| digitall a întrebat:

Cand te masturbezi ce se intampla cu penisul? Creste sau se micsoreaza? Am un prieten care m-a intrebat ca eu is mai mare ca el si nu am stiut sa-i raspund... Si daca o sa spuneti ceva de genu cred ca tu esti ala de fapt? Nu, nu sunt eu ala...

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Nu se intampla nimic,nici nu creste nici nu se micsoreaza.
Aplica o logica simpla si gandeste-te singur.
Daca ar creste prin masturbare, am avea surpriza sa auzim de niste dimensiuni de-a dreptul impresionante.
Daca s-ar micsora, nu s-ar mai masturba nimeni!
Logica simpla!happy

37 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Masturbarea nu influenteaza dimensiunile penisului.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brigaela):

Masturbarea e distructiva si influenteaza foarte mult dezvoltarea psihica si fizica!

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, nu este adevarat. Toti medicii si psihologii sunt de parere ca masturbarea este o etapa necesara in dezvoltarea psihica si sexuala a unui adolescent si ca orice adolescent normal o foloseste ca sa-si cunoasca corpul si sa se pregateasca pentru activitatea sexuala de adult. Abuzul este periculos si poate determina diferite forme de impotenta sau frigiditate. dar nici macar abuzul nu influenteaza deloc dezvoltarea. Citeste carti scrise de medici, nu prostii vehiculate pe internet.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brigaela):

Nu citesc prostii vehiculate pe internet! M-am documentat foarte bine in aceasta privinta si stiu ca masturbarea desi e recomandata de medici e doar un mijloc prin care se controleaza lumea! Daca vrei iti spun mai multe... daca vrei... bineinteles! Nu imi bat joc si nici nu glumesc!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brigaela):

Pana la 1900 masturbarea era considerata o boala mintala, azi e considerata o necesitate un lucru recomandabil chiar de "specialisti". Dar oare acesti specialisti sunt intr-adevar obiectivi sau sunt si ei controlati si manipulati de altii! Vreau sa spun ca in privinta sexualitatii de 100 de ani incoace se minte incontinuu! Masturbarea duce la dezechilibrarea organismului deoarece sunt eliminate vitamine, enzime si alte elemente! In timp poate duce la cancer de prostata la barbati si cancer mamar la femei! Nu e nociva deci? Chiar si la scara mica are efecte negative! Deci pe scurt, nu trebuie practicata!

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu ca nu glumesti si nu iti bati joc, doar ca altii si-au batut joc de tine, au profitat de ignoranta si naivitatea ta si te-au convins de niste tamepnii fara suport real. da, specialistii din secolele trecute se inselau. Tot ei credeau ca Pamantul este in centrul universului si Soarele se invarte in jurul lui, ca cancerul este un "microb" si alte chestii pe care stiinta moderna le-a infirmat. Exact asa se intampla si cu masturbarea. Nu e nimeni atat de prost sa nu profite de descoperirile moderne ale stiintei, numai fiindca in urma cu cateva secole aceste realitati nu erau cunoscute. Nu exista nici un studiu care sa demonstreze ca masturbarea a provoca cancer si in mod cert este absolut imposibil sa produca mutatiile genetice responsabile de cancerul de mamar. Cat despre cancerul de prostata, e demonstrat ca ejacularea ritmica (indiferent cum se face) are un usor efect protector, deci stiinta demonstreaza fara putinta de tagada ca e exact invers decat sustii tu. cat despre vitaminele si enzimele eliminate, ele sunt in cantitate infima si organismul le acumuleaza fara efort in 15-30 de minute la varsta adolescenta si in 30 de minute la adultul varstnic (deci nici o pierdere reala). In rest, sunt convinsa ca stii ca ejacularea si orgasmul sunt benefice pentru sanatatea cardiaca si protejeaza impotriva cancerului. Din punct de vedere fizic, nu conteaza cum se obtin acestea. Din punct de vedere psihologic, abuzul de masturbare poate duce la o dependenta, dar asta este alta poveste. daca vrei sa sustii in continuare teorii aberante cu cancer, controlul lumii, teoria conspiratiei, va trebui sa aduci in sprijinul tau studii stiintifice, facute pe loturi largi, prin metode epidemiologice certificate si publicate in publicatii serioase.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brigaela):

Daca zici ca ma insel ca sunt ignorant, naiv sau cum vrei tu; atunci de ce tinerii care se masturbeaza au dureri articulare, dureri de cap, pierderi de memorie, prezinta lipsa de concentrare, se simt frustrati, au ganduri de suicid, tulburari de vedere si alte defectini pe care cei care nu se masturbeaza nu le au? Cum explici asta? Eu nu am citit un articol si gata am fost complet inflentat!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brigaela):

Multe lucruri se vehiculeaza in mass-media dar toate sunt adevarate? Doar cei ce cauta singuri raspunsuri vor afla adevarul!

