| Ellaotylya a întrebat:

Pentru Dr.Adela Sidonia Rusu. Buna ziua! Am o problema, sunt speriata si nu stiu ce sa fac.Pe data de 2 feb am avut contact sexual, dar prezervativul a cedat, am luat escapelle la o ora jumate dupa contact.Nu am avut nici-o stare de rau sau reactii adverse.Ieri mi-a curc intr-o cantitate mica sange dar avea culoarea maro. Vreau sa stiu daca este de la pastila? Mentionez ca 30 a fost ultima zi de menstratie si am un ciclu regulat de 25 de zile, luna asta ar trebui sa-mi vina pe 24. Pot sa fiu insarcinata si la cat timp pot face un test de sarcina?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut! Escapelle contine de 10x o concentratie mai mare decat un comprimat normal de contraceptiv si uneori poti sa manifesti anumite reactii adverse( mai ales ca hormonii tai sunt dati peste cap). Reactii adverse gastro-instestinale, o secretia mai anormala, menstruatie de scurta durata. Daca ai dubii in privinta eficacitatii medicamentului poti sa iti faci un test de sarcina,(testul se face la 8 zile de la contactul sexual, deci il poti face) Fii atenta cu pastila de a doua zi, se administreaza maxim de 2 ori pe an altfel o sa manifesti diferite simptome datorita modificarii echilibrului tau hormonal.
Imi pare rau dar nu sunt Dr. Adela Rusu