| Jade20 a întrebat:

Care e treaba cu toti baietii astia singuri de pe TPU si fetele pe interes? happy
Pe ei tot ii vad ca se plang aici.

95 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Aia singuri prind numai panarame daca sant oameni seriosi, cine e neserios are parte de sfantele moaste. Iar ele interesul pe prim plan, azi zice una maine face alta

| RAY a răspuns:

Nu sunt plansete, sunt adevaruri, in lumea reala conteaza aspectul fizic, iar daca ai 30 de ani si esti si scund si nu o fața atractiva nu te baga nici una in seama, asta nu e un planset, asta cu interesul cu toti avem interese si baieti si fetele, dar, daca validezi fizic iti da o sansa sa te cunoasca ba chiar multe stau cu vagabonzi dar le atrage fizic

| SLS92 a răspuns (pentru RAY):

Mi-a plăcut mult comentariul tau practic ai pus punctul pe I, meriți o funda, e adevarul DUREROS pentru mulți aflați în această situatie

| RAY a răspuns (pentru SLS92):

Ma enerveaza cand citesc,aud ca fizicul sufletul,fete nu iti dau sansa sa te cunoasca daca nu esti validat fizic sau sta din interes, vad eu pe tinder,badoo,tow ca nici nu vb cu mine la fel si in realitate, spun astia vb cu fete in real, poti fii acuzat de hartuire sexuala, te ai facut cu un dosar daca esti validat fizic te alegi cu o relatie sau aventura, de ce ne auto mintim sau vrem sa parem ingersai, dau exemplu de raritati, eu ma refer la majoritatea

| TFL a răspuns (pentru RAY):

Uite cum sunt eu nevoit sa fac alt cont! hai sa o luam cu inceputul, poate ne spune Jade20 ce anume o atrage la figura ta, ca nu murim prosti. Motivul e simpul pentru care nu ai succes pe badoo tinder sau twoo si tu il sti foarte bine, de fapt amandoi in stim ca suntem in aceiasi situatie. Nu zice nimeni ca ai fi urat, dar de aici pana a avea o figura care atrage o femeie, sa o faca sa fie uda intre picioare cand te vede e diferenta de la cer la pamant ( din nou tu stii chestia ) nu ca nu ar stii si fetele, dar te mint pe fata. Inevitabil cel mai probabil ai dat de canalul asta FACE and LMS cautand MGTOW's sau Incels comunity pe Youtube, daca nu, mai bine sa nu o faci, ca o sa te deprimi si mai tare. Este explicat in canalul ala ca la prostii, ce anume atrage la o fata figura unui barbat, ce il face atractiv, strong and good position of the jawline, gonial angle and position of your skull, chin pe romaneste barbie dubla sau gusa, care cel mai probabil la tine e vizibila ( femeile detesta asa ceva, poti sa te spanzuri serios ), nu o vad de masca dar mai mult ca sigur ai asa ceva, imagineaza-ti ca eu am fata ascutita si am barbie dubla, interesant NU? e foarte interesant ce am gasit acolo si dureros, sau latimea mandibulei, simetria fetei, pozitia nasului, ochii etc, NU > ooo nu, ai o personalitate si un caracter de **** de asta nu ti-ai gasit pe nimeni, nu ai incredere in tine asta e motivul principal laughing

| TFL a răspuns (pentru RAY):

Cred ca ai auzit de asa zisul ''youtuber'' arman abassi care face farse prin Bucuresti sau mai nou ''abordeaza'' fete, omul are 30 de ani, nu cred ca e mai inalt de un 1.70, de figura lui nu mai are rost sa ne dam cu parerea, realmente imi era mi-e rusine sa privesc cum incerca ca disperatul sa agate fete prin parc happy omul e cringe rau de tot, dar macar arata realitatea a baietilor ajungi asa ca el la 28-30 de ani

| Jade20 explică (pentru TFL):

Pune si tu o poza cu tine, aici sau in privat sa imi dau si eu seama "ce poate fi atat de urat" la tine omule.

| TFL a răspuns (pentru Jade20):

Nu vad rostul, stii foarte bine ca am dreptate legat de aspectele alea, si nu doar ca am, dar am le-am vazut cu ochii mei pe strada intre cupluri, la soramea, a fost intr-o relatie cu un baiat fara sa exagerez cu cel putin 70% din trasaturile alea perfect definite pe fata

| TFL a răspuns (pentru Jade20):

Eu te inteleg ca vrei ne tii moralul sus, dar, doar asa ca sa iti faci o idee, cat de sus sunt standardele pe site-urile alea de dating daca omul asta nu a reusit sa scoata o fata la un date din mii de profiluri. nu tii se pare totusi ciudat >? Totul e dus la extreme pentru ca pana si o fata mai putin frumoasa, sa nu par misogin daca zic altfel are pretentii la fotomodele, asta e adevarul

| Jade20 explică (pentru TFL):

