| Georgeanaolv a întrebat:

Am facut sex pe 16 si si-a dat drumul in mine, este a doua oara cand o fac si prima data am luat pastila de a doua zi, de aceasta data nu. Pentru ca am auzit de la cineva ca nu-si mai face efectul si a doua oara. A trecut o saptamana de la contactul sexual si eu nu am facut nimic pentru a intrerupe o eventuala sarcina. Dar am descarcat aplicatia "calendarul menstruatiei" si am vazut "redus - sanse de a ramane insarcinata", m-am bazat pe asta. Dar tensiunea si stresul ma apasa deoarece menstruatia trebuia sa-mi vina pe 23 si a intarziat cu o zi si nici azi nu mi-a venit. Sunt insarcinata? Ce as putea face? Imi este teama sa fac un test de sarcina ca mi-e frica de raspuns. Daca sunt insarcinata cum as putea face sa nu mai fiu, sau daca este posibil, am 16 ani si nu vreau sa afle patintii. Nu stiu ce sa fac

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Si uite de asta trebuie sa faci pasu asta cand esti matura, responsabila si te duce macar un pic capul.

| Violleta2022 a răspuns:

De ce nu afcetis ex cu prezervativ? Nu musca, nu doare, nu manaca pe nimeni si nici nu te lasa insarcinata.
Oricum, pastila de a doua zi se ia 1 singura data in viata, din cauza ca are atat de multe efecte seundare, ca iti poate rovoca chisturi ovariene, fibroame uterine sau chiar cancer mamar ori uterin.
Nu mai astepta ciclul pentru ca nu mai vine curand, acum totul este cand vrea el sa vina, deoarece pastila luata iti modifica ciclul, pe urmatoarele 6-12 luni. In perioada asta trebuie folosit numai prezervativul, pentru ca nimeni nu stie cand iti vine ciclul, cand ai perioada fertila sau ovulatia.
Asadar, ce astepti tu... nu-ti poate spune nimeni!
Fa un test de sarcina DUPA 21 de zile, de la ULTIMA partida sexuala.
Daca esti insarcinata, este bine sa spui imediat parintilor!

| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca NU ai oferit informatiile strict necesar de a fi cunoscute in privinta ciclului tau menstrual si anume : privind tipul ciclului de a fi REGULAT sau NEREGULAT si LUNGIMEA sa ca numar de zile, si DATA la care a pornit ultima menstruatie, intr-o astfel de situatie pot fi oferite doar pareri sau presupuneri subiective, mai mult sau mai putin exacte si/sau corecte.
DACA ciclul tau menstrual este catusi de cat regulat, incat data calculata de pornire a menstruatiei este mereu respectata sau uneori prezinta unele abateri insa nu mai mari de +/- 2-3 zile, in acel caz NU s-a putut forma o sarcina fiindca actul sexual din data de 16.01 a fost intretinuta cu 6-7 zile inainte de data de 23.01 cea in care ar fi trebuit sa pormeasca menstruatia conform calculelor.
Este determinat si stabilit stiintific si medical, faptul ca ultimele 10-11 zile ale fiecarui ciclu menstrual, reprezinta PERIOADA de INFERTILITATE ABSOLUTA, adica zilele in care d.p.d.v. stiintific si medical NU poate exista un OVUL VIABIL si din acest motiv este 100%/ABSOLUT IMPOSIBIL ca in aceasta perioada a ciclului menstrual, sa se poata forma o sarcina chiar si daca actul sexual este neprotejat si sperma este ejaculata in vagin din greseala sau cu buna stiinta. In concluzie pornirea menstruatiei reprezinta garantia ferma ca NU s-a format si nici NU exista o sarcina instalata. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Nu poti fi gravida. Erai in perioada infertila.

| Andreeush a răspuns:

"Dacă ești însărcinată cum ai putea face să nu mai fii?". Serios?
Tu ai impresia că a scăpa de o sarcină e ca și cum ți-ai da o bluză jos?
Poți să faci avort deși nu recomand, este vorba de un suflet nevinovat.
De ce nu te-ai gândit la consecințele care pot apărea în momentul când ai avut relații sexuale?
Prima dată ai luat acea pastilă care este toxica pentru organismul tău. Logic că nu puteai să o iei si a doua oară deoarece trebuia să treacă 6-8 luni de când ai luat-o ultima dată. Acea pastilă este o bombă hormonală. Are efecte secundare. Îți dereglează ciclul menstrual, poate să întârzie chiar și 10 zile sau să vină mai repede. Cantitatea menstruației poate să fie mai abundentă și poate dura și 10 zile.
Acum trebuie să îți asumi consecințele faptelor tale.
Du-te la farmacie și cumpăra un test de sarcină.
Sper să ai noroc și să fie vorba de o intarziere a menstruației din cauza acelei pastile.

| Rux04 a răspuns:

Bună. Ați greșit o dată, ai luat pastila de a doua zi și pe urmă tot neprotejat ați făcut-o? Nu e bine. Poate că sunt dură dar nu înțeleg ce este în mintea voastră când există prezervativ. În cazul în care ești însărcinată te sfătuiesc să vorbești cu părinții tăi și cu iubitul și apoi să iei o decizie.

| DauViata a răspuns:

A face avort este cea mai mare greseala pe care o poate face un om, este cam acelasi lucru cu crima, ba chiar mai grav, pentru ca fatul nu se poate apara, i se anuleaza dreptul de a alege viata.

Draga viitoare mamica, cauta pe internet marturii despre mamele care au avortat, vezi prin ce trauma trec. Iti spun sigur, problema pe care crezi ca o ai acum si vrei sa scapi de ea se va transforma intr-una si mai mare, vei avea un gol adanc pe care nimeni si nimic nu il poate umple vreodata.
Daca iubitul tau este un om demn si cu capul pe umeri nu te va determina sa faci avort si te va ajuta la cresterea lui, iar daca nu va face asta eu sunt 100% sigur ca poti si fara el. Aveți încredere, lasati-l sa se bucure și el de viață, nu îl omorâți!
Cauta marturii ale mamelor care au avortat sa vezi prin ce traume trec: depresii, neputinta de a mai avea copii, sinucideri si alte nenorociri, evită greseala de a face avort.

In cazul in care nu dispuneti de bani, sunteti intr-o situatie materiala nu tocmai ok, sa stiti ca poate pare coplesitor acum, in situatia din care priviti lucrurile dar sa stiti ca exista o solutie mereu. Eu sunt dispus sa va ajut sau sa va indrum catre cineva care va poate oferi lunar un ajutor in bani pentru a va putea fi mai usor. Va rog sa ma contactati, am ajutat tot asa o alta mamica si nici nu stiti cat de fericita este acum si cat de bine ii pare ca a pastrat copilasul ei.

Sa ne auzim cu bine!