| Anuseabusea a întrebat:

Bună.
Am inceput administrarea contraceptivelor midiana.
Prima pastila am administrat-o pe 16 octombrie și de atunci sângerarea nu s-a oprit (primele 7 zile au fost mai abundente, după sunt slabe).
Puteți să-mi dați un sfat?
E normal aceasta sângerare?(vreau sa menționez ca e prima dată când administrez anticoncepționale).
Sa întrerup administrarea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Administrarea anticonceptionalelor se face numai dupa ce se fac teste hormonale serioase, unde se vede ce anume tip de anticonceptional se potriveste corpului tau, fiindca cele luate dupa ureche pot declansa hemoragii si alte modificari hormonale serioase in corpul femeii.

Ti-as recomanda sa opresti imediat aceste anticonceptionale si sa mergi de urgenta la ginecolog, pentru investigatii hormonale.

| Trudix21 a răspuns:

Bună!

Nu căuta un sfat pe aici, caută sfaturi de la un medic de specialitate!

Seară bună!