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu au asa ceva, stai linistit. Unii sunt mintiti si indoctrinati, asa cum ai fost si tu. Si isi induc tot felul de simptome imaginare. Insa poti sa stii ca tinerii care nu se masturbeaza au risc crescut de schizofrenie (fiindca au un simptom numit anhedonie). Da-mi si mie macar un articol stiintific care sustine ce scrii tu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brigaela):

Spune-o cum vrei dar a fi normal in ziua de azi esti privit ca indoctrinat, retard, handicapat si asa mai departe! Insa nu cei care sunt cosiderati "anormali" sunt rupti de realitate sau ramasi si urma ci mai degraba cei cei numesc asa! Daca nu esti curvar, daca nu te masturbezi, daca nu te imbeti, nu injuri si asa mai departe esti considerat un inadaptat! Asa este? Azi a fi moral a trai dupa anumite principii, a gandi realist este privita ca "inapoiere"! Eu zic ca mai bine e sa fii considerat prost decat sa fii prost!

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Uite, de exemplu, ceva ce ar trebui sa-ti schimbe complet parerea daca ai mintea deschisa si ai cauta adevarul: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21810625 http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21377419 http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21293916 http://www.guttmacher.org/pubs/journals/3615710.html Cred ca sunt argumente suficiente si, daca totusi refuzi sa vezi un adevar evident si demonstrat, eu nu ma pot lupta cu morile de vant

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brigaela):

Nu-mi schimba nici o parere! Eu am anlizat destul de bine acesta problema si sunt absolut sigur pe ceea ce spun!

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Macar nu le-o mai spune si altora, le poti crea traume inutile. Pana la urma, tu poti crede orice, in ciuda evidentelor, dar ai obligatia sa ii protejezi pe ceilalti, daca esti un om decent, asa cum sustii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brigaela):

Din contra oamenii trebuie avertizati asupra pericolelor si chiar ajutati nu impinsi in groapa deoarece spiritul de turma primeaza! Si cum spune romanul " Ce fac toti fac si eu" indiferent de consecinte, daca este bine sau nu! Am dovezi clare asupra acestui lucru chiar daca cei mai multi sustin prostia!

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Arata-mi si mie dovezile alea, te rog, asa cum eu am cautat si ti-am aratat dovezi incontestabile in sprijinul afirmatiilor mele. Sustii ca ai dovezi, dar nu oferi nici una, asta ma face sa cred ca dovezile exista doar in imaginatia ta. Demonstreaza-mi ca gresesc si vino cu niste dovezi reale, article stiintifice, indexate international, etc

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brigaela):

Pe internet nu gasesti asa ceva!

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Da-mi o carte, o caut la biblioteca si o citesc. Conditia este sa fie scrisa de un om de stiinta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brigaela):

Virgiliu Gheorghe - Pornografia maladia secolului XIX Citeste si vezi ca am dreptate! Daca vrei iti dau si cartea! In format electronic desigur!

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Am citit-o. Virgiliu Ghoerghe nu e om de stiinta, iar cartea este o adunare de obsesii si manifestari paranoice lipsite de orice suport. Presupun ca acum glumesti, nu? Nu poti, in mod serios, intr-o discutie serioasa, sa-mi recomanzi asa ceva. Cartea ar fi revoltatoare daca nu ar fi hilara. Si acum vorbind serios, spune-mi o carte adevarata, nu iti mai bate joc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brigaela):

Esti sigura?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brigaela):

Uite alta carte: Fiziologia umana! I. Haulica

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brigaela):

Convinge-te singura!

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Despre cartea anterioara sunt sigura ca nu poti vorbi serios. Orice om vede ca este lipsita de temei dupaprimele 3 pagini. Fiziologia lui Haulica am invatat-o. Si sunt convinsa 100% ca nu scrie asa ceva in ea. daca tu ai gasit asa ceva, da-mi pagina, am cartea la serviciu, o pot consulta in orice zi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brigaela):

Cauta la mediatorii chimici! Dopamina, neocortex, paleocortex, prostaglandin E2, prolactina, serotonina, GABA, glutamat, noradrenalina si efectele lor, felul in care actioneaza!

