| ionelutaa a întrebat:

Nu mi-a venit ciclul de o luna de zile in total 60 de zile. si am mai patit acum 3-4 luni de nu mi-a venit la 46 de zile. test am facut a iesit negativ dar nu inteleg dc nu vinestraight face ajutor. Am facut sex a6 zi de la venirea ciclului protejat si prezervativul nu era rupt. ce sa fac?

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E vorba de aceeasi boala care a determinat si intarzierea anterioara. orice femeie stie ca o intarziere de 10 zile impune consult ginecologic imediat (in ziua 11 sau 12, in orice caz). tu de ce stai in halul asta de atata timp? Din pacate nu poti merge la urgenta pentru o afectiune atata de veche, chiar daca este probabil foarte grava. va trebui sa astepti pana marti cand te poate vedea ginecologul. Dar nu amana nici o clipa, marti la prima ora prezinta-te la cel mai bun ginecolog accesibil, unul care sa iti poata face investigatii complexe.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Hristos a Înviat!
Dacă este pentru a doua oară, este timpul să mergi la medic, ai nevoie și de un ecograf, dozările hormonale, test Papanicolau, etc. pentru a elimina toate suspiciunile ce pot sta la baza acestei întârzieri repetative.
Și orice medic este accesibil dacă ai bani pe tine, nu uita lucrul acesta.
Ai grijă de sănătatea ta.
Pa, pa.

| Alemoni a răspuns:

Bună!
Hristos a înviat!
Sunt multe motive pentru întârziere menstruaţiei. Dacă nu eşti însărcinată, poate fi de la stres (nu glumesc), încearcă să te relaxezi. Alt motiv ar putea fi schimbarea programului. Mai ales când această schimbare e majoră. Dar de cele mai multe ori e de la medicamente.
Sfatul meu urgent este să te duci la ginecolog neapărat. Poate fi vorba de o boală. Nu te speria. de multe ori sunt boli temporare.
Numai bine şi sper ca după Paşte să fi în cabinetul de ginecologie.

| ionelutaa explică (pentru Alemoni):

Multumesc. am 15 ani si sunt la sat nu este ginecolog prin zona :d doar la 100 de km departare. daca ma duc la farmacie nu ma poate ajuta farmacista cu ceva medicamente?

| Alemoni a răspuns (pentru ionelutaa):

De ce nu spui că ai 15 ani? Pentru ca ai o vârstă la care menstruaţia încă poate fi neregulată. Farmacista nu prea are cu ce să te ajute... Ar fi bine totuşi o vizită la ginecolog.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Hristos a înviat!

Dacă ai făcut sex protejat şi, bănuiesc că aţi verificat prezervativul DUPĂ actul sexual ( să nu fie rupt ), atunci NU ai cum să rămâi însărcinată de la acel contact sexual.

NU ai dat detalii : vârsta, când ai avut prima menstruaţie/menarha, datele ciclului menstrual pe cel puţin ultimele 6 luni, dacă au mai fost întârzieri, dacă ai fost la ginecolog pentru astfel de dereglări, un eventual diagnostic, eventuale tratamente, cum/când ai făcut testul de sarcină, etc.

Oricum, este indicat să faci 2 teste de sarcină, la interval de 3 zile între ele, pentru CONFIRMARE!

Cauze generale posibile în cazul întârzierii menstruaţiei : răceală, dereglare hormonală, stres, infecţie, probleme medicale ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ), sarcină,...

O întârziere acceptabilă, din diverse cauze : răceală abdominală ( NU răceala "comună" ) sau răceală la ovare ( anexită ), infecţie, medicamente, etc., este de MAXIM 7-10 zile; tot ce DEPĂŞEŞTE 10 zile reprezintă o "problemă medicală"!

Poate fi vorba de :
1 ) o dereglare hormonală - situaţie în care TREBUIE să consulţi un endocrinolog, care îţi va prescrie analize hormonale pentru a determina dozajul din sânge şi apoi vei primi tratament
2 ) probleme de natură ginecologică ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ) - dacă au mai fost astfel de întârzieri şi în trecut - situaţie în care TREBUIE să faci un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană sau una vaginală pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

AMBELE controale trebuie făcute simultan - deci, mergi la medicul de familie şi ceri Trimitere atât la endocrinolog, cât şi la ginecolog!

Dacă este vorba de chist o să-ţi prescrie un tratament cu tablete anticoncepţionale pe 3-6-9-12 luni ( până se dizolvă chistul respectiv ) şi control periodic ( din 3 în 3 luni ).

Dacă NU este chist atunci îţi va prescrie tratament cu Duphaston pe 10-30 zile ( eventual chiar pe mai multe luni ), după care o să-ţi vină regulat menstruaţia.

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Având în vedere postările tale anterioare, constat că au mai existat astfel de întârzieri MARI ( ale menstrei ), motiv pentru care SUSPECTEZ o afecţiune a ovarelor ( chist ovarian, ovar polichistic )!

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In ce lume traiesti tu de luna are 60 de zile?
Inca ceva, la 15 ani vad ca te pricepi la fizica mai ales la frecare, esti cam micuta pentru putulica.

| Stonely a răspuns:

Du-te la un medic ginecolog. Apropo cati ani ai?