| croissant a întrebat:

pe calendarul menstrual imi aparea ca trebuia sa imi vina pe 24, pana acum nu mi-a venit. Am luat pastila de a doua zi cu toate ca nu a ejaculat in mine dar l-am luat preventiv. Sa mai astept sau sa imi fac un test de sarcina?

Răspuns Câştigător
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Daca te informai ai fi aflat ca pastila de a doua zi poate modifica ciclul menstrual, de aceea iti intarzie.

13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pentru urmatoarele 6-12 luni, mentruatia, ovulatia si perioada fertila NU vor mai veni cand trebuie, fiind total dereglate, din cauza efectelelor negative ale pastilei de a doua zi.
Aceasta pastila de a doua zi, este o bomba hormonala care iti da tot sistemul hormonal peste cap, fiind indicata 1 singura daca in viata sa o iei.
Cum ai luat-o, alta solutie de protectie nu-ti ramane decat PREZERVATIVUL, care nu musca, nu doare, nu mananca si nu costa mai mult de 2 lei, dar asigura protectie totala la sex.

Un test corectd e sarcina se face DUPA 21 de zile de la ultima partita sexuala.
Orice test facut inainte de 21 de zile este facut incorect si inutil, aratand un rezultat fals.

| corbulalbrosu a răspuns:

In urmatoarele cateva luni ''Calendarul menstrual'' NU iti va mai da informatii corecte si nici valabile fiindca hormonii sintetici din acea pastila contraceptiva iti vor deregla mai mult sau mai putin sever activitatea hormonala. Folosind acea pastila de a 2-a zi in scop ''preventiv'' trebuie sa stii si sa intelegi ca ai procedat in mod absolut ABERANT, IRESPONSABIL si INACEPTABIL. Fiindca prostia este facuta si de domeniul trecutului, trebuie sa te astepti ca ciclul tau menstrual va fi dereglat in urmatoarele 3-4 luni daca vei avea noroc, sau te vei confrunta cu dereglari pe o perioada si de 9-12 luni in cazul in care esti... ghinionista. Totul depinde de capacitatea organismului tau de a contracara efectele nocive si negative provocate de hormonii proveniti din acea pastila nenorocita. Multa sanatate! (vei avea nevoie de asa ceva)

| Dragosdoar a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Aveti cumva vreo specialitate in ginocologie ca sa aruncati cu atatea critici si sa descrieti atatea concecinte ce ar putea urma dupa ce a luat o banala pastila contraceptiva?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Dragosdoar):

Se pare ca ai nivelul de inteligenta necesar pentru a-ti da seama care a fost profesia practicata o viata intreaga.

| Dragosdoar a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Daca chiar ati practicat meseria asta o viata intreaga chiar imi pare rau de comportentul dvoastra rastit si atat de jicnitor la adresa unei persoane care pur si simplu a gresit.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dragosdoar):

Adevarul NU inseamna jignire, cu litera ''g''. Pentru informarea ta corecta : Cuvântul jicnitor nu exista în dicționarul limbii romane. Adica in DEX (dictionarul explicativ al limbii Romane) mai pe intelesul tau.
Lipsa de cultura generala elementara si mai ales prostia, incultura, comportamentul imbecil, indiferent de ce natura este ea, trebuie ''starpita'' si nu privita cu ingaduinta. Halal natiune rolling on the floor... de analfabeti functionali.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dragosdoar):

Adevarul NU inseamna jignire, cu litera ''g''. Pentru informarea ta corecta : Cuvântul jicnitor nu exista în dicționarul limbii romane. Adica in DEX (dictionarul explicativ al limbii Romane) mai pe intelesul tau.
Lipsa de cultura generala elementara si mai ales prostia, incultura, fariseismul si comportamentul imbecil, indiferent de ce natura este ea, trebuie stopata, ''starpita'' si nu privita cu... ingaduinta. In caz contrar atat prostia cat si incompetenta ar prolifera ingrijorator in privinta lipsei crase de ''educatie'' (civica) din aceasta minunata tarisoara. Halal natiune rolling on the floor... de analfabeti functionali.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Dragosdoar):

IncelcatDragos
Pe 26 Mai 2020 21:13, a votat nefolositor, eronat si ''amuzant''? la răspunsul dat de @corbulalbrosu
Adevarul NU inseamna jignire, scris cu litera ''g''. Pentru informarea ta corecta : Cuvântul jicnitor nu exista în dicționarul limbii romane. Adica in DEX (dictionarul explicativ al limbii Romane) mai pe intelesul tau.
Lipsa de cultura generala elementara si mai ales prostia, incultura, comportamentul imbecil, indiferent de ce natura este ea, trebuie ''starpita'' si nu privita cu ingaduinta. Halal natiune rolling on the floor... de analfabeti functionali.
In cazul tau dragul meu, pot sa afirm fara nicio retinere ca reprezinti ''O RUSINE'' pe acest site. laughing

| LoveSleep a răspuns (pentru Dragosdoar):

