| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua, TPU! Am si eu nevoie de ajutor cu o parere. Ma confrunt cu ciclu menstrual neregulat, ultimul fiind de 43zile. Am avut contact sexual protejat cu iubitul meu si intre timp am avut nevoie sa iau antibiotice pentru răceala. De asemenea am inceput sa iau pastilele normens pentru a-l regla de o lună și sunt foarte stresata deoarece sunt deja la a35a zi si nu mi-a venit menstruatia. Mentionez ca am avut dureri de burta, de cap si sânii îi am intariti asa cum sunt în preajma menstruatiei. Care ar putea fi motivul pentru care imi întârzie asa mult? Si pot sa exclud posibilitatea sarcinii avand in vedere ca m-am protejat? Multumesc frumos pentru răspunsuri.

Răspuns Câştigător
| AnemonaP a răspuns:

Este 100% normal sa te duci la ginecolog. Nu poți sta fără. Ai nevoie de un adult cu tine, o persoana majora, chiar și o prietena, nu va intra cu tin in sala, stai liniștita. Chiar și un părinte te vedea, toate informațiile sunt confidențiale. De când îți începi viața sexuală trebuie să te duci la gine, 2 controale pe an, fiecare la 6 luni. Este pentru sănătatea ta.

6 răspunsuri:
| AnemonaP a răspuns:

Normal ca nu esti insarcinata din moment ce actul a fost protejat, fara accidente. Menstruatia intarzie din N motive, stres, oboseala, dereglări hormonale, alimentatie etc. Ai fost la gine?

| AndreeaIoana3344 a răspuns (pentru AnemonaP):

Nu am fost, vreau sa merg dar momentan nu pot pentru că nu vreau sa afle parintii. Am 18 ani, astept pana plec la facultate in toamna, unde pot sa merg fara sa stie.

| AnemonaP a răspuns (pentru AndreeaIoana3344):

Este 100% normal sa te duci la ginecolog. Nu poți sta fără. Ai nevoie de un adult cu tine, o persoana majora, chiar și o prietena, nu va intra cu tin in sala, stai liniștita. Chiar și un părinte te vedea, toate informațiile sunt confidențiale. De când îți începi viața sexuală trebuie să te duci la gine, 2 controale pe an, fiecare la 6 luni. Este pentru sănătatea ta.

| Fatamuntilor a răspuns:

O vizita la ginecolog la elucida misterul.
Motivele diferea de la caz la caz. dela femeie la femeie.
Am avut probleme (ciclu prelugit).Am fost internata, mi-a rezulvat problema.Mi se dereglase si ciclu, cu ajutorul lui NORMES mi s-a reglat in doua luni.A mers,, ceas''.La un control la Cluj mi s-a spus ca ma apropii de menopauza..Cam pe jumatatea lui 2020 a mers aproximativ la timp.Acum vine cand vrea el, dar am 50 de ani.
Mergi la doctor, mai ales daca esti tinerica!

| AndreeaIoana3344 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Asa o sa fac, va multumesc pentru raspuns!

| Mri28 a răspuns:

Cel mai indicat ar fi o vizita la ginecolog, poate ai probleme cu ovarele polichistice sau cine stie…. Neaparat o vizita la un ginecolog ca sa fii linistita, iar in legătura cu sarcina, poti sa faci un test si esti sigura.

| AndreeaIoana3344 a răspuns (pentru Mri28):

Am inteles. Multumesc pentru raspuns!