| korinaa745 a întrebat:

Buna ziua. Pe 21-22 aprilie trebuia sa-mi vina menstruatia, 15 aprilie am avut contact sexual neprotejat, iar acum imi intarzie menstruatia deja de 4 zile, este posibil sa fi ramas insarcinata?

2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

De unde sa stim noi suntem medici? Mergi la ginecolog el dupa ce te consultă afli rezultatul

| Violleta2022 a răspuns:

Cum nu avem habar ce tip de ciclu menstrual ai, cat timp te tine, cand a fost ultimul ciclu samd nu-ti putem spune mai nimic despre faptul ca-ti intarzie ciclul, esti gravida sau pur si simpu ai ciclu de tip neregulat, care vine cand are el chef.

Te sfatuiesc sa faci un test de sarcina DUPA 21 de zile de la ultima partida sexuala, cu prima urina de dimineata, pentru a afa daca esti sau nu gravida.

15 aprilie + 21 zile = 6 Mai

Asadar, un test corect de sarcina poti face numai DUPA data de 6 Mai 2023.
Orice test facut inainte de 6 Mai va fi eronat si inutil, fiind facut mult prea devreme ca hormonul hcg sa poate fi prezent in urina.

Pe viitor, te sfatuiesc sa nu mai accepti sex fara PREZERVATIV pentru a nu te mai pune in situatia asta, cu stres si posibil gravida. Prezervativul NU musca si nu doare, dar elimina stresul, creste placerea la sex si chiar lungeste actul sexual.