| andrada22jj a întrebat:

Iau pastilute Diane 35, este prima luna, pastilele le-am terminat vineri si teoretic ar trebui ca menstruatia sa apara in urmatoarele 2-3 zile. Este miercuri si inca nu a aparut. Am efectuat pana acum 3 teste de sarcina, toate iesind negative. Sa fie un posibil efect secundar al anticonceptionalelor? Sau chiar exista riscul sa fiu insarcinata desi testele au aratat negativ?

Răspuns Câştigător
| mymistery a răspuns:

Teoretic trebuie sa vina in 2-3 zile dar poate sa-ti vina in oricare din acele 7 zile cand nu iei anticonceptionale. Sau poate sa-ti vina in a 7-a zi respectiv ultima fara pastiluta si a 2-a zi trebuie sa incepi o noua folie. Sau daca iti vine in a 8-a sau a 9-a tu trebuie neaparat sa iei pastile dupa pauza de 7 zile indiferent daca menstruatia ti-a venit sau nu. Eu una nu cred ca testele de sarcina au dat eroare daca le-ai efectuat corect. Mentruatia poate intarzia si pe baza de stress sau dintr-o cauza hormonala. Eu iti recomand sa te linistesti si iti va veni mentruatia vei vedea. happy

| andrada22jj explică (pentru mymistery):

Multumesc din suflet. s-a rezolvat problema. si chiar faza cu stresul chiar asta sa zic ca a fost o cauza principala. Odata ce m-am linistit, a si aparut menstruatia.

| mymistery a răspuns (pentru andrada22jj):

Cu placere! Ma bucur ca te-am ajutat si ti-a venit si menstruatia. happy

3 răspunsuri:
| Julyanna a răspuns:

Din cate stiu, este unul dintre efectele secundare ale medicamentului "Diane 35" intarzierea menstruatiei.
Daca erai insarcinata, macar unul dintre cele 3 teste pe care le-ai efectuat iesea pozitiv. insa daca toate au iesit negative nu ai cum sa fii insarcinata.
Linisteste-te intr-un final o sa iti vina si menstruatia.