| CherryFramboise a întrebat:

Buna.
Am niste probleme legate de emoțiile mele si faptul că mereu am fost o persoana hipersensibila.
Dar acum incepe sa devina vizibil și pentru alții și mă deranjează.
Dacă înainte puteam sa par mai rece, acum mă simt ciudata și expusa.

Plâng ușor, uneori izbucnesc (am multă furie in mine și nu știu să o potolesc), mi se vede fiecare emoție pe față și parcă nu mai pot controla nimic, uneori parca mi-e frica de mine și de reacțiile mele pentru că în ultima vreme când mă enervez parca devin irațională și văd totul în alb-negru, imi e frica sa nu ajung sa iau decizii la nervi.
Ultima dată când m-am enervat foarte tare pentru o clipă am simțit o disperare și m-am gândit la sinucidere. Nu vreau sa mai ajung acolo.

Eu sunt închisă în mine și nu știu deloc sa exprim in cuvinte exact ce simt oricât incerc și cred că de aici se aduna.

Cum să învăț să îmi controlez emoțiile? Sau măcar să le exprim pentru că atunci când vreau sa zic ce am nici nu pot sa identific exact ce am și să pun in propoziții

Cu psihologul am avut întâmplări ciudate in trecut și nu as mai vrea sa merg, vreau să mă controlez singura.
Menționez că am avut depresie toată viața dar în ultima vreme nu mă simt deprimata, am uneori zile proaste, dar în rest sunt mulțumită

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poate este bien sa mergi la o evaluare psihiatrica, daca psihologul nu te-a putut ajuta, fiindca acest comportamnet temperamental, de copil razgaiat care urla din nimicuri si se enerveaza la fel de usor, indica o labilitate emotionala, posibil generata de o boala mentala.

| Dandinelle a răspuns:

Hai sa discutam putin, in primul rand spune-ne mai multe despre tine, care-ti e rutina, varsta, cu ce te ocupi in timpul liber sa te relaxezi. Observ ca ai sentimente intense si rabufnesti uneori, asta denota un nivel ridicat de anxietate. Poate ar trebui sa gasesti un psiholog mai specializat pe partea asta, pentru ca fiecare are specialitatea lui iar o experienta aiurea n-ar trebui sa te blocheze pe tine din descoperirea fericii tale interioare. Ti-as recomanda cineva pe partea de cognitiv-comportamental. Legat de controlatul emotiilor: invatam inca din copilarie cum sa ne gestionam emotiile, dar nu inseamna ca invatam corect sau bine, oricat de buna ar fi intentia oamenilor care ne cresc. Iti propun cateva exercitii. Da-mi mesaj pe privat pentru asta daca vrei.
Sa nu uitam totusi ca acum gandurile sunt mai intense. Este sfarsitul anului si subconstient stim asta. Poate nu ne facem planuri pentru urmatorul an sau nu revizuim constient acest an sau fiecare sfarsit de an din viata noastra, dar subconstientul lucreaza. Afara totul este gri sau alb daca ai noroc sa ninga la tine, zilele sunt mai scurte, nivelul de dopamina mai jos, soarele nu mai apare asa repede si dispare foarte usor, suna a Bacovia dar cam asa e inceputul iernii. In general la schimbarile astea de anotimp, sau in pragul sarbatorilor gandurile, singuratatea, supararea, incep sa ne apese si e bine ca ai venit aici sa-ti spui oful macar. spor

| antimasonerie a răspuns:

Astea sunt urmările unei depresii severe