| Dededodo a întrebat:

Cand te dezvirginezi atuncea pe moment iri curge sange sau dupa cateva zile sau ore? Am facuto cu prietenul meu acuma 2 -3 zile dar atuci acolo nu mi-a curs nimic dupa ma durut burta si aseara am avut niste picaturi ai mult sange am crezut ca sunt pe menstruatie si cand mi-am pus un absorband nu imi mai curge, ce mi sa intaamplat?

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Adesea în trecut, dar şi în zilele noastre, este cerută dovada virginităţi unei fete, iar legat de acest aspect s-au dezvoltat numeroase obiceiuri legate de momentul deflorării. Situaţia a dus la numeroase drame, cu atât mai mult cu cât conform studiilor medicale, doar 42 dintre femei se nasc cu un himen care poate sângera în momentul deflorării. La circa 47 % dintre femeile lumii, himenul este foarte flexibil şi se rupe relativ târziu după primul contact sexual, în schimb în cazul procentului de 11 % dintre femeile rămase, himenul acestora este atât de subţire încât se poate rupe cu uşurinţă în timpul unor mişcări mai ample ale corpului, spre exemplu în timpul efortului intens depus la sport sau în urcarea unui munte, etc." http://www.descopera.ro/cultura/13625327-de-ce-nu-ne-mai-plac-virginele. Himenul nu se rupe intotdeauna prin sex aceasta putand ramane intact si dupa intretinerea multor penetrari ale vaginului respectiv. In practica medicala de multe ori medicii se confrunta cu situatii in care himenul este intact in momentul inceperii travaliului si este rupt din cauza dilatarii exceptionale a vaginului de catre capul copilului in momentul nasterii acestuia. In concluzie este foarte posibil ca fata sa nu sangereze in momentul dezvirginarii. Aparitia acelei sangerari chiar si asa foarte slabe este destul de misterioasa, insa in cazul in care se va repeta va trebui in mod obligatoriu sa fii consultata ginecologic. Multa sanatate.

| Emilian65 a răspuns:

La o dezvirginare normala trebuie sa-ti curga sange, pentru ca se produce o ruptura a himenului. Da, daca himenul este elastic, este posibil sa nu ai scurgere de sange. Ce ti s-a intamplat tie este din cauza unei infectii vaginale.