| Justinam a întrebat:

Bună ziua, vin și eu cu o întrebare, dacă cineva are un raspuns aștept cu nerăbdare sa îmi răspundeți....in data de 04.03. 2024 am avut o menstruație zic eu normala, mai exact de 4 zile, menționez ca nu am avut niciodată o menstruație mai lunga. Ieri seara am avut o surpriza, mai exact menstruație sau asa cred adică 20.03. 2024 după calculele calendarului meu 11 zile mai devreme. Menționez ca sunt dureri de burta si spate, deschid și o paranteza (pe perioada fertilității am avut contact sexual neprotejat) iar în ziua sangerarii am avut contact sexual dar protejat, există probabilitatea sa fie o sarcina sau sângerările pot apărea de la acel contact protejat în urma unei forțari?

5 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Cat timp faceti sex neprotejat in perioada fertila, categoric da, exista sanse de sarcina.De obicei ciclul menstrual variaza in functie de perioada in care te afli, nu va ramane constant, chiar daca el este regulat, asadar subliniez ca nu doar sarcina ar putea fi motivul pentru schimbari.Ciudat tare sa vina din nou dupa un asa interval scurt, stiind ca un ciclu menstrual are intre 21 si 35 de zile.Sigur nu e altceva? Ai flux sau?

| DoctorInFemei a răspuns:

Ba tu ne intrebi sau ne zici? de unde sa stiu eu daca ai ftt cv sau nu? au aparut maxim in urma unei sfortari. vezi ca ai bacu, lasa p.u.la

| Markos1111 a răspuns:

Nu este recomandat sa ai contact pe timpul menstruației, dar cel mai probabil treci printr-o dereglare menstruala. Cel mai bine ar fi sa mergi la un control ginecologic, urmând sa ti se recomande ceva anticoncepționale dacă este cazul

| Justinam explică (pentru Markos1111):

Nu cred s-a înțeles ce am scris mai sus, contactul l-am avut cu câteva ore înaintea sangerari? PS aștept să ajung la programare, daca nimeni nu are un raspuns, revin eu cu informații pentru doamne ce s-au confruntat cu asta.

| SuntAiciSaFacMisto a răspuns:

Lasa f. utaiu la varsta de 14 ani?