| Andreea58291725 a întrebat:

Buna ziua, as dori un sfat…
Am o relatie de 3 ani si eu si iubitul meu am facut sex neprotejat si a avut loc si o ejaculare fara sa stiu. Abia dupa mi-am dat seama, el nu a zis nimic. Si acum sunt foarte speriata pentru ca sexul a avut loc prin data de 12 si ieri in data de 22 mi-a venit stopul. Si nu stiu daca sunt sau nu gravida. Stiu ca este si stop peste sarcina dar din cate am inteles nu e la fel ca asta normal. Asta sunt sigura ca e stop pentru ca e de culoare deschisa si curge mult. Sunt foarte speriata pentru ca acum nu ar fi momentul pentru un copilaș si nu stiu ce se intampla.

Răspuns Câştigător
| RoxanaIoana108 a răspuns:

Bună! Când îți trece menstruatia, fa un test de sarcina cu prima urina de dimineață (indicat ar fi cam la 3 zile după menstra, pentru a nu da raspunsul eronat).
O vizită la ginecolog nu ar strica.
Peste două saptamani (14 zile de la primul test de sarcina), repetă testul.

| Andreea58291725 explică (pentru RoxanaIoana108):

Multumesc frumos, dar e normal sa imi vina menstruatia?

| RoxanaIoana108 a răspuns (pentru Andreea58291725):

Da, există și excepții, mai ales in primele luni. Se numește menstruatie peste sarcina.

| Andreea58291725 explică (pentru RoxanaIoana108):

Buna,mi-am facut astazi un test si a iesit negativ
Stopul a durat 6 zile si s-a terminat in 27
Oare l-am facut bine sau prea devreme? Simtome cum ca as fi nu am deloc

13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cu 10 zile inainte de ciclu menstrual nu mai erai in perioada fertila, iar faptl ca ti-a venit menstra, chiar confirm aca nu ai ramas gravida.

Totusi, daca esti asa de speriata pe cat pretinzi acum, aici, de ce accepti sa faci sex fara protectie? Atunci chiar nu-ti pasa?

| Andreea58291725 explică (pentru Violleta2022):

Eu am un calculator menstrual pe telefon si imi arata ca in data de 10 am fost la ovulatie, dar nu stiu…
Mereu am avut grija si nu s-a intamplat nimic si mereu a iesit inainte si acum de asta sunt speriata ca nu stiu cum sa procedez, am facut un test si a iesit negativ…l-am facut azi, dae nu stiu imi e sa nu fie prea devreme si sa nu imi fi dat raspunsul gresit

| Violleta2022 a răspuns (pentru Andreea58291725):

Dupa cum am mai spus, NU exista aplicatie sau calculator electronic care sa-ti calculeze ovulatia si menstruatie la fetele si femeile cu ciclu NEREGULAT< tocmai pentru ca nimnei pe pamantul asta nu stie cum functioneaza hormonii vostri.

Acea aplicatie/calculator de ovulatie este buna NUMAI pentru femeile care au ciclul de tip NERGULAT, adica care se succede fix la acelasi numar de zile, luna de luna.

| Emilian65 a răspuns:

Dacă ți-a venit ciclul menstrual, este imposibil sa fii gravida. Deci, stai liniștită ca nu vei fi mămica curând.

| Andreea58291725 explică (pentru Emilian65):

Și ciclul peste sarcina ce e?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă nu ești pregătită pentru un copilaș, atunci de ce faci sex neprotejat?

| Lrs2015 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ii place cauciucul nici ei ca aproape tuturor femeilor hetero

| Lrs2015 a răspuns:

Daca dupa 3 ani de relatie inca nu ati gasit o metoda ca sexul sa fie mereu neprotejat si cu finalizare in interior....aiurea. Si daca dupa 3 ani de facut sex pui intrebarea asta...tot aiurea.

| Andreea58291725 explică (pentru Lrs2015):

Nu s-a mai intamplat sa fie cu finalizare in interior, mereu am avut grija. Dar de judecat toti suntem buni

| Mihhhhhhhh a răspuns:

Nu te speria, după ciclu fa un test și ce o fi o fi.