| anonim_4396 a întrebat:

as dori daca se poate sa gasesc si eu raspunsul la aceasta intrebare care ma framanta de mult timp...la ce varsta e bine sa iti pierzi virginitatea? va multumesc anticipat

3 răspunsuri:
| Derye a răspuns:

Ca fara la 17 ani jumatate-18. Atunci riscurile sunt minime in ceea ce priveste cancerul de col uterin care e de 10 ori mai mare la o fata care isi incepe viata sexuala la 13-14-15 ani.
Ca baiat thinking nu mai devreme de 15. Riscuri nu prea exista la baieti, decat BTS-urile. Atata timp cat se protejeaza, e ok.

| Pacala a răspuns:

Legal ai voie sa incepi dupa 15 ani. Daca vrei sa ai si organismul suficient de matur pentru o relatie sexuala, trebuie sa astepti pana la 18 ani. Daca nu stii de ce vrei sa incepi cu sexul, atunci mai asteapta. Daca faci dragoste cu cineva care te iubeste si pe care il iubesti, o sa fie superb. Daca faci doar sex, n-o sa fie mare branza, comparativ cu ce vei simti cand vei face dragoste cu adevarat. Tine cont de faptul ca: daca baiatul este mai "smecher", risti sa iei si o boala cu transmitere sexuala. Tine cont ca, daca tii la sanatatea ta, imediat ce iti incepi viata sexuala trebuie sa mergi la cate un control ginecologic odata la 6 luni (cel putin). Daca nu iti pasa de sanatatea ta, sa nu te miri cand vei vedea scurgeri albe, galbui, verzui sau maronii. Toate sunt semne de boli cu transmitere sexuala, iar tratamentul dureaza mult si trebuie tinut cu strictete si de tine si de partenerul tau. A, si musai protejeaza-te: prezervative sau pilule anticonceptionale. Primele te scapa si de boli si de sarcini nedorite, pilulele te scapa doar de sarcina, nu si de boli. Cand esti pregatita sa tii cont de toate chestiile astea si sa le si aplici, esti pregatita pentru o relatie sexuala. Daca crezi ca glumesc, incearca asa cum crezi tu ca e mai bine si peste ceva vreme da un mesaj pe TPU si zi "Pacala a avut dreptate" happy

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Oricand e bine sa iti pierzi virginitatea. Recomandat cat mai repede, ca asa e moda acum, daca vrei sa fi cool.