| DoarEuDia a întrebat:

de vreun an imi tot curge o substanta abicioasa uneori branzoaza chiar sau transparenta de jos din vagin, in ultimele lunii curge tot mai multa si zilnic si daca nu imi pun un absorbant micut zilnic tot ma ud. P.S. daca e important am 16 ani si am menstruatie de vreo 3 ani. Care sa fie problema si cum sa opresc aceasta curge care ma deranjeaza? Ajutor, funda!

7 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"Scurgerea vaginală alb-gălbuie" despre care spui este secreţia vaginală NORMALĂ şi o vei avea până la menopauză ( întreruperea fiziologică a ciclurilor menstruale ).

Doar că, aspectul secreţiei vaginale normale DIFERĂ în funcţie de perioada de fertilitate în care te afli.

Vezi mai multe detalii la linkul :
http://www.mamicamea.ro/sanatate-femei/secretia-vaginala-normala.html

Dacă acea scurgere/secreţie NU are miros urât/deranjant şi NU este însoţită de mâncărimi sau usturimi, şi dacă are o culoare albă/transparentă ( eventual puţin spre roz ) atunci NU ai de ce să te îngrijorezi.

Toate cele bune.

| frostxtq a răspuns:

Cel mai recomandat e sa mergi la un medic cat de repede. Ai stat oricum prea mult timp (un an) fara sa faci nimic in privinta asta. eventual vorbeste cu mama ta si mergeti impreuna la un consult, poate fi vorba despre o infectie si daca o lasi netratata, in timp se poate agrava si poate duce la alte boli.

| Mihailescuioana29 a răspuns:

Din moment ce ai menstruatie, banuiesc ca stii ca este normal sa curga o substanta din vagin, dar sa fie transparenta sau tranparent-galbuie. Dar dupa cum ne povestesti la tine nu este asa, deci poate fii o infectie. La majoritatea femeilor apare. Eu zic mai intai sa faci baie cu ceai de musetel ( sa stai in ceaiul cald cateva secunde), timp de cateva zile, cel putin o saptamana. Ceaiul de musetel nu afecteaza cu nimic, asa ca poti sa faci acest lucru oricand. Daca dupa acest "tratament" cu ceai, situatia este la fel atunci este cazul sa te vada un medic.

| Mihailescuioana29 a răspuns (pentru Mihailescuioana29):

Cateva minute, nu secunde, imi cer scuze.

| piratul a răspuns:

Poate fi o infectie netratata timp de un an, de asta sa amplificat scurgerea. Eu zic cel mai bine mergi la un medic specialist.

| Ani4ka18 a răspuns:

Poate sa fie si din cauza raceli, la mine tot se mai intimpla asa ceva, am fost la doctor si o mi-a dat tratamrnt>.

| Avram_Andrei_1995_5dXi a răspuns:

Baga-ti un dop de pluta happy