| tinaya a întrebat:

Buna ziua la toata lumea! M-am decis cu greu sa-mi scriu pe acest forum "suferinta"care ma macina de vreo 2 saptamana.Am fost aproape 3 ani de zile cu un baiat extraordinar, m-a iubit la nebunie si mi-a trecut cu vederea multe lucruri (trebuie sa specific ca eu am fost prima lui iubita si prima din toate punctele de vedere, eu aveam 19 ani si el 20 cand ne-am cunoscut). Am avut o relatie foarte frumoasa, familia lui ma adora era o adevarata poveste de dragoste! Insa acum 2 saptamana.ne-am despartit fiindca el s-a saturat de toate reprosurile mele si de toate "fitele" pe care i le faceam! Eu de fiecare data cand ne certam punea punct iar el mereu ma facea primul pas! In dec.anul trecut la fel ne-am despartit dar l-am sunat si am insistat si pana la urma ne-am impacat! Acum mi-a zis ca nu ma mai iubeste si sa-mi vad de viata mea. El nu este genu sa fie cu alte fete este un tip foarte deosebit, insa nu mai are incredere in mine.In timpul asta de 2 saptamana. l-am sunat de vreo 4 ori am plans, mi-am cerut iertare i-am jurat ca o sa ma schimb dar degeaba fiindca nu mai crede in mine si plus de asta cred ca i-am castigat dispretul fiindca am tot insistat.Am fost chiar si la el acasa a ramas fara cuvinte am vorbit foarte frumos unul cu celalalt insa chiar e hotarat sa nu ne mai impacam.Noi 2 suntem si la aceeasi facultate, eu vb cu cu mama lui si toata lumea regreta ca ne-am despartit! Acum am hotarat sa nu-l mai caut deloc ca oricum l-am "hartuit"destul. Fetelor credeti-ma ca il ador si abia acum mi-am dat seama cat rau am putut sa fac.De 2 saptamana plang non stop fiindca eu sunt singura vinovata, de asta am insistat cu telefoane si m-am dus la el fiindca stiu ca eu sunt vinovata. Ce as putea sa fac sa-i castig increderea? Nu mai vreau sa fiu cu nimeni, il vreau pe el fiindca numai cu el pot sa fiu fericita.Crede-ti ca poate cu timpul vom ajunge sa fim iar impreuna? Si cum as putea sa-i demonstrez ca eu chiar o sa-mi schimb caracterul? Va multumesc din suflet! astept sfaturile voastre.

Răspuns Câştigător
| thegreenalien a răspuns:

Vorbeste cu el, cauta-l, dar nu face presiuni asupra lui. Oricum o relatie de lunga durata nu se poate rupe asa de brusc si fi sigura ca indiferent de spusele lui, el inca te iubeste, oricat ti-ar gresi o persoana nu poti sa o uiti in 2 saptamani.De fapt o iubire nu poate fi uitata in ani si daca vei fi mereu in preajma lui va fi imposibil ca asta sa se intample. Vorbiti( nu neaparat despre asta ) discutati orice si incearca sa faci in asa fel incat sa ii arati prin discutiile voastre ca esti dispusa sa te schimbi si ca esti constienta de greseala pe care ai facut-o ( nu ii arata asta prin banalul " iarta-ma ", iti e greu sa crezi ca cineva chiar a realizat greseala pe care a facut-o atunci cand vine sa isi ceara scuze ), arata- ca esti inca langa el, ca l-ai iubit si ca inca il iubesti la fel de mult, ca ii vrei binele, ca vrei sa fie fericit. Fa-l sa inteleaga cat de important este pentru tine.Asculta-l si fi aproape de el. Sunt 3 ani.Ai tot sprijinul familiei, ceea ce cu siguranta te va ajuta mult.Se va intoarce la tine, nu plange chiar daca sunt constienta ca ti se rupe sufletul si stiu ca cel mai dureros este atunci cand realizezi ca tu esti cea care a gresit, atunci cand esti dezamagita de propria persoana. Incearca totusi sa te mobilizezi, si nu visa la o schimbare, incearca sa schimbi si incepe cu propria persoana.Imi pare rau ca s-a intamplat asa, dar cred ca nu e deloc prea tarziu pentru a remedia situatia. Bafta!

7 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna, e bine ca recunosti ca ai gresit, asta e foarte bine...parerile de rau nu prea au valoare de multe ori, trebuie sa ii dovedesti prin fapte ca te vei schimba. Spune-i ca daca te iubeste, sa iti acorde o noua sansa sa ii arati schimbarea si dovedeste-i ca nu ii vei mai gresi...asa e lumea, nu pretuieste ceea ce are, apoi cand pierde sufera, stiu cum e sa suferi, dar trebuie sa fi tare si pregatita pentru orice.Eu zic ca e mai bine sa ii acorzi ceva timp adica sa il lasi o perioada, sa nu il cauti sau stresezi, sa mediteze si el, ca poate acum zice ca nu, dar apoi se va razgandi, eu asa cred ca asa se intampla de multe ori, are nevoie de ragaz sa isi dea seama ce are de gand sa faca cu tine, asteapta un timp, cat crezi tu ca e bine, apoi cauta-l din nou, sau asteapta un semn din partea lui, daca nu ti-l va da, atunci actioneaza tu, vb cu el si totusi ar fi pacat dupa atata timp sa va despartiti definitiv, mare pacat ar fi.Sincer imi pare rau pentru aceasta situatie dar presimt ca va fi bine pana la urma, cred ca te iubeste din moment ce a stat cu tine atat timp chiar si tu ai spus ca te-a iubit foarte mult, ai sa vezi ca cu timpul totul va fi bine, daca cumva nu te vei mai impaca cu el, macar sa stii ca ai incercat!