Referitor la site-urile si aplicatiile de dating, astea-s doar pentru marketing si f*ck purposes.
Adica e asa: profilele fetelor si ale femeilor ce capteaza atentia si ulterior dorinta partii masculine de pe acele platforme, in timp ce dezvoltatorii va ofera voua, aceleiasi parti masculine, produse mai usor de accesat, bazate cererii enorme pe piata, la anumite sume modice, de obicei lunare (abonamente).
Partea proasta a acestor abonamente este ca in genere barbatul ramane in continuare cu sanse scazute in a se face mult mai ramarcat (sa primesti sau sa ti se raspunda mai des la mesaje), pe cand femeia, cu sau fara plati lunare, are o mai buna sansa sa iasa in evidenta.
Iar o parte si mai proasta este ca multe profile feminine sunt fake, ori scumbags (unicul scop fiind acela de a te face la bani) ori chiar ambele. Nemaimentionand de numarul urias de conturi facute doar de dragul de a fi (cele mai multe) cum sunt cele:
- isi activeaza profilul acum si mai intra la urmatorul an bisect.
- intra de plictiseala dar in esenta nu cauta nimic.
- au iubiti dar isi fac oricum conturi pentru poze si atentie online (attentions wh0res), nimic mai mult.
- trolli.
- femei care cauta strict sex.

La ultima parte e important rau cum arati, ce poze ai, pentru a o atrage.
Sper ca intelegeti ca absolut dar absolut niciuna dintre acele platforme gazduitoare de oameni dornici sa comunice si sa se cunoasca, nu sunt folosite drept aplicatii de cautare a unei relatii pe bune, iubire si asa mai departe (indiferent de cum s-ar chema ele, ex "Suflete Pereche" - astea-s doar false advertising deoarece companiile stiu ca astfel de titluri au priza la public).

In alte cuvinte, daca te afli pe-acolo cu oricare alt scop si nu doar sex plus nu te ajuta nici imaginea, atunci te afli degeaba.
Iar majoritatea femeilor se agata in viata reala, nu pe net, dar aici conteaza si papagalul iar pentru asta trebuie sa te duca capul ca sa ai vorbele la tine.

De aici trage tu singur concluzia daca aplicatiile alea sunt sau nu degeaba, pentru ca un procent mult prea mic de barbati chiar apuca sa faca sex cu majoritatea femeilor de acolo.
Cererea e mare, oferta e mica si distribuita putinora.

| TFL a răspuns (pentru Jade20):

Da te inteleg perfect, ai dreptate referitor la aceste site-uri, problema se pune atunci cand iesi pe strada si incerci sa abordezi, ai sa afli ca mai bine de 75% din fetele pe care le intalnesti sunt cuplate sau te mint ca ai prieten ( din cauza ca arati bine ). Personal sunt constient ca ma aflu intr-un mare mare ca cat partea proasta e ca nu gasesc o solutie la problema asta orice as face

| TFL a răspuns (pentru Jade20):

Morgan Freeman: let women chase you mi-as fi dorit si eu sa experimentez ce spune asta poate intr-o alta viata cu niste gene mai bune

| Jade20 explică (pentru TFL):

Ce se intampla cu restul de 25%?
Si hai sa-ti zic ceva, sa stii ca cei mai multi dintre barbati nu sunt tocmai ASI in a cuceri, combina sau vraji tipe straine de ei, intalnite random la bar, club, chiar si pe strada sau orice imprejurare prielnica pentru a intalni noi oameni. Da, multi si-o incearca oricum iar aici conteaza contextul daca la sfarsitul zilei s-au ales cu ceva sau nu.
Dar cel mai usor pentru cei mai multi raman in continuare legarea de noi cunostinte prin cele deja existente. Cam toti o facem la un momendat.
Adica te afli in acest grup de amici sau prieteni iar astia te prezinta altor oameni si tot asa. E cel mai simplu mod sa cunosti gagici, ba chiar sa si afli unele informatii despre ele inainte de vreo miscare.
Dar pentru asta trebuie sa ai o viata sociala activa, implicit si prieteni.

| TFL a răspuns (pentru Jade20):

Ok pana aici, dar eu sunt de fel din pitesti si locuiesc cu chirie in Bucuresti, la ce mai pot spera, sa iti faci prieteni la 28 de ani mai ales intr-un asemenea oras, wow asta da incercare greu de reusit

| Jade20 explică (pentru TFL):

Zi merci ca nu esti in cuca macaii undeva in fundul tarii, ca acolo ar fi fost imposibil.
In Bucuresti sunt multe oportunitati de a intalni noi grupuri de oameni cu ceva bani si determinare: sali, clase, cursuri, sporturi, workshop-uri, concerte, festivaluri si multe alte evenimente sociale la care poti participa.

| Jade20 explică (pentru TFL):

Iar la 28 de ani esti inca tanar, mai poti lega prietenii dar cu cat avansezi in varsta cu atat iti e mai greu.

| TFL a răspuns (pentru Jade20):

Ce imi e 28 ce e 30 600 de zile diferenta ca nici nu stii cand trec, personal nu vad nimic bun sa mi se intample pe viitor e in zadar totul, tu nu stii cum e sa nu ai o relatie pana la o asemenea varsta, te gandesti la ce dreacu te-ai mai trezit astazi ca si asa nu te poti bucura si tu pe deplin de viata alaturi de cineva! care e logica pana la urma

| Jade20 explică (pentru TFL):