"Aveti cumva vreo specialitate in ginocologie ca sa aruncati cu atatea critici si sa descrieti atatea concecinte ce ar putea urma dupa ce a luat o banala pastila contraceptiva?"
O banală pastila contraceptivă, lol. Cum poți să vorbești ceva și să nu ai cea mai mica idee ce spui?

| Dragosdoar a răspuns (pentru LoveSleep):

Am auzit multe femei care au luat aceasta pastila si nu s au vaitat de parca ar fi luat otrava din ea.

| Capsunadulce a răspuns:

Fa unul azi și unul în câteva zile dacă poți, dacă nu poti sa faci 2, fa unul în câteva zile

| Capsunadulce a răspuns:

In lichidul ăla pe care îl elimina băieți sunt spermatozoizi activi, ai făcut foarte bine că ai luat pastila, stai calma sunt șanse foarte mici sa apară o sarcina dar cu toate astea e bine să aștepți 3 zile de la raportul sexual ca rezultatul testului sa fie mai exact și fii atenta sa nu abuzezi de pastila de a doua zi pentru că vor apărea efecte neplăcute, cam una pe luna e ok, sper că te-am putut ajuta

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Capsunadulce):

Acum 6 ore | Capsunadulce a răspuns:
In lichidul ăla pe care îl elimina băieți sunt spermatozoizi activi, ai făcut foarte bine că ai luat pastila, stai calma sunt șanse foarte mici sa apară o sarcina dar cu toate astea e bine să aștepți 3 zile de la raportul sexual ca rezultatul testului sa fie mai exact și fii atenta sa nu abuzezi de pastila de a doua zi pentru că vor apărea efecte neplăcute, cam una pe luna e ok, sper că te-am putut ajuta
Atat pentru a fi CORECT informata, dar si pentru a nu mai debita prostii este FOARTE IMPORTANT sa cunosti/sa stii urmatoarele :
1.) In privinta LICHIDULUI PREEJACULATOR am tot repetat si voi repeta ori de cate ori va fi nevoie tuturor agaricilor ageamii, care in mod gresit vehiculeaza idei, presupuneri si/sau pareri false dar si eronate in privinta lichidului preejaculator. Pentru informarea corecta atat a ta cat si a celorlate persoane care sunt lipsite de cunostinte medicale corecte, trebuie sa afle/sa stie ca lichidul preejaculator este total inofensiv, fiindca rolul sau este cel de a lubrifia glandul penian (capul penisului), cu scopul de a usura si facilita decalotarea (belirea) penisului. Insa principalul sau rost adevarat este cu totul altul si anume : cel de a curata uretra (canalul) penisului de posibilele ramasite ori urme de URINA (acida) ramase in uretra dupa urinare. Lichidul preejaculator are rolul de a inlatura aciditatea din uretra si asigurarea unui mediu cu pH neutru, incat acesta sa fie propice vietii, in situatia in care ar putea sa urmeze o posibila/probabila ejaculare de sperma si atat viata cat si calitatea spermatozoizilor ajunsi in uretra sa nu fie deloc afectata pentru scurta perioada de doar 2-3 ore timp cat este posibil sa ramana in uretra. Doar asa spermatozoizii vor intalni si/sau gasi conditii normale de supravietuire. Lichidul preejaculator este produs de 2 glande specializate denumite bulbouretrale (glandele Cowper) care NU sunt interconectare si NU sunt nici in legatura cu vreo glanda sau vreun organ al aparatului reproducator masculin, adica cele care produc lichidul/plasma spermatica cat si spermatozoizii, sau altfel spus : NU au legatura cu vezicula seminala, cu prostata sau cu gonadele/testiculele. Deci se poate afirma fara teama de a gresi, ca lichidul preejaculator in momentul producerii si deversarii acestuia in uretra penisului, NU are spermatozoizi in continutul sau in momentul producerii sale.
