| AdnanaIoanaaa a întrebat:

In data de 17( sambata) am avut un contact sexual dar prezervativul s-a rupt si nici eu nici partenerul meu nu ne-am dat seama la timp. In maxim 4h am luat Escapelle. Nu am avut reactii adverse, doar mici dureri de burtica. Sunt ingrijorata deoarece in data de 20 (astazi)va avea loc ovulatia, iar eu am luat pastila de a 2a zi inainte cu vreo 3 zile. As putea ramane insarcinata? Poate ca pastila sa nu isi faca efectul fiindca eram intr-o perioada apropiata de ovulatie? Mentionez ca am 23 de ani, ciclu mentrual regulat, nici o sarcina pana acum. E prima oara cand mi s-a intamplat.

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pastila are o marja de eroare de 5%!
Din pacate, nu putem stii cu siguranta daca functioneaza sau nu pentru tine, deoarece fiecare corp raspunde diferit la pastila asta.
In orice caz, efectele negative ale pastilei isi vor face prezenta pe o perioada foarte lunga de vreme, de 6-12 luni, cand nu se mai poate calcula ciclul, ovulatia sau perioada fertila.
De acum inainte, este recomandat doar prezervativul.
Inca ceva: sfatuieste baiatul sa cumpere prezervative cu 2 numere mai mici, ca sa nu se mai rupa.
Singurul motiv pentru care se rupe prezervativul este ca a fost pare mare (larg) pentru cucul lui si s-a rasucit pe penis, pana a pocnit. Prezervativele se cumpara in functie de grosimea penisului, nu de lungimea lui, ca toate vin lungi standard, de 20-22cm, dar grosimea difera si daca nu este perfect intins pe penis, atunci este larg si se rupe cu siguranta in timpul sexului.

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca pastila contraceptiva este folosita cu circa 2-3 zile inainte de data/ziua ovulatiei si mai ales in primele 24 de ore de dupa actul sexual cu probleme, adica exact situatia in care te afli si tu, eficacitatea metode contraceptive se situeaza la circa 95% sanse de reusita. Se considera ca eficacitatea pastilei de a 2-a zi este cu atat mai mare cu cat timpul dintre actul sexual si momentul folosirii este mai scurt, doar in cazul in care pastila este folosita chiar in preziua sau ziua ovulatiei, bineinteles in cazul in care actul sexual se termina in mod "nefericit" si nedorit intruna dintre zilele perioadei fertila a ciclului menstrual. In urma unor studii si experimentari, a reiesit ca eficienta pastilei Escapelle sau Postinor2 in functie de orele care au trecut intre actul sexual si administrarea pastilei este urmatoarea :
- In primelor 24 de ore - are o eficacitate de 95%
- Intre 25-48 ore - are o eficacitate de 85%
- Intre 49-72 ore - are o eficacitate de 58%.
In cazul in care actul sexual cu ''probleme'' este intretinut dupa trecerea a mai mult de 24-36 de ore de la producerea ovulatiei, formarea sarcinii devine imposibila si in acea situatie folosirea pastilei contraceptive devine... INUTILA.
Succes! Sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Daca ai luat pastila de protectie, nu poti fi gravida.

| ywar a răspuns:

Explica-mi si mie cum se rup la voi prezervativele? Ma gandesc ca sunteti prea salbatici in pat... Chiar ma intereseaza, cum se rup prezervativele?

| AdnanaIoanaaa explică (pentru ywar):

Se intampla uneori sa aiba defecte din fabrica. Nu l-am testat inainte sa il folosim. Da, unii oameni isi testeaza prezervativele inainte. Si da, exista si oameni care au patit aceeasi chestie ca si mine. Probabil tu traiesti intr-o lume roz si nu ti s-a intamplat. Puteai sa eviti intrebarea daca nu poti sa oferi un raspuns normal, decent. Fara ironii. happy

| ywar a răspuns (pentru AdnanaIoanaaa):

Nu am fost ironic, sub nicio forma. Eram curios sa stiu si eu cum se intampla. Am o varsta, nu se pune problema ca traiesc intr-o lume paralela.

| eugeniu2020 a răspuns (pentru ywar):

Il trage cand il pune, nu stie sa il puna pe cuc de asta si se rup! sau musca cu dintii cand il pun si de asta aluneca ulterior, prosti copii in ziua de azi!

| eugeniu2020 a răspuns (pentru ywar):

Esti mica si prostuta, daca nu stii a face sex, nu faci sex, daca oamenii nu pot inota, ei nu inoata.
sper sa nu fii insarcinata, nu trebuie sa nasti, sa continui sa aduci pe lume asa persoane limitate ca tine, nu te inmulti!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca este un risc foarte mare, sigur esti însărcinată cu cel putin gemeni, Totuși cum s-a rupt?