| aallyynnaa a întrebat:

Imi puteti da niste sfaturi cu niste "secrete" pe care le-ati pus in practica pentru a ramane insarcinata cu o fetita? Am doi baieti si imi doresc enorm de mult o fetita. Stiu ca nu e ceva ce putem alege dar nu pierd nimic daca incerc tot felul de babisme sau recomandari ce vi s-au parut utile. Multumesc!

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Iti poate fi de real ajutor urmatoarele articole medicale : http://www.mymed.ro/alegerea-sexului-copilului-baietel-sau-fetita.html
http://www.itsybitsy.ro/baiat-sau-fata/

Din vremuri stravechi, au circulat o multime de superstitii legate de sarcina si sexul copilului. Multe din ele s-au pastrat si azi, in ciuda evolutiei tehnicii si medicinei: daca ai burta rotunda e fata, daca visezi floricele bleu vei avea baiat, daca ramai insarcinata in luna cutare e fata, daca duci mana la nas e baiat… si multe altele.
Totusi NU este chiar asa. Exista o metoda destul de precisa care iti poate determina si stabili sexul viitorului copil : pe baza unui calcul foarte precis a momentului in care va avea loc ovulatia. Metoda poate fi incercata cu mai mult sau mai putin succes, in cazul in care iti doresti sa nasti un copil de un anume sex.
Metoda consta pur si simplu in folosirea unui tester de fertilitate si ovulatie, cu ajutorul caruia care se poate stabili cu o precizie de peste 97-98% care e PRIMA ZI FERTILA a ciclului menstrual. De regula aceasta ''prima zi'' este cea in care apare pentru prima data in cursul ciclului menstrual atat in urina cat si in saliva din cavitatea bucala hormonul luteinizant (LH). Stiintific s-a stabilit ca ''prima zi fertila'' se situeaza la o distanta de 3-4 zile inainte de ziua in care va fi eliberat OVULUL din foliculul OVARIAN. Astfel femeia poate afla cu suficient de mare precizie data/ziua in care este indicat sa intretina actul sexual pentru ca exact in acel moment si nu mai tarziu, sperma sa ajunga in vagin.

In ce consta metoda : sexul copilului este dat de spermatozoid?

Daca ovulul care este purtator doar al cromozomului X, este fecundat de un spermatozoid care este purtator de cromozomi X, in acel caz progenitura rezultata este o fetita : X + X = XX,
-- iar in cazul in care ovulul este fecundat de un spermatozoid purtator de cromozom Y, in acel caz va rezulta baiat : X + Y = XY.

La intrebarea fireasca : cum putem sti ce fel de spermatozoid va fi cel care va fecunda ovulul pentru a sti ce sex va avea copilul?
Raspunsul logic si rational este urmatorul :
-- Este stabilit stiintific ca spermatozoizii X sunt mai mari, mult mai lenti si... traiesc mai mult timp, in jur de 3 - 5 zile.
-- In schimb, spermatozoizii Y sunt mai mici, mult mai rapizi, dar traiesc mai putin, maxim 1-2 zile.
-- Este cunoscut si faptul ca viata (viabilitatea) OVULULUI este si mai scurta fiind in jur de 8-12. In cazuri foarte rare ovulul poate trai 12 - 24 de ore dupa ce a fost eliberat din foliculul ovarian.

Pe baza unui calcul simplu si rapid, reiese ca daca vrei baiat sau fata totul depinde de stabilirea cat mai precisa a momentului in care se va produce ovulatia... si de momentul in care a avut loc contactul sexual.
In consecinta : in cazul in care contactul sexual a avut loc chiar in ziua ovulatiei, primii spermatozoizi care ajung la ovul, datorita rapiditatii lor in deplasare, vor fi cei purtatori de cromozom Y, adica tocmai aceia care vor da copilului sexul masculin.
Dar daca, contactul sexual a fost intretinut cu 3-4 zile inainte de ovulatie, teoretic niciun spermatozoid Y nu va supravietui pana la ovulatie, in schimb in trompa uterina vor exista spermatozoizii purtatori de cromozomi X, care chiar daca sunt mai lenti, ei vor fi acolo, datorita faptului ca viata lor este mai lunga (chiar si de 4-5 zile) si ei vor fi cei care vor da sexul feminin viitorului copil. Multa sanatate!

| Cksihja a răspuns:

Faci sex cu câteva zile înainte de perioada fertilă dar nu înainte de al obliga să arunce prima încărcătură, aia conține cea mai mare cantitate de spermatozoizi masculini. Sexul trebuie să fie rapid fără orgasm pentru că atunci se crează un mediu propice pentru spermatozoizii masculini. Spermatozoizii masculini sunt mai mici și mai puțin rezistenți decât cei feminini așa că se vor pierde și vor rămâne doar spermatozoizii feminini care în perioada fertilă vor fecunda ovulul.