| Andrei093 a întrebat:

Cand apar primele simptome ale sarcinii? Si cat poate intarzie menstruatia, mai ales daca este una neregulata?

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care sarcina este fixata in mod sigur in uter, aceasta isi poate semnala prezenta cel mai devreme numai dupa ce au trecut minim 5-6 saptamani de la data la care s-a produs implantarea in endometru. Din acest motiv in urmatoarele 2-3 saptamani de dupa producerea unui contact sexual neprotejat, NICIODATA si in NICIO situatie NU apar semne sau simptome de sarcina fiindca asa ceva NU EXISTA de fapt. Unicul ''simptom de sarcina'' il reprezinta de fapt lipsa menstruatiei. In cazul in care ciclul menstrual are caracteristica de a fi mereu dereglata, adica de neregulata, lungimile ciclurilor menstruale poate sa fie chiar si extrem de diferita de la un ciclu la altul. Amenoreea severa poate intarzia menstruatia cu circa 3-4 saptamani, iar daca este instalat sindromul SOPC, adica al ovarelor afectate de chisturi, asa numita ''intarziere'' poate sa aiba frecvent 4-6 luni, iar in cazuri extreme intarzierea poate depasi chiar si 1 an de zile. Se recomanda ca in toate situatiile in care intarzierea pornirii menstruatiei depaseste 2-3 saptamani, vizitarea unui cabinet ginecologic sa se faca de urgenta si in mod obligatoriu. Multa sanatate!

| sofisis a răspuns:

Primele simptome, daca apar, apar in jurul saptamanii 5 de sarcina.
Daca ai o menstra neregulata rau poate sa te sara si o luna, doua. Dar nu e ok deloc. E de mers urgent la medic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci...unele sarcini nu au simptome.iar daca menstra este neregulata este imposibil sa iti dai seama cand intarzie. Cel mai bine, protectie sau daca deja sunt suspiciuni test de sarcina, facut eventual la o luna de la actul sexual neprotejat