| Pecehas a întrebat:

eu cu iubitul meu am facut sex in a 7-8-a zi dupa ciclu, mai exact, in ziua de 4-5 s-a terminat, iar pe 12 am avut contactul sexual
Nu si-a dat drumul, insa la final am observat ca in lateralul penisului, nu in varf, la nivelul capului, era o gaurica cat varful acului
Exista sanse sa raman gravida?
Si perioada fertila este in timpului ciclului, inainte sau dupa
Rog raspunsuri serioase
REPEDE VA ROG, multumesc!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu conteaza cand s-a terminat ciclul menstrual, doar cand a inceput, ca de atunci se numara zilele!
Mai conteaza:
- daca ciclul este regulat sau neregulat si
- la cate zile se succede menstruatia
Ovulatia se produce exact la mijlocul periodei dintre 2 cicluri menstruale. Intotdeauna se numara din prima zi a ciclului!
Perioada fertila (cand poti ramane imediat insarcinata), incepe cu 3-4 zile inainte de ovulatie si se termina cu 3-4 zile, dupa ovulatie.

In orice caz, un testd e sarcian se poate face NUMAI DUPA 21 de zile, de la ultima partida sexuala.
Orice test facut inainte de 21 de zile, va arata incorect si va fi facut inutil.

| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru a se putea oferi un raspuns cert, sigur si cat mai CORECT, trebuie sa fie cunoscute urmatoarele informatii si anume :
1.) trebuie precizata data la care a inceput menstruatia,
2,) trebuie precizata data la care a avut loc actul sexual,
3.) tipul/caracteristica ciclului menstrual de a fi REGULATA sau NEREGULATA
4.) lungimea ca numar de zile a ciclului menstrual,
fiindca doar daca sunt cunoscute informatiile precizate se poate stabili ziua in care se produce OVULATIA si pe baza acelei zile de ovulatie, pot fi stabilite cele 5-6 zile care reprezinta PERIOADA FERTILA a ciclului, singurele zile in care se poate forma sarcina in cazul in care in una sau in toate cele 4-5 zile ajunge sperma in vagin.
Fiindca nimeni nu are de unde sa stie sau sa ghiceasca cate zile a tinut menstruatia in acest caz, este posibil ca actul sexual sa fi fost intretinut in cea de-a 10-a zi a ciclului in cazul in care sangerarea menstruala a tinut 2-3 zile (2-3 + 7-8 = circa 10) deci inainte de a incepe perioada fertila sau sa fi avut loc chiar in prima zi a perioadei fertile zi in care probabilitatea de a se putea forma o sarcina este foarte mica de sub 7-8% adica aproape imposibila. Dar presupunand ca menstruatia a tinut circa 5-6 zile si se aduna si cele 7-8 zile (de dupa) rezulta ca actul sexual a fost intretinut in cea de-a 13-14-a zi a ciclului (5-6 + 7-8 = 13-14), adica in ziua de dinainte sau chiar in ziua OVULATIEI (daca ciclul are lungimea de 28 de zile), adica in momentul cel mai fertil in care probabilitatea de a se forma o sarcina este MAXIMA, de peste 90%.
In concluzie posibilitatea sau imposibilitatea de a se forma o sarcina depinde in primul rand de lungimea ca numar de zile a ciclului tau menstrual si de asemenea si de tipul ciclului si anume de a fi regulat sau neregulat.
Iar la intrebarea ta : ""Si perioada fertila este in timpului ciclului, inainte sau dupa "" rspunsul care este catusi de cat corect ar fi aceea ca PERIOADA PERTILA a unui ciclu menstrual cu lungimea ''normala'' de 28-30 de zile, se situeaza aproximativ la mijlocul ciclului adica intre cea de-a 10-a si 17-a zi numarate fata de prima zi de menstruatie. Multa sanatate!

| Pecehas explică (pentru corbulalbrosu):

Aparent, m-am uitat pe niste foi de ale mele si aparent s -a terminat pe 25.09, iar pe 13-14 mi-a venit iar pentru ca am ciclu neregulat.