| Ioana0609 a întrebat:

Buna ziua! In luna mai am luat duphaston din cauza unor dereglari menstruale, pe 15 mi-a venit menstruatia, apoi pe 5 iulie si de atunci nu am mai avut. Pe data de 27 august am avut un contact sexual protejat in urma caruia s-a rupt prezervativul, cu toate acestea ejacularea a avut loc in exterior dar nu sunt sigura ca nu a ajuns deloc lichid seminal acolo. La aproximativ 7-8 ore am luat pastila de a doua zi escapelle, iar astazi, 05.09 am avut niste scurgeri maronii. Credeti ca exista posibilitatea sa fiu insarcinata?

Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Ar putea fi din moment ce implantarea zigotului in mucoasa uterina se produce in cele mai multe cazuri intre 8 si 12 zile de la contactul sexual.
Insa nimeni nu se poate pronunta din moment ce nu se stie daca a existat sperma, daca exista un ovul viabil in acel moment etc.

Ar putea fi spotting de implantare, ar putea fi efectul advers al pastilei, ar putea fi spotting cauzat de ovulatie, ar putea fi o sangerare anormala cauzata de afectiunea preexistenta etc.Ar putea fi orice din moment ce situatia descrisa de tine este incerta.Din acest motiv, daca eu as fi in locul tau, indiferent de cum se vor desfasura lucrurile de acum inainte, as face un test de sarcina dupa 21 de zile de la contact pentru a fi sigura.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Numai dumnezeu iti poate spune asta, fiindca pastila escapelle are o marja de eroare de 5-6% si apoi, tu ai luat pastila dupa 8 ore, cand deja ii scazuse eficienta ei a mai scazut cateva procente.

| Floridori a răspuns:

Dupa 5-10 zile de la administrarea pastilei pot sa apara, ca efect advers, sangerari ce pot dura in medie intre 2 si 10 zile.
Acestea sunt doar un efect advers al pastilei, nu pot fi considerate menstruatie si nici nu reprezinta confirmarea sau infirmarea ca pastila a functionat.
De aceea, ideal ar fi sa faci un test de sarcina dupa 21 de zile de la contactul sexual.

| Ioana0609 explică (pentru Floridori):

Poate fi vorba de sangerarea de implantare?

| Ioana0609 explică (pentru Floridori):

Multumesc. Sangerarea de implantare dureaza mai multe zile?

| Floridori a răspuns (pentru Ioana0609):

Sangerarea de implantare se manifesta prin spotting vizibil pe chilot sau hartia igienica.
De regula are culoarea maronie (sange oxidat) sau roz (sange proaspat amestecat cu secretie vaginala). Acesta dureaza de cele mai multe ori o zi, sau poate fi vizibil doar pe durata catorva ore, dar scurgerile de acest tip pot dura chiar si 3 zile in anumite cazuri, iar in cazuri mai rare, cand exista o usoara inflamatie in urma implantarii, fenomenul poate fi observat pana la 5-7 zile.
Insa repet, nu este vorba de o sangerare propriu-zisa, abundenta, deci nu se va asemana cu menstruatia.Este vorba doar de secretie roz sau maro, ori de pete observate din cand in cand, asta insemnand ca din punct de vedere cantitativ, este semnificativ mai redusa decat sangerarea din timpul menstruatiei.

| Floridori a răspuns (pentru Ioana0609):

Ar putea fi din moment ce implantarea zigotului in mucoasa uterina se produce in cele mai multe cazuri intre 8 si 12 zile de la contactul sexual.
Insa nimeni nu se poate pronunta din moment ce nu se stie daca a existat sperma, daca exista un ovul viabil in acel moment etc.

Ar putea fi spotting de implantare, ar putea fi efectul advers al pastilei, ar putea fi spotting cauzat de ovulatie, ar putea fi o sangerare anormala cauzata de afectiunea preexistenta etc.Ar putea fi orice din moment ce situatia descrisa de tine este incerta.Din acest motiv, daca eu as fi in locul tau, indiferent de cum se vor desfasura lucrurile de acum inainte, as face un test de sarcina dupa 21 de zile de la contact pentru a fi sigura.

| Ioana0609 explică:

Tin sa precizez ca am fost la control ginecologic si am ovare polichistice, din acest motiv am si menstruatie dereglata