dumnezeu folositi de se tot rupe fratilor!? Aica, mai aveti un pic si ajungeti la situatia "on a daily basis"...mai multa grija, mai multa lubrifiere, marca de o calitate mai buna - ce vreti voi dar EVITATI sa se intample asa ceva. Si cum naiba de nu simti cand s-a rupt? In atatia ani am patit-o o singura data dar nu mi-a trebuit deloc mult sa imi dau seama de asta pentru ca din momentul in care apare si cea mai mica ruptura si pana la ruperea totala ( atunci cand simti ca e o mare diferenta ) nu dureaza mult. Si daca simti, esti om, controleaza-te ffs.
De ce tip atat? Pentru ca presupun ca sunteti destul de tineri cat si neexperimentati dar va mai zic si eu inca o data: patile de acel gen nu, repet NU se administreaza asa - ca pe vitamine. Ok? Sa gandim la un mod primitiv...pastila aia practic omoara ceva nu? Si nu omoara doar o celula acolo, omoara ceva care are o structura destul de complexa. Ia ganditi-va ca nu omoara doar ce trebuie ci are si efecte secundare ( care acum nu se vad ) foarte serioase.
Sansele sunt egale cu 0 daca a luat pastila din nou. Ai mare grija sa nu mai fie nevoie sa o mai ia prea curand in viata asta...din moment ce stii sa faci *** inseamna ca esti responsabil asa ca fii pana la capat si asuma-ti responsabilitatea si pentru sanatatea ei si chiar A VOASTRA!
Si nu te pune cu un farmacist big grinbig grinbig grin, uite cat de urat se iau dupa aia de tine.
Multa sanatate si aveti grija.

| wannex01 explică (pentru Abadonna):

Data trecuta i-a venit la timp, cand trebuia sa ii vina, la 7 zile dupa ce a luat pastila. Sper sa fie cel putin la fel si de data asta, ca sunt cam speriat.

| Abadonna a răspuns (pentru wannex01):

Din punctul acesta de vedere stai linistit, nu exista nici o posibilitate sa se fi intamplat ceva. Cu dereglarile de rigoare probabil, dar va veni sigur. Insa repet, don't do this, EVER!
Am ajuns sa stiu destul de bine ca pana si cel mai amarat medicament are efecte secundare, uneori destul de serioase iar pastila aia nu e jucarie. Take care.

| AnonimSoul a răspuns:

Salut!
In cazul in care se tot intampla, nu o sa fie bine pentru prietena ta, daca continua sa inghita rahaturile alea ca pe dropsuri. In mod normal, pastila, nu e bine daca este administrata cel mult odata la 6 luni! ar fi bine sa renuntati la ea. Acuma ca a luat-o e ok, dar sa stiti pe viitor. Nu te caca pe tine ca e ok fata acum si nu o sa ramana grea! 30 de minute... nu fi disperat. Nu ii zice de pomana PASTILA DE A 2-A ZI!
Sfaturi!
1. Cumpara alt tip de prezervative! de preferat de la farmacie nu de la buticul de la cotl!
2. Problema ruperii poate sa fie ea. In cazul in care nu se umezeste, trebuie sa folosesti lubrifiant!

| wannex01 explică:

Pastila ar trebui sa ii provoace menstruatia in cateva zile, data trecuta i-a venit la timp, dupa 7 zile dupa ce a luat pastila. Sper sa fie la fel si de data asta, sunt cam speriat. Multumesc pentru pareri.

| wannex01 explică:

Ultima oara a avut ciclul de 28 de zile. Daca ar avea ciclul de 24 de zile, ar trebui sa vina in 6. Daca vine in 6, pe ea ar fi trebuit sa o doara ovarele de 2 zile. Lucru care nu s-a intamplat. Ma gandesc ca o sa vina 10, cu ciclu de 28 de zile. Aseara a avut niste dureri de ovare, ca si atunci cand ar trebui sa vina "mosu" insa dimineata i-au trecut. De cand a luat pastila, are niste crampe ff dureroase sub buric. Sper sa vina "mosu" odata si sa scapam amandoi de griji.

| wannex01 explică:

Facand niste calcule, am incercat sa aflu perioada fertila. Daca ciclul era de 24 de zile, PF era din 21-26. Dar cum nu a fost, pentru ca nu are dureri cum ca ar venii in data de 6, probabil a fost ciclu de 28 de zile. La 28 de zile, PF este din 25 in 30. Accidentul s-a produs in 31, la o zii dupa perioada fertila. Sansele sa fii scapat sunt de 95% in primele 24h, 85% in 25-48h si 58% in 49-72h.

| Oltean_Cristian_1988 a răspuns:

Ce partida? steau-dinamo rolling on the floor