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Le stiu pe toate, vrei sa ti le scriu aici. Doar ca nu au absolut nici o legatura cu subiectul. Ce legatura are structura cortexului sau noradrenalina cu masturbatul. La compozitia spermei, insa, poti vedea ce continut redus are de prostaglandine, enzime si vitamine, exact asa cum am zis si eu. Poti apoi compara cu nivelurile serice si vei vedea ca sunt valori infime, ceea ce sustine ideea ca pierderea acestora prin sperma este aboslut nesemnificativa in economia organismului si ca poate deveni semnificativa daca ejaculezi de 100-200 de ori pe zi, regulat, ceea ce practic imposibil (calcule simple). Restul capitolelor pe care le citezi nu au nici o legatura cu subiectul in discutie. Asadar m-ai convins: nu ai nici un argument. Ai incercat intai sa imi citezi un titlu ridicol, incercand sa-ti bati joc de mine cu o pista falsa, apoi imi citezi un tratat fara legatura cu problema, in care anumite parti din text sustin afirmatiile mele. Ar trebui sa-ti fie rusine pentru ca in loc sa recunosti ca nu ai cu ce sa-ti sustii afirmatiile recurgi la manevre din astea. Eu, personal, nu voi mai intra aiic sa-ti citesc replicile, fiindca m-am lamurit ca este o pierdere de timp atat pentru mine cat si pentru cel care a pus intrebarea. Imi cer scuze de la Digitall ca am purtat aceasta discutie aici, el neavand nimic de castigat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brigaela):

Daca zici ca Virgiliu nu are dreptate ei bine afla ca el nu a scris cartea din perspectiva subiectiva ci a consultat o serie de tratate, studii, experimente ale unor medici, psihoterapeuti, phihologi renumiti de peste tot din lume!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brigaela):

Nici o problema! Insa mai am o intrebare daca ceea ce sustii tu e adevarat atunci de ce sunt peste 25 de milioane de dependenti de pornografie? Si sa nu uitam ca pornografia este la pachet cu masturbarea! Un lucru bun nu da dependenta! Ce parere ai?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brigaela):

Daca consideri ca studiile si observatiile a sute de specialisti din SUA, Rusia, China si alte state sunt eronate si ca nu au dreptate atunci cine are dreptate? Mass-media care indobitoceste lumea?

| IonutM22 a răspuns (pentru Brigaela):

Te masturbezi ti sa elibereaza serotonina, iei droguri ti sa elibereaza serotonina (acelasi lucru` la o scara diferita). numa tu te poti masturba de 4 ori dimineata inainte sa mergi la serviciu si sa fii ok.nu el sa nu mai raspandeasca vorba, u sa n-o mai raspandesti.

| doctorandus a răspuns (pentru IonutM22):

Am vazut https://www.youtube.com/watch?v=Xv5Q92sugzE

Este delir mistic.

| doctorandus a răspuns (pentru Brigaela):

Corect, am vazut http://www.youtube.com/watch?v=Xv5Q92sugzE

Tipul sufera de delir mistic.

| raspunz a răspuns:

Așa este, masturbarea nu modifică dimensiunile penisului. Nu prea există nicio metodă de a modifica dimensiunea penisului, trebuie să te mulțumești cu ce dă Dumnezeu. happy

| EmaS a răspuns:

Când Neamurile, măcar că n-au lege, fac din fire lucrurile Legii, prin aceasta ei, care n-au o lege, îşi sunt singuri lege; şi ei dovedesc că lucrarea Legii este scrisă în inimile lor, fiindcă despre lucrarea aceasta mărturiseşte cugetul lor şi gândurile lor, care sau se învinovăţesc sau se dezvinovăţesc între ele. Şi faptul acesta se va vedea în ziua când după Evangheila mea, Dumnezeu va judeca gândurile ascunse ale oamenilor. (Romani 2:14-16)

Conştiinţa ta este o dovadă puternică că masturbarea este păcat şi acest verset mai spune că Dumnezeu te va judeca pentru acest păcat, chiar dacă totdeauna l-ai practicat în ascuns şi crezi că ştii despre el doar tu.
Căsătoria este singura opţiune şi voia lui Dumnezeu pentru împlinirea dorinţei sexuale a oricărui bărbat sau femeie.

| Mihaita23 a răspuns:

Da ce ii aia masturbare?

| nicolaenistor a răspuns:

Zi lu prietenul tau ca nici nu SCADE nici nu CRESTE

| Andrei_Igoras_1987 a răspuns:

Uneori cade daca te masturbezi. asigura-te ca dupa fiecare masturbare ai langa tine un tub cu super glue