| anonim_4396 a întrebat:

Durerile in zona vulvei/vaginului/labiilor/clitorisului sunt comune la fete? Este ceva grav?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Se considera ca orice stare de disconfort sau de durere aparuta in zona vulvo-vaginal-anala, este anormala si din acest motiv este indicat ca in astfel de situatii si mai ales daca durerea este persistenta si se manifesta pe o perioada mai mare de timp, in acel caz femeia trebuie sa se prezinte la ginecologie pentru a fi consultata de catre medicul ginecolog specialist. Multa sanatate!

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nicio durere niciunde nu e comuna sau normala

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu e normal, dar nici grav.
La ginecolog.

| Donsavas a răspuns:

Durerea este un semn ca ceva nu este in regula, dar nu esti in pericol, daca inca o poti suporta.

| BlackRaven45 a răspuns:

In timpul ciclului, e normal sa te mai doara zona perineala spre exemplu sau sa ai crampe. Totusi, pentru sanatatea ta ar fi bine sa mergi sa te vada un medic ginecolog. Sa fii atenta si daca e vreun miros specific sau sa vezi cum sunt secretiile. Mirosul nu e normal si poate fi simptom al unei infectii. Sa te duci la ginecolog fara jena daca intr-adevar exista. De asta te duci acolo. Pentru ca e o problema si vrei sa te tratezi. Omul ala n-o sa te judece. O fi vazut lucruri si mai rele in cariera sa. Grav nu e, dar cu siguranta cere un control. Nu sta sa suporti. Sa nu dai in lucruri mai rele pe urma.

Numai bine.

| QuoVadisss a răspuns:

Buna! Nu este in regula sa ai dureri in aceasta zona, poate fi o infectie ce trebuie tratata dar cel mai bine este sa mergi la un medic ginecolog pentru a te ajuta si pentru a primi un tratament corespunzator.