| andrutik a întrebat:

Eu cu sotul meu ne dorim un copil numai ca nu reusim sau sa putem avea un bebe.Ciclul mi-a venit luna asta in data de 4 si pe 8mi s-a terminat iar in data de 12-17 am facut sex.Am sanse sa raman insarcinata daca nu va rog recomandati-mi niste vitamine stiu ca trebuie sa iau.

5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Dacă îţi cunoşti datele ciclului pe ultimele 6 luni ( cel puţin ) poţi să-ţi calculezi : când are loc ovulaţia, perioada cu fertilitate „ridicată" şi data următoarei menstruaţii – folosind „metoda calendarului"!

În răspunsul pe care ţi l-am dat în 5 iulie explicam ( parţial ) cum se foloseşte „metoda calendarului"!

Folosind această metodă, poţi calcula perioada cu fertilitate „ridicată" şi ÎN acea perioadă este INDICAT să ai cât mai MULTE contacte sexuale ( chiar de mai multe ori pe zi, de 2-3 ori pe zi ) cu ejaculare intravaginală!
De asemenea, pentru a favoriza fecundarea ovulului ( deci implicit o viaţă cât mai îndelungată a spermatazoizilor, în vagin ) NU trebuie să te speli cu săpun înainte şi după actul sexual ( nici la intrarea în vagin şi nici cu clătire intravaginală cu apă + săpun; doar cu apă simplă şi FĂRĂ clătire interioară/spălături vaginale )!
Mai mult, e preferabil ca să păstrezi sperma cât mai mult în vagin ( după actul sexual ) – deci să NU te speli după actul sexual, doar să-ţi pui un tampon intim ( pentru a nu păta lenjeria )!
La fel, e recomandabil să faci dragoste seara, înainte de culcare ( fără spălare după ) şi să păstrezi sperma ( în vagin ) până dimineaţa!
Nu e o metodă foarte igienică, dar, de obicei, dă rezultate – dacă este aplicată în toată perioada cu fertilitate RIDICATĂ!

Dacă vrei, trimite-mi prin mesaj privat ( din secţiunea Mesaje sau de pe profilul meu ) datele ciclului tău pe ultimele 6 luni ( din ianuarie încoace; sau chiar din iunie 2011 până acum, dacă le ai ) şi o să-ţi fac eu calculul ( cu metoda calendarului, şi îţi explic cum să calculezi ) să vedem care este perioada cu fertilitate sporită ( cea mai propice pentru o eventuală „concepţie" )!

Sau dacă nu, atunci fă tu calculul conform exemplelor explicate la pagina : http://www.mamicamea.ro/......eptie.html

Pentru a primi răspuns la mesajul privat, verifică-ţi setările profilului - Intră în Meniu la "Editare profil" şi la rubrica "Vreau să primesc mesaje de la" SETEAZĂ : toţi membrii TPU, apoi dă-mi un mesaj privat!

| YouNoob a răspuns:

De vitamina "medic" ai auzit?

| Mirela77 a răspuns:

Lasa de o parte calendarul e o prostie. Iubitiva si fara programare. Factorul psihologic e decisiv iar in acest mod va distrugeti relatia.Traiti fiecare zi si bucurativa de ea.Fiul meu este facut in prima zi dupa ciclu asa ca la gunoi cu zile fertile si infertile!

| Bambicuochiiverzi a răspuns:

De obicei dupa 14 zile dupa terminarea menstruatiei e perioada fertila pentru ca atunci apare ovulultonguesucces

| Madalin_Panait_1990 a răspuns:

Pai bai fratzilor ala isi sa drumu in tine sau afara din tine? daca isi da drumu afara mai faceti copii cand o zbura porcii laughing