Nu exista una. In principiu daca nu ai avut norocul sa te nasti intr-o familie avuta, ca sa ti se acorde din oficiu o viata mai usoara atunci mai ramane sa te chinui sa obtii acea viata usoara (casa, masini, bani, familie, concedii, stres minim etc.).
Atat timp cat nu ai vreo malformatie sau boala incurabila atunci aici genele au o mai mica importanta. Ca in momentul in care ai o cariera cladita si stabilita si esti pus bine pe plan financiar e aproape imposibil ca femeile sa nu vina ele singure la tine.

| TFL a răspuns (pentru Jade20):

Inteleg foarte bine ce spui, dar suna putin a materialism si cunosc cateva exemple, e ca si cand mi-a spune fi stabil financiar ca se va gasi o fata sa stea cu tine si pe la spate sa iti infiga cutitu'

| Jade20 explică (pentru TFL):

Da, unii oameni (de fapt multi, clar multi) sunt pe interes, fie ei barbati sau femei.
Viata nu-i corecta.
Fiecare atrage cu ce poate.
Daca nu e fizicul - sunt banii, daca nu sunt banii - este papagalul (cum ziceam, sa stii sa le vorbesti), daca nici ala nu-i Dumnezeu cu mila atunci.

| TFL a răspuns (pentru Jade20):

Scurt si la obiect, macar cineva care spune lucurilor pe fata, deci ca persoana average trebuie sa las orgoliu meu de barbat la o parte sa fiu bine financiar si sa ma aleg cu o fata care dabia stie a gati si care e vanzatoare la un mega image

| Jade20 explică (pentru TFL):

"care dabia stie a gati si care e vanzatoare la un mega image"

Nu e musai laughing. In momentul in care ai cu ce poti emite si tu, ca barbat, pretentii, sa nu te legi la cap cu oricine.

| TFL a răspuns (pentru Jade20):

Nu ai inteles ideea, nu-s de acord cu o inegalitate în job-uri sa zic asa, adică să fim pe aceiași lungime de unda, nu bărbatul sa fie inginer si ea casnică

| TFL a răspuns (pentru Jade20):

în fine o lungim asa până dimineață, eu cum mai am si patima jocurilor de noroc...e cale lunga până acolo

| RAY a răspuns (pentru TFL):

Studieaza pshiologia umana, eu nu intru pe forumuri care duc lucrurile la extrem din punct de vedere al evoluției a contat aspectul fizic dar si personalitatea si statul social, eu vb din studii

| TFL a răspuns (pentru RAY):

Mai bine am studia ce e in mintea femeilor din ziua de azi

| RAY a răspuns (pentru TFL):

Noi oameni nu putem stii ce vrem fiind finte hoatice, stim ca la ovulatie simt atractie pentru barbati masculini iar la menstruatie barbati mai femini, stim ca anticoncepționalele fac sa numai fie atrase de indivi masculini, prin studii stim

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1559901/

În mod normal, femeile cu ovulație au raportat o atracție sexuală mai mare față de bărbați, în afară de partenerii lor, atunci când sunt aproape de ovulație față de faza luteală. O interpretare este că femeile posedă adaptări pentru a fi atrase de bărbații care posedă markeri (ancestrali) de capacitate genetică atunci când sunt aproape de ovulație, ceea ce implică faptul că interesele femeilor ar trebui să depindă de calitățile partenerului ei. Într-un eșantion de 54 de cupluri, am constatat că femeile ale căror parteneri aveau o instabilitate de dezvoltare ridicată (asimetrie fluctuantă ridicată) aveau o atracție mai mare față de bărbați, în afară de partenerii lor, și mai puțină atracție față de propriii parteneri, atunci când erau fertili.

| RAY a răspuns (pentru TFL):

Stim ca preferam simetria fetei si conteaza greutatea,preferam o tipa tanara,simetria fetei,fata de bebelus,sa fie slaba,sani mai mari, fundul bumbat, intaltimea, astia sunt markeri genetic, doat ca cu femeile e dificil au un ciclu lunar

| TFL a răspuns (pentru RAY):

Mie unul mi s-a luat sincer, trebuie sa accepti situatia, cum am mai zis e penibila, e rusinoasa, mai ales cand mai ai si niste parintii ca o mentalitate de tot ca ca tul, cum recent am patit asta, ce are daca te duci singur la 28 de ani la botezul lui varato', pai eu in p l m as intra in pamant de rusine nici platit nu m-as injosi asa, iti dai seama cum ar fi sa te duci de exemplu sa vezi toata lumea in clipuri si tu ca ultimul prost cu mana dreapta. Asta e unii suntem meniti sa venim degeaba pe pamantul asta, nu toti avem norocul de o viata buna

| TFL a răspuns (pentru RAY):

Pana si sora mea mi-a zis in fata sau cel putin mi-a batut un apropo, ca e gata, sa ma apuc sa invat sa gatesc, cel putin nu suntem singurii pe lumea asta aflati in situatia asta, ce ai mai putea repara la o asemenea varsta sa fim seriosi, te afunzi si mai rau odata cu trecerea anilor, nimic nu se va schimba in bine pentru noi, ne vom invarti in acelasi cerc vicios zilnic, fara niciun prieten, nimic, ca asa mai ziceai ca poate sa ai o sansa sa intalnesti pe careva, dar nu o sa fie cazul iar ca sa intalnesti pe cineva la anumite job-uri, frate, trebuie sa fii ultra mega norocos.

