| anonim_4396 a întrebat:

Numele meu este Ionut, si am 27 de ani.
De curand m-am despartit de iubita mea, care a cresut langa mine de la 14 ani si 8 luni.
Am iubito enorm de mult,dar era nepotrivire de caracter,iar ea a refuzat sa mai lupte,deoarece eu cred ca am fi putut sa lasam unul de la celalat,si sa fim fericiti,asa cum eram inca din prima zi cand ne-am cunoscut.

Acum e distrus tot,nu ma exista nici o sansa sa ne impacam,si nu stiu cum voi face mai departe,deoarece,as vrea o relatie tot cu o fata mica,care sa creasca langa mine,iar la varsta pe care o am,nu cred ca as putea sa imi mai gasesc o fata mica.

Aveam o relatie frumoasa,si aveam grija de ea ca si de fetita mea,si i-am oferit tot ce am putut.Din pacate sa terminat,iar acum as vrea sa imi refac viata,si nu pot,pentru ca nu pot fi cu o fata care deja este formata dupa un alt baiat,si poate inca il iubeste, sau care sa culcat cu alti baieti.Nu stiu cum sa fac.Sunt genul protector,si imi place sa am multa grija de o fata,si sa fiu langa ea in toate momentele importante din viata ei, iar daca e o fata mai de varsta mea, e cam trecuta deja prin toate...

Dati-mi va rog ceva sfaturi.

8 răspunsuri:
| DeeaMarry a răspuns:

Intr-o oarecare masura, te inteleg.
E de apreciat faptul ca iti doresti relatii serioase, si nu aventuri, ca marea majoritate a barbatilor. E frumos sa iti doresti sa oferi afectiune, iubire si intelegere.
Inteleg ca poate fi destul de deranjant sa stii ca iubita ta a trecut prin paturile altor barbati, dar trebuie sa fii constient de faptul ca nici tu nu esti virgin. Cum poti sa pretinzi ca iubita ta sa fie virgina, cand tu nu esti? Doar pentru ca ea e fata, iar tu esti baiat? Sa stii ca sunt destul de multe fete care isi doresc sa aiba un iubit virgin, mai ales daca si ele la randul lor sunt virgine.
Eu cred ca o fiecare fata trebuie sa fie crescuta de parintii ei, nu de iubit. Trebuie sa isi formeze propria personalitate, nu una dorita de iubitul sau. Atunci cand alegi sa fii cu o fata, o alegi pentru felul ei de a fi, nu dupa cum ai vrea tu sa fie. In lumea asta atat de mare trebuie sa existe multe fete a caror personalitate sa fie pe placul tau! Majoritatea oamenilor isi gasesc alesul/aleasa la o varsta destul de inaintata(adica fara sa isi "creasca" partenerul), chiar raman cu acea persoana pana la sfarsitul zilelor, deci nu vad de ce ar fi atat de greu pentru tine. Nici macar nu cred ca ai incercat sa ai o relatie cu o persoana de varsta ta. S-ar putea sa fii uimit, poate chiar usor placut surprins ca te poti baza pe maturitatea ei in a lua decizii importante, ca aveti aceleasi prioritati sau chiar aveti gandiri asemanatoare. Sa stii ca exista si multe avantaje, nu doar dezavantaje!
Si ce daca o fata de varsta ta e deja trecuta prin toate? Crezi ca ea nu o sa aiba nevoie de ajutorul tau, de iubire, protectie? Poate de un sfat? Cu totii avem nevoie de aceste lucruri.
Daca iubesti o fata, nu ar trebui sa iti pese prea mult daca nu esti primul in viata ei. Daca un nesimtit a profitat de sentimentele ei, crezi ca ea nu mai e la fel de valoroasa?!
Si daca chiar tii sa fie virgina, crezi ca e imposibil sa gasesti o fata de 23, 24 de ani care sa fie virgina? Te asigur ca nu e! Cunosc astfel de fete.

| neutrino a răspuns:

Imi place cum gandesti: tu, la 27 de ani esti tanar novice, si ai tot dreptul la prospaturi; ele, la aceeasi varsta, sunt trecute prin toate si nu mai au aceleasi drepturi. Se numeste ipocrizie, dar poti merge la o gradinita, iti alegi o fetita, o cresti, si atunci cand va creste mare, ii ceri mana. Crezi ca ea va fi de acord?

| ionut1986 a răspuns (pentru neutrino):

De ce tot timpul trebuie sa fie oameni ca tine? chiar nu inteleg.
Am adresat o intrebare,la o situatie in care ma aflu, si nu am nevoie de prostiile tale.
Eu as fi vrut sa am o relatie daddy-doughter, da m-as mira ca tu sa fi auzit de asa ceva vreodata.

Multumesc pentru raspunsuri, o sa le iau in considerare.
Apropo de gandirea matur-pustoaica, in fosta relatie s-a combinat foarte frumos.

| Oana92 a răspuns (pentru ionut1986):

Faptul ca iti doresti o astfel de relatie nu e deloc ok. Nicio femeie intreaga la minte nu o sa isi doreasca un tata in loc de iubit, sa ma rog, pe cineva care se compoarta ca atare. Cand o sa intelegi asta o sa gasesti pe cineva care sa fie langa tine ca femeie, nu ca un copil!

| ywar a răspuns:

Ionut! asculta-ma putin...
tu ce vrei langa tine un copil sau o femeie? Tu vrei sa te proiectezi pe postul de tata sau de iubit/sot?
Trebuie sa iti raspunzi foarte clar in mintea ta si apoi sa te hotarasti! Ai un spirit matern dezvoltat - probabil fiind mai atasat de mama ta. Nu e de condamnat! Tine minte Iubita nu copil! Reflecta! Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Genul protector, mai protejeaza tu multe june si o sa-ti trimitem chiftele cu prastia la institutia aia de reeducare care se mai numeste parnaie, iti este teama ca la varsta ta sa iti faci prietena mai aproape varstei tale deoarece, astea mai coapte, nu sunt asa de usor de dus cu zaharelul.
p.s. ai grija sa nu ajungi pe la parnaie ca cei care sunt "protectori " cu minorele isi fac operatie de schimbare de sex acolo

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Esti pedofil?

| AleexaIoana a răspuns:

Buna.
Eu cred ca ar trebui sa te gandesti ca tocmai din cauza asta ca exista o diferenta de varsta nu merge, tu gandesti ca un om matur ea ca o pustoaica e absolut normal. De accea trebuie sa iti gasesti pe cineva de varsta ta care sa te inteleaga sa nu fie nevoie sa o inveti tu ce si cum, lasa la o parte ideile astea ca s-a culcat cu un alt baiat bla bla si ca nu esti tu primul in toate asa nu vei reusii niciodata sa fi fericit ai nevoie de o femeie asa cum ai spus tu trecuta prin toate cu experienta. Incearca sa ai o relatie de genul asta si fa diferenta eu sunt convinsa ca o sa fie mult mai bine. Bafta!