| Barajag a răspuns:

Sincer imi pare rau si tare mi-as dori sa va impacati, ma bucur ca recunosti ca ai gresit, putine recunosc, insa ca sa-l poti readuce in viata ta, va trebui sa lupti sa-i arati ca te-ai schimbat, sa- i arati ca il iubesti cu adevarat si sa se uite in trecut la cei 3 ani pe care i-ati petrecut impreuna, cate momente frumoase ati avut, roaga-l sa nu dea cu piciorul la aceasta iubire.Eu iti doresc bafta!

| Hombre a răspuns:

Draga. Esti o cicalitoare meteahna greu de stapanit.Atentie, nul mai cauta o perioada l-ai stresat destul si cand erati inmpreuna si dupa. Singura rezolvare pentru tine este sa te modelezi nu ramane ca tatele cicalitoare.Ai realizat valoarea lui dupa ce l-ai pierdut desi ai mai avut o experienta mai inainte si dupa impacare ai procedat la fel. Aratai ca te-ai schimbat (dar si la modul real altfel...) poartate firesc lasa telefoanele, lasa jalba-n protap plina de vaicareli pe la apropiatii lui si cel mai mult stapanesteti atacul de panica in care ai intrat ca faci numai greseli.Va observa schibarea ta daca va fi interesat. Speranta si calmul este medicamentul tau acum.Comporta-te firesc sa nu esi cu vreun barbat crezand ca va veni la tine in genunchi ca ai facut totul varza.Sa auzim de bine.

| OanaG a răspuns:

Ai incredere in tine, schimba-te dovedeste-i acest lucru prin fapte nu cuvintehappy.

| alexflor87 a răspuns:

Am trecut si eu pe aici.Esti exact in situatia in care am fost eu. La mine s-a ajuns la happy-end, suntem casatoriti de un an si 2 luni.Nu vreau sa te fac sa crezi ca vei ajunge si tu la acelasi rezultat, pentru ca daca nu se va ajunge, vei suferi si mai mult si de asta nu vreau sa iti dau sperante. Insa, schimba-te cu adevarat pentru ca el sa vada asta.Nu il mai cauta, pentru ca astfel de presiuni il vor face sa creada ca esti la fel, barbatilor nu le place sa fie stresati. Incearca sa il faci sa vada ca dragostea din partea ta nu s-a stins, nu incerca sa te vezi cu altcineva, poate ca vei simti nevoia sa faci asta pentru a mai uita de durere, dar nu o fa.Incearca sa fii cat mai naturala in prezenta lui si fii o noua persoana asa cum lui i-ar place sa fii. Succes. Fii tare si incearca ca aceasta problema sa nu te imbolnaveasca(eu am patit-o) si sa nu te faca sa suferi si din alte puncte de vedere. Ai grija de tine happy

| lavinia1302 a răspuns:

Buna. Sfatul meu e sa vorbesti cu el si sa il rogi sa ramaneti prieteni. Eu te cred ca vrei sa stai cu el cat mai mult dar incearca sa faci in asa fel incat sa fii si departe si aproape in acelasi timp. Banuiesc ca ai ramas prietena cu prietenii lui deci incearca sa afli ce "suparari" mai are in ultima vreme si du-te la el prietenoasa cu un sfat. Orice ai face nu il forta.
Daca asta nu merge, mi-a mai venit o idee. Baietii (pe el nu il cunosc asa ca ma refer in general), cand fetele le arata ce mult ii adora, se considera uneori stapani pe fete si cred ca orice ar face face fetele vor "uita". Nu prea stiu cum sa iti explic. Ceea ce vreau eu sa zic e ca poate ar trebui sa nu pari dependenta de el, sa para ca vrei sa cauti fericirea in alta parte, ca nu te mai intereseaza el (intr-un fel). Poate daca incerci sa il faci "gelos" ( eu cred ca totusi mai tine la tine pentru ca, dupa cum s-a mai zis, nu poti uita o persoana pe care ai iubit-o, in 2 saptamana). Prin metoda asta il poti face sa se sperie ca te pierde si va veni inapoi la tine. Daca nu poate el nu iti este sortit si te vei obisnui cu gandul ca meriti ceva mai bun. si poate vei gasi pe altcineva...care sa te accepte asa cum esti si sa iti zica frumos daca il deranjeaza ceva la tine. Eu am 14 ani asa ca ti-am explicat ca pentru mine. Tu culege ce crezi ca ti-ar fi de folos din ce am zis si, ce pot sa mai zic...multa bafta.

| tinaya explică:

Va multumesc din tot sufletul meu fetelor, chiar n-am cuvinte sa-mi exprim multumirea pentru sfaturile voastre! Poate D-zeu ne va ajuta, ar fi chiar pacat sa se stinga toata dragostea atat de usor!