| Mariuța2234 a întrebat:

Pe 20 iulie am avut primul contact sexual. care nu a afost in sine un contact sexual. doar dezvirginare. Si dupa o saptamana au aparut ametelile, apoi durerile de sani. de burta, si in fiecare dimineata ameteala si greata. Dar menstruatia mi-a venit normal pe 18 august. si dupa o saptamana in care mi-am revenit, s-au reluat aceste strari, ce pot sa am? Ciclul mi-a venit deci gravida nu sunt, atunci ce e? Ma simt foarte rau. Mama imi spune ca sunt niste dereglari hormonale. ajutati-ma va rog! Funda!

Răspuns Câştigător
| Mussette a răspuns:

Pai daca nu esti, aunci mergi a medic.Ameteala poate fi provocata de anemie, lipsa de Ca. Greata poate aparea de la o mancare sau o disfunctie la nivelu stomacului, ficatului, pancreasului, colecistului. Durerile de sani... poate nu ai mai mult d 18 ani si inca pot creste, astfel provoaca dureri. Nu mai fi speriata.happy
Uneori de la ganduri, incepi sa ai si simptomele de care iti este teama.
Cat despre placerile trupesti, mai sunt si altii care fac abuz.winking

13 răspunsuri:
| Alcyon a răspuns:

E ceva pe fond nervos. Tu singura iti induci acele stari, din teama ca ai ramas gravida. Toate fetele care abia si-au inceput viata sexuala au momente de-astea, cand isi imagineaza tot soiul de lucruri.

| Mussette a răspuns:

Nu fi sigura. Ai auzit de sarcina extrauterina?! Cand ciclul continua sa apara. Posibil, mama ta are dreptate. Iti fac un test de sarcina, afli c si cum, iar dupa ergi a medic. S-ar putea a fie vorba de cu totul alt ceva.

| Mariuța2234 explică (pentru Mussette):

Dar nu am cum sa fii ramas gravida. Doar ca imediat dupa dezvirginare am depus mult efort si mna. Mi-e foarte frica. si cred ca am facut si prea mult abuz de placerile trupesti. dar mi-e frica de mor. intru in depresie curand.

| Mariuța2234 explică (pentru Mussette):

Multumesc mult pentru sfaturi! :*

| Mussette a răspuns (pentru Mariuța2234):

Multumesc pentru fundita! happy

| Mariuța2234 explică (pentru Mussette):

Cu placere! happy

| shidance a răspuns (pentru Mariuța2234):

Cu placere:*

| Mussette a răspuns (pentru Mariuța2234):

Pai daca nu esti, aunci mergi a medic.Ameteala poate fi provocata de anemie, lipsa de Ca. Greata poate aparea de la o mancare sau o disfunctie la nivelu stomacului, ficatului, pancreasului, colecistului. Durerile de sani... poate nu ai mai mult d 18 ani si inca pot creste, astfel provoaca dureri. Nu mai fi speriata.happy
Uneori de la ganduri, incepi sa ai si simptomele de care iti este teama.
Cat despre placerile trupesti, mai sunt si altii care fac abuz.winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate sa nu fie nimic. Cand iti incepi viata sexuala echilibrul hormonal se schimba si pot apare stari precum cele pe care le descrii si inca altele. Daca te duci la doctor va trebui sa-i spui, altfel te duci degeaba.

| Mariuța2234 explică (pentru anonim_4396):

Asa m-am gandit si eu si prietenul meu, am mai auzit fete csre au patit asa. dar cum depinde de organism, voi merge la doctor si voi vede. Doar ca viam niste sfaturi sa ma calmeze, multumesc!

| shidance a răspuns:

Cand o cauti.o gasesti. Fa-ti un test s-ar putea sa fii ramas.

| Mariuța2234 explică (pentru shidance):

Daca mi-a veni? Cum e posibil?

| shidance a răspuns (pentru shidance):

E doar o simpla intarziere, desii sunt si sanse dar nu foarte ridicate ai avut un ciclu normal inainte sa iti incepi viata sexuala, dar de la primul act sexual menstruatia decaleaza cu 2, sau 3 zile inapoi, nu iti face griji.

| soonymaxy a răspuns:

Cred ca toate aste sunt din cauza ca ti-ai pierdut verginitatea(nu cred ca esti insarcinata)