| RAY a răspuns (pentru TFL):

Nu trebuie sa accepti nimic in viata, mereu e ceva de facut, totul e posibil, daca ai rabdare si incredere in tine, o fata ai gasi si tu

| RAY a răspuns (pentru TFL):

Nu e nimic rau sa inveti sa gatesti

| TFL a răspuns (pentru RAY):

Nu mai cred asta, nu mai e loc de minciuni, o sa imi vad de pariurile mele sportive, de job si de plimbarile cu masina

| TFL a răspuns (pentru RAY):

Te las pe tine sa speri, asa cum o faci de ani buni cel mai probabil

| TFL a răspuns (pentru RAY):

As fi ipocrit sa zic ca motivul real pentru care stau la mana dreapta e strict legata de faptul ca nu arat atat de bine, conteaza mult sa ai si vrajeala in tine, sa stii cum sa faci o femeie sa se simta atrasa de tine, etc

| RAY a răspuns (pentru TFL):

Eu numai am cautat de ceva anii zile, de la 20 de ani,avand doar pierderi de timp virtuale,vazand cat de ipocrite sunt femeile doar vaginul ofera si tradare, cea mai buna solutie e o papusa sexuala, in rest mint non stop, ele nu iti dau seama e o patologie inascute

Caracteristicile comune ale celor cu această tulburare de personalitate sunt:

mint și fură în mod persistent;
tendința de a viola drepturile altora (la proprietate, fizică, sexuală, legală, emoțională);
inabilitatea de a păstra un serviciu;
lipsa de interes față de siguranța sa și a altora;
lipsa regretului că au făcut rău altora;
prezența unui farmec superficial;
impulsivitate;
un simț extrem de îndreptățire;
inabilitatea de a-și face sau a menține prietenii.
Persoanele cu tendințe psihopatice sunt puternic axate pe propriile lor dorințe și nu manifestă empatie pentru alții. Acești oameni nu țin cont de norme și reguli și au o inclinație mai mare spre a comite infracțiuni.

Sunt oameni care au trăsături narcisiste și egoiste, cu o părere foarte bună despre sine și cu o încredere exagerată în propriile abilități. Persoanele cu trăsături machiavelice sunt cinice, distante emoțional și neafectate de morală. Ele înșală și manipulează oamenii pentru a obține avantaje personale.

Un psihopat este o persoană care nu prezintă empatie, mustrări de conștiință, are un comportament lipsit de inhibiții, poate fi deseori carismatic.

Deși câteodată se avântă în manifestări histrionice de emoție, o fac doar cu scopul de a câștiga simpatia. Altminteri, rămân imperturbabili în situații de criză, inclusiv în cazul unui divorț sau al unei despărțiri de o persoană importantă (deși nu prea există vreo persoană care să fie într-adevăr importantă pentru ei), nu simt prea multe nici la moartea cuiva din familie, nici dacă sunt descoperiți că au comis o crimă și nici când sunt pedepsiți pentru activitățile lor ilegale.

Psihopații sunt superficiali din punct de vedere emoțional, dar și pentru că sunt invidioși, lacomi și dornici de putere. Își doresc tot ceea ce au alții, orice ar considera ei dezirabil. Poate fi un nou partener, un nou loc de muncă, prestigiu, bogăție sau familie. Vor să aibă relații de succes fără a oferi dragoste, onestitate și fidelitate.

Pentru a-și consolida sentimentul de superioritate, după o perioadă pe care o vom numi "falsa lună de miere" – sau așa numită perioadă de ispitire, de seducție – își pun la pământ partenerii (și pe toți ceilalți) și le cultivă slăbiciunile. Pentru a putea duce la capăt aceasta îndeletnicire fără a munci prea mult, psihopatul îi seduce, îi intimidează și îi manipulează pe cei din jur, colegi de serviciu sau prieteni.

Psihopatul este impredictibil și mincinos[modificare | modificare sursă]
Pentru a se îmbogăți nu se dau înapoi de la a comite fraude. În general vorbind, psihopații nu se pot opri la nimic și la nimeni, pentru că au nevoie constantă să-și schimbe interesul. Mai devreme sau mai târziu oricum vor simți insatisfacție, se vor plictisi de tot ce au în viață și își vor dori ceva în plus sau ceva diferit. Psihopații sunt impredictibili chiar și în impredictibilitatea lor. Nimeni nu poate spune dinainte când vor începe să saboteze viața altora, ba chiar și pe a lor, pentru aceste scopuri.

Minciunile psihopatului sunt dăunătoare, el minte cu maliție, ca și cum ar face o formă de sport. Pentru el, minciuna funcționează ca un mijloc de a-i controla pe alții, manipulându-le percepția asupra realității (ceea ce experții numesc abuz psihologic – engl. "gaslighting").

