| reb18 a întrebat:

Bună ziua, dacă ma puteți ajuta, de câteva zile am niște dureri la sâni, mai ales la sânul stâng mai tare ma înțeapă și simt ca ard când ii ating și s-au mărit în volum. Mestruatia am avut în data de 18 am terminat se poate sa ma doară fiindcă vine următoarea menstruație? Ii adevărat luna aceasta am avut mai abundenta menstruația. Am făcut test de sarcina nu sunt însărcinată, ieri le-am făcut se poate sa ma doară cu câteva săptămâni mai repede? Dacă ați mai pățit careva

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Durerea de san, in s ecial umflarea sanului nu este de la o sarcina, ci de la posibil noduli mamari inflamati sau tumori.

Iti recomand sa mergi de urgenta la medic, sa faci un CT scan sau mamografie, ca nu-i de glumit cu sanul durerors si in special umflat!
Sanatate multa!

| Goete a răspuns:

Cred ca nici macar un medic nu te-ar putea ajuta fara sa te vada si tu astepti ajutor de la adolescenti pe aici

| reb18 explică (pentru Goete):

Scuză-mă eu am întrebat dacă a mai pățit cineva așa ai înțeles nu răspunde dacă nu vrei și gata!

| helpforyou a răspuns:

Durerile la sâni pot avea mai multe cauze, inclusiv schimbări hormonale, creșterea în greutate, consumul de anumite medicamente sau stresul. În unele cazuri, durerile la sâni pot fi un simptom al sindromului premenstrual (PMS) sau al altor afecțiuni ginecologice.

Dacă ai avut o menstruație mai abundentă decât de obicei în luna curentă și în prezent simți dureri la sâni, ar putea fi vorba despre PMS. PMS este un ansamblu de simptome care pot apărea înaintea menstruației și care pot include dureri la sâni, schimbări de dispoziție, crampe, oboseală și alte simptome.

Cu toate acestea, dacă durerile la sâni sunt severe sau dacă ai orice alt simptom anormal, ar trebui să consulti un medic pentru a afla cauza exactă a durerilor tale și pentru a primi tratamentul adecvat. Este important să îți monitorizezi sănătatea și să consulti un medic dacă ai orice simptom anormal sau dacă ai îngrijorări cu privire la sănătatea ta.

| reb18 explică (pentru helpforyou):

Îți mulțumesc din suflet

| helpforyou a răspuns (pentru reb18):

Cu mare drag.