Insa intr-adevar exista si posibilitatea ca dupa momentul in care lichidul preejaculator a fost deversat in interiorul uretrei penisului, numai dupa acel moment si numai acolo IN URETRA, poate sa apara/existe posibilitatea sa se produca CONTAMINAREA lichidului preejaculator in urma unui proces de amestecare cu resturi de sperma ramase in interiorul uretrei de la o ejaculare anterioara, care s-a produs chiar si cu cateva ore (3-4 ore) mai devreme. NUMAI astfel spermatozoizii ramasi in uretra au posibilitatea sa intre, sa patrunda, sa ajunga in continutul lichidului preejaculator. Astfel de resturi/ramasite de sperma pot sa existe uneori in uretra penisului in urma masturbarii sau a unei ejaculari la sfarsitul unui sex intretinut anterior si numai/doar asa prin amestecarea celor doua lichide spermatozoizii au posibilitatea de a ajunge vii si motili din vagin in uter. In concluzie datorita faptului ca lichidul preejaculator asa cum este produs initial este ''steril'' adica NU contine spermatozoizi, deci este un lichid complet inofensiv, rezulta ca NU se poate forma o sarcina prin intermediul acestui lichid, care asa cum am specificat producerea lichidului preejaculator de catre organismul barbatilor are un cu totul alt scop si rol.
2.) Spermatozoizii care reusesc sa treaca din vagin in uter, traiesc in medie 3 zile in interiorul uterului, rareori 4 zile si in mod cu totul exceptional 5 zile. Astfel rezulta ca fata de data la care este intretinut actul sexual, fecundarea ovulului de catre spermatozoid se poate produce in cazuri exceptionale chiar si dupa trecerea a 5 zile, atunci cand OVULATIA se produce dupa 5 zile de la sex. Daca ovulul este fecundat de spermatozoid, exista si posibilitatea sa treaca uneori chiar si 12-14 zile (maxim) pana in momentul in care se produce implantarea ovulului fecundat in ENDOMETRU. Dupa implantare (nidatie) trec inca 1-2 zile pana cand sarcina formata incepe sa produca hormonul gonadotropina corionica (hCG) si acesta ajunge in urina si atinge concentratia suficienta pentru a fi detectata de testele de sarcina folosite acasa. In concluzie, pentru ca TESTERUL DE SARCINA FOLOSIT sa reuseasca sa determine in mod PRECIS si CORECT, existenta sau lipsa hormonului de sarcina hCG in urina, pot sa treaca 5+14+2, adica 21 de zile dupa data la care a fost intretinut actul sexual. Numai dupa trecerea a minim 21 de zile de la data intretinerii sexului se atinge momentul OPTIM de a fi efectuat testul de sarcina pe baza urinei, fiindca numai in acest moment hormonul de sarcina devine sigur detectabil in proportie de peste 97-99% si rezultatul obtinut sa fie VIABIL, VALABIL si mai ales CORECT. Testele de sarcina care sunt facute mai repede, de obicei dau rezultat FALS NEGATIV, intr-o proportie care este cu atat mai mare cu cat testarea s-a facut mai repede de cele minim 14-15 zile minim OBLIGATORII pentru a putea spera in obtinerea unui rezultat valid. Dupa trecerea a 28 de zile de la actul sexual in urma caruia se putea forma sarcina, rezultatul obtinut va fi in proportie de 99, 9% garantat, VALID, VALABIL, CERT si CORECT.
Foarte multa lume este nelamurita si de aici rezulta intrebarea :
,, Cand sa fac un test de sarcina care sa fie garantat corect? ""
Este indicat/recomandat ca testul de sarcina sa fie efectuat numai dupa ce trec minim 7 zile fata de la data la care ar fi trebuit sa inceapa menstruatia, sau dupa trecerea a MINIM 3 saptamani dupa contactul sexual neprotejat. Femeile din cauza nerabdarii de care dau dovada, de obicei fac testul mai repede decat este recomandat si anume minim 21 de zile. In astfel de situatii, atunci cand testul este efectuat mai repede doar rezultatul pozitiv va fi luat in seama. In acel caz reiese ca ovulul fecundat s-a implantat in endometru mai repede, uneori chiar si dupa numai 7-8 zile, dar daca rezultatul obtinut este negativ acest lucru NU inseamna ca NU exista sarcina si din acest motiv testul trebuie repetat din 2 in 2 zile pana in cea de a 21-22-a zi, adica pana cand se atinge momentul optim fiindca rezultatul NEGATIV numai acum se poate lua in considerare
Raspunsul tau : ''... e bine să aștepți 3 zile de la raportul sexual ca rezultatul testului sa fie mai exact'' este categoric 100% GRESIT.
Te sfatuiesc sa accesezi si sa citesti intregul articol scris de Dr. LAURENTIU CRACIUNAS Medic ginecolog, Absolvent al Facultatii de medicina din Cluj, membru al Colegiului Royal al Obstetricienilor si Ginecologilor (MRCOG) din Anglia.
https://www.contraboli.ro/cum-se-face-un-test-de-sarcina/
In rest multa sanatate!