Pentru ei, aceasta este o formă ieftină de divertisment. Ca urmare a superficialității lor emoționale și a incapacității de a se lega de ceilalți, psihopații se plictisesc rapid. Golul lor psihologic îi impinge către o eternă căutare, vor mereu alți oameni pe care să-i poată folosi și noi modalități de a încălca regulile sociale.

Pot simți plăcere pe moment, pot simți voioșie sau încântare atunci când reușesc să-și atingă scopurile. Prin contrast, simt frustrare temporară sau furie atunci când dorințele lor sunt încălcate. Nu pot experimenta, însă, emoții adânci, cum ar fi dragostea pentru celălalt, empatia, mila, remușcările, tristețea, regretul și nici măcar anxietatea sau depresia.

Principala lor emoție este disprețul și sfidarea ființelor umane, emoție pe care o maschează cel mai adesea sub masca unei pojghițe de sociabilitate și șarm. Atunci când întâlnește oameni noi, psihopatul efectuează o analiză intuitivă în termeni de costuri/beneficii pentru a-i clasifica în categoria țintelor, a complicilor sau a obstacolelor în ceea ce și-a propus într-un anumit moment. Țintele sunt folosite pe post de complici, după care sunt înlăturate, în momentul în care utilitatea lor expiră.

Clasamentul făcut de ziarul The Independent[modificare | modificare sursă]
The Independent face un clasament al profesiilor în care sunt cele mai multe șanse de a da peste un psihopat.

Președinții de companii, temuții și respectații CEO.
Avocații,
Personalul din industria audiovizuală,
Personalul din vânzări,
Chirurgii,
Jurnaliștii,
Polițiștii,
Clericii,
Bucătarii șefi,
Funcționarii publici.
Diagnostic[modificare | modificare sursă]
Diagnosticul este în general rezervat pacienților cu vârsta peste 18 ani.

Un diagnostic necesită, de asemenea, prezența a cel puțin trei din următoarele criterii:

escrocherii și înșelăciuni;
impulsivitate sau eșecul de a planifica;
iritabilitate și agresivitate;
un dispreț constant față de muncă;
un dispreț constant față de siguranța sa și a celor din jur;
lipsa regretului și a remușcărilor.
Strategia manipulativă de bază a unui psihopat[modificare | modificare sursă]
După Hare și Babiak[1], psihopații se află tot timpul în căutare de oameni pe care să-i înșele. Abordarea psihopatului include trei faze:

Faza 1 - Faza de evaluare[modificare | modificare sursă]
Unii psihopați sunt prădători oportuniști și agresivi care vor profita de aproape orice persoană pe care o întâlnesc, în timp ce alții sunt mai răbdători, așteptând victima perfectă. În ambele cazuri, psihopatul analizează constant utilitatea potențială a unui individ - ca sursă de bani, putere, sex sau influență.

Unor psihopați le place o provocare, în timp ce alții vânează persoane vulnerabile. În timpul fazei de evaluare, psihopatul este capabil să determine punctele slabe ale potențialei victime, pe care le va folosi pentru a seduce.

Faza a 2-a - Faza de manipulare[modificare | modificare sursă]
Odată ce psihopatul a identificat o victimă, începe faza de manipulare. În timpul acesteia, psihopatul își poate asuma un rol, o mască special creată pentru a „prinde" la victima respectivă. Un psihopat va minți pentru a câștiga încrederea victimei. Lipsa de empatie și vinovăție a psihopaților le permite să mintă fără probleme; ei nu văd nicio valoare în a spune adevărul decât dacă îi ajută să obțină ceea ce vor.

Pe măsură ce interacționează cu victima, psihopatul evaluează cu grijă personalitatea acesteia. Ea îi oferă o imagine a trăsăturilor și caracteristicilor victimei. Unui observator atent, personalitatea victimei poate dezvălui insecurități sau slăbiciuni pe care aceasta vrea să le minimizeze sau să le ascundă. Ca student pasionat al comportamentului uman, psihopatul va testa cu grijă tăria interioară și nevoile care fac parte din eul intim al victimei și eventual va construi o relație personală cu aceasta.

Personajul pe care îl joacă psihopatul – „personalitatea" cu care victima are o relație – nu există în realitate. Este construit din minciuni întrețesute cu grijă pentru a prinde victima în plasă. Este o mască, una din mai multe, creată de psihopat pentru a se potrivi cu nevoile psihologice și așteptările victimei.

Victimizarea are un caracter de pradă; duce adesea la un sever prejudiciu financiar, fizic sau emoțional. Relațiile adevărate, sănătoase, sunt construite pe respect și încredere reciprocă; se bazează pe schimbul onest de idei și sentimente. Convingerea greșită a victimei că legătura cu psihopatul are oricare din aceste caracteristici este motivul pentru care acesta are succes.

Faza a 3-a - Faza de abandonare[modificare | modificare sursă]
Faza de abandonare începe atunci când psihopatul decide că victima nu îi mai este de folos. Psihopatul/psihopata își abandonează victima și trece la alta. De obicei, în cazul relațiilor romantice, un psihopat își va asigura relația cu victima următoare înainte de a o abandona pe cea actuală. Câteodată, în această fază psihopatul are trei persoane cu care jonglează:

cea abandonată recent, pe care o păstrează în cazul în care nu îi merge cu celelalte două;
cea pe care o manipulează în prezent și care este pe cale de a fi abandonată;
a treia persoană, care este ademenită de psihopat anticipând abandonarea victimei actuale.
Abandonarea poate avea loc subit și fără ca victima să știe că psihopatul căuta pe altcineva. Nu vor exista scuze, sau cel puțin nu unele sincere, pentru răul și durerea pe care o provoacă.

Cum își controlează psihopații victimele[modificare | modificare sursă]
După Braiker[modificare | modificare sursă]
Braiker[1] a identificat următoarele moduri de bază prin care manipulatorii își controlează victimele:

Recompensa pozitivă – include lauda, șarmul superficial, simpatia superficială (lacrimi de crocodil), cereri de scuze excesive; bani, aprobare, daruri; atenție, expresii faciale cum ar fi râsul sau zâmbetul forțat; recunoaștere publică.
Recompensa negativă – include sâcâirea, urlatul, tratamentul silențios, intimidare, amenințări, înjurături, șantaj emoțional, învinovățire, îmbufnare, plânsete și făcutul pe victima.
Recompensa intermitentă sau parțială – Recompensa negativă parțială sau intermitentă poate crea un climat în care persistă frica și nesiguranța. Recompensa pozitivă parțială sau intermitentă poate încuraja victima să persiste – de exemplu la majoritatea jocurilor de noroc, jucătorul câștigă bani din când în când, dar poate pierde în total.
Pedeapsa
Învățarea în urma unei traume – folosirea abuzului verbal, a furiei explozive sau a altui comportament intimidant pentru a stabili dominanța sau superioritatea; chiar și un singur incident care implică un asemenea comportament poate condiționa sau învăța victimele să nu-l supere/confrunte/contrazică pe manipulator.
După Simon[modificare | modificare sursă]
Simon[2] a identificat următoarele tehnici manipulative:

Minciuna: Pe moment e greu de spus dacă cineva minte, deși deseori adevărul iese la iveală după un timp, când deja e prea târziu. Un mod de a reduce șansele de a fi mințit este de a înțelege că indivizii psihopați sunt experți în arta minciunii și a trișatului, făcând frecvent aceste lucruri, deseori cu subtilitate.
Minciuna prin omisiune: Aceasta este o formă subtilă de minciună, comisă prin omiterea unei părți semnificative din adevăr. Această tehnică se mai utilizează în propagandă.
Negarea: Manipulatorul refuză să admită că el sau ea a făcut ceva rău.
Raționalizarea: O scuză prezentată de manipulator pentru comportamentul neadecvat. Raționalizarea este strâns legată de spin.
Minimizarea: Un tip de negare cuplată cu raționalizare. Psihopatul spune că comportamentul lui/ei nu este atât de dăunător sau iresponsabil precum sugerează altcineva, de exemplu spunând că o insultă a fost doar o glumă.
Atenția sau neatenția selectivă: Psihopatul refuză să acorde atenție oricărui lucru care l-ar abate de la agenda sa, spunând lucruri cum ar fi „Nu vreau să aud".
Diversiunea: Manipulatorul nu acordă un răspuns direct unei întrebări directe, ci face o diversiune, direcționând conversația către un alt subiect.
Evaziunea: Similară cu diversiunea, dar aici se oferă răspunsuri vagi, irelevante, divagații sau expresii ambigui.
Intimidarea mascată: Psihopatul își pune victima în defensivă folosind amenințări voalate (subtile, indirecte sau subînțelese).
Culpabilizarea: Un tip aparte de tactică de intimidare. Un manipulator se adresează conștiinței victimei și sugerează că acesteia nu îi pasă îndeajuns, că e prea egoistă sau că o duce prea ușor. De obicei, asta face ca victima să se simtă prost, punând-o într-o poziție inferioară, provocându-i anxietate și îndoială de sine.
Rușinarea: Manipulatorul folosește sarcasmul și ocara pentru a amplifica frica și îndoiala de sine în victimă. Manipulatorii folosesc această tactică pentru a-i face pe ceilalți să se simtă nevrednici și prin urmare, să li se supună. Tacticile de rușinare pot fi foarte subtile, de exemplu o privire aprigă, un ton al vocii neplăcut, comentarii retorice sau sarcasm subtil. Manipulatorii te pot face să te simți rușinat pentru simplul fapt că ai îndrăznit să li te opui. Este o modalitate efectivă de a crea un sentiment de inadecvare în victimă.
Jucarea rolului de victimă ("sărmanul/a de mine"): Manipulatorul se portretizează ca fiind o victimă a circumstanțelor sau a comportamentului altcuiva pentru a provoca milă, simpatie sau compasiune. Oamenii care se ghidează în funcție de conștiință și cărora le pasă nu suportă să vadă pe nimeni suferind și psihopatului îi este ușor să se folosescă de simpatie pentru a obține cooperare.
Învinovățirea victimei: Aceasta este o tactică eficientă de a pune victima în defensivă, mascând totodată intenția agresivă a manipulatorului.
Jucarea rolului de servitor: Agenda personală este mascată de pretextul servirii unei cauze nobile, de exemplu spunând că se comportă într-un anumit fel din „supunere" sau pentru că se află „în slujba lui Dumnezeu" sau a unei figuri autoritare similare.
Seducția: Psihopații folosesc șarmul superficial, lauda, măgulirea sau sprijinul fățiș al altora pentru a le câștiga încrederea și loialitatea.
Proiectarea vinii (datul vinii pe alții): Manipulatorul găsește un țap ispășitor, deseori în moduri subtile, greu de detectat.
Simularea inocenței: Psihopatul încearcă să sugereze că răul făcut nu a fost intenționat sau că nu a făcut lucrul de care este acuzat. Manipulatorul se poate preface surprins sau indignat. Această tactică face ca victima să se îndoiască de propria judecată sau chiar de sănătatea ei mintală.
Simularea confuziei: Manipulatorul face pe neștiutorul, pretinzând că nu știe despre ce vorbești sau că e confuz cu privire la o problemă importantă care i-a fost adusă la cunoștință.
Afișarea furiei: Psihopatul exprimă furie pentru a afișa suficientă intensitate emoțională și mânie, pentru a șoca victima și a o face să se supună. De fapt, manipulatorul nu este nervos, ci se preface. El vrea ceva și „se enervează" dacă nu obține lucrul respectiv.
Vulnerabilitățile exploatate de psihopați[modificare | modificare sursă]
După Simon[2], manipulatorii psihopați exploatează următoarele vulnerabilități pe care le pot avea victimele:

naivitatea – victimei îi este greu să accepte ideea că unii oameni sunt șireți, necinstiți și nemiloși sau e în negare când e victimizată.
conștiinciozitate exagerată – victima este înclinată să acorde manipulatorului beneficiul îndoielii și să privească lucrurile din perspectiva acestuia, în care dă vina pe victimă.
încredere în sine scăzută – victima se îndoiește de sine, lipsindu-i încrederea și hotărârea, existând o probabilitate mare de a intra în defensivă foarte repede.
intelectualizare – victima încearcă din greu să înțeleagă psihopatul și crede că acesta are un motiv întemeiat pentru care se comportă așa.
dependență emoțională – victima are o personalitate dependentă sau docilă. Cu cât victima este mai dependentă emoțional, cu atât este mai vulnerabilă în fața manipulării sau exploatării.
După Kantor[3], oamenii care prezintă următoarele carecteristici sunt vulnerabili în fața manipulatorilor psihopați:

încredere exagerată – oamenii onești presupun adesea că și ceilalți sunt onești. Se bazează pe oameni pe care abia îi cunosc, fără să le verifice competența etc. Aceștia se îndoiesc rareori de așa-zișii experți.
altruism exagerat – opusul psihopatului, prea onești, prea corecți, prea empatici.
impresionabilitate – sunt seduși repede de cei cu șarm superficial. De exemplu, votează pentru politicianul mincinos care pupă copiii.
naivitate – nu pot crede că în lume există oameni necinstiți pentru că dacă ar fi, nu ar fi lăsați să acționeze.
masochism – le lipsește respectul de sine și îi lasă inconștient pe manipulatori să profite de ei, crezând că o merită din cauza unui sentiment de vinovăție.
lăcomie – cei lacomi și neonești pot cădea pradă unui psihopat care îi convinge ușor să facă ceva imoral.
imaturitate – au o judecată defectuoasă, cred afirmațiile exagerate ale reclamelor.
materialism exagerat – o pradă ușoară pentru cămătari sau cei care se ocupă cu scheme de îmbogățire rapidă.
dependență psihologică – cei dependenți simt nevoia să fie iubiți și prin urmare sunt predispuși să accepte ceva ce ar trebui să refuze.
singurătate – oamenii singuri pot accepta orice formă de contact cu oamenii. Un străin psihopat poate oferi companie umană, dar cu un anumit preț.
narcisism – narcisiștii sunt înclinați să cadă pradă laudelor nemeritate.
impulsivitate – aceștia iau decizii în grabă, de exemplu ce să cumpere sau cu cine să se căsătorească, fără a-i consulta pe ceilalți.
frugalitate exagerată – nu pot refuza o afacere chiar dacă cunosc motivul pentru care ies atât de ieftin.
bătrânețea – cei în vârstă pot deveni istoviți și mai puțin capabili de a se ocupa de mai multe lucruri odată. Când primesc o ofertă, e mai puțin probabil să se gândească că ar putea fi o înșelătorie. Sunt predispuși să ofere bani unei persoane care are o poveste tristă. Vezi abuzul de bătrâni.
Motivațiile psihopaților[modificare | modificare sursă]
Manipulatorii au trei motivații posibile:[4]

Nevoia de a-și atinge scopurile și de a câștiga cu orice cost.
O nevoie puternică de a avea sentimente de putere și superioritate față de ceilalți.
Nevoia de a fi în control.
De cele mai multe ori motivațiile care stau la baza acțiunilor acestora devin absolut ireale, de necrezut.

Psihopatul va folosi cu siguranță strategia de înșelăciune, dar aceasta în realitate este rareori necesară pentru supraviețuirea lor. Un psihopat milionar nu ar avea nici o remușcare să fure de la un copil înfometat. Evident, supraviețuirea milionarului nu este miza.[5]

Nu exista nici o logică evidentă a posibilelor motive care ar putea sta la baza unui astfel de comportament.

Psihopații scapă de multe ori de justiție din aceste motive. În procesele penale, urmărirea penală este necesară pentru a atribui un motiv inculpatului. Cu toate acestea, în cazul psihopaților, motivele lor sunt atât de bizare și de neințeles, încât chiar dacă un procuror ar putea explica, majoritatea juraților nu l-ar crede.

Psihopatul poate ataca, viola, ucide, dar ceea ce face este doar rareori o crimă din pasiune. Toate acțiunile sale sunt în schimb un plan rece și calculat pentru a obține ceea ce își dorește.

Dintre toate tipurile de personalități deviante care trăiesc în societatea noastră, psihopatul este de departe cel mai distructiv, cel mai de succes și cel mai puțin înțeles. În același timp, psiohopatul este cel mai bine "ascuns" și cel mai greu de demascat, datorită abilității sale cameleonice extraordinare.

| RAY a răspuns (pentru TFL):

Vezi de o papusa,vb serios, eu nu-mi permit in prezent, dar, cand voi pleca dincolo voi strange euro pentru o papusa blonda, cu ochii albastri, femeile expirate peste 35 se comparatie cu un provider, desigur ca nu simt nimic, joaca teatru, ofera vaginul ei expirat

| TFL a răspuns (pentru RAY):

La ce ai dat copy si paste laughing) crezi ca stau sa citesc tot romanul ala, mgtow ala parca zicea de papusi japoneze, nu sunteti sanatosi la cap cu asta n-aveti ce face cu 2000-3000 de euro, ala macar are din ce trai cum trebuie din ce am inteles in clipurile lui, dar altul poola

| RAY a răspuns (pentru TFL):

Macar ai incercat?

| TFL a răspuns (pentru RAY):

Nu si nici n-am de gand, nu am sa dau banii pe asa ceva, nu vad logica, e unul pe Youtube, cu o papusa in clipuri, tot asa LONER laughing nu vad sincer ce e asa fain, e acelasi lucru, mai e si pe baterii, de banii dati pe asa ceva mai bine platesc pentru sex, chiar daca ma expun bolilor stiu macar ca am facut ceva benefic cu ei

| Mosotti a răspuns (pentru TFL):

De ce nu sunt sanatosi la cap cei ce vor papusi?! Eu de ex nu vreau si am si zis mi se pare chiar lui mgtow odata, dar ii inteleg, fiecare gandeste si face cum simte. Cine are 2000-3000 Euro inseamna ca isi permite, altfel nu dai atat, ca nici nu ai de unde. Unu care are mii de euro economii, inseamna ca, castiga foarte bine.
Asa le place lor, nu trebuie sa fie toti ca mine sau ca tine care nu vrem.

Daca te int subiectul citesti si o carte de 500 pagini, daca nu, sigur ca ti se pare aiurea si juma de pagina, si asta i-am zis-o si lui RAY cu o ocazie din asta.

| Drimmero a răspuns:

Aici sunt 2 categorii care se cam merita una pe alta.

1. Singuraticii care arunca cu mocirla pe femei.
2. Frustratele care dau vina pe barbati pentru toate neajunsurile lor.

Sunt destui atat din prima categorie cat si din a 2-a, e o incantare sa ii vezi cum impart vina, e amuzant

| Jade20 explică (pentru Drimmero):

Problema e ca astea 2 tabere se exclud reciproc, deci tot ajung sa fie lasati pe afara.
Vor ajunge sa moara naibii virgini, si ei si ele de la atatea pretentii si lamentari/victimizari.

| Drimmero a răspuns (pentru Jade20):

Problema nu e ca ar muri singuri, problema e ca ei nu au alte preocupari incat sa-si tina mintea ocupata. Chiar daca ma amuza, pe de alta parte victimizarea asta devine usor enervanta.

| Jade20 explică (pentru Drimmero):

"alte preocupari"

Care alte preocupari? Cand ajungi virgin la 20+ ani e si normal sa te gandesti ca ai probleme si cum sa faci sa ti le rezolvi, doar ca e mai usor sa te plangi in loc sa te schimbi.

| Drimmero a răspuns (pentru Jade20):

Ma refer ca ei macar de ar face si altceva in afara de a se plange, asta e barbatul din 2020, ma simt ciudat sa fiu contemporan cu ei si probabil si altii care stiu ca nu e o atitudine demna de un mascul.

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Suntem fiinte emotionale nu roboti, e logic ca ne enerveaza, frustreaza faptul ca suntem respinsi

| RAY a răspuns (pentru Jade20):

Nu vrem sa murim virgini, dar, fizicul e validarea, nimeni nu vrea sa moara virgin

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Aici ai dreptate, sunt multe alte chesti de facut nu doar sa cauti femei sau sa le jignesti

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

A fii barbat inseamna sa nu ai sentimente?

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Inseamna sa nu te