| anonim_4396 a întrebat:

Prietenei mele i-a venit menstruatia luna trecută pe 6, tot luna trecută am întreținut relații sexuale neprotejate intre 20-30, asta însemnând că am introdus doar capul penisului de mai multe ori fara sa ejaculez pe undeva, inca nu i-a venit si sunt stresat.astept un raspuns serios, multumesc!

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu te stresa, nu poate fi nimic grav, este posibil sa fie insarcinata, fiindca ati facut sex neprotejat in perioada fertila. Faptul ca nu ai ejaculat scade sansa, dar asta nu inseamna ca e imposibil, de aceae nu trebuie sa te stresezi gandidu-te la vreo boala sau la ceva grav. Sa astepte partenera ta pana in jur de 14 si apoi sa faca un test de sarcina din prima urina de dimineata urmat de o vizita la medicul ei ginecolog (daca menstruatia nu apare pana atunci, caz in care trebuie sa mai incercati pentru a obtine o sarcina)

| KanekKi a răspuns (pentru Brigaela):

Nu am introdus decat capul, la intrare, atat... si nu ne dorim o sarcina.

| Brigaela a răspuns (pentru KanekKi):

Profunzimea penetrarii nu conteaza.
In prezent, cuplurile care nu isi doresc o sarcina sau cele care au chiar si cea mai mica ezitare in sensul asta, au la dispozitie numeroae metode contraceptive, ieftine si lipsite de riscuri. Sex neprotejat fac doar cuplurile care is doresc foarte foarte mult o sarcina.

| KanekKi a răspuns (pentru Brigaela):

Daca m-am sters inainte?

| Brigaela a răspuns (pentru KanekKi):

De asemenea nu conteaza. Conteaza daca ai urinat si te-ai spalat foarte foarte bine cu multa apa si sapun si daca esti 100% sigur ca nu ai scapat nici o picatura de sperma nici cat varful acului. Dar si asta nu reduce riscul de tot, evident, il pastreaza undeva cam la 25% (dat fiind ca ati ales perioada cea mai fertila)

| corbulalbrosu a răspuns:

Fara sa prezinti date certe privind toate caracteristicile ciclului menstrual privind tipul ciclului dea fi REGULAT sau NEREGULAT si mai ales fara sa precizezi lungimea ca numar d e zile, NU se poate formula un raspuns catusi de cat apropiat de realitate. Asa cum este prezentata intrebarea in cel mai bun caz se pot rmite niste presupuneri sau simple pareri subiective care practic sunt lipsite de valoare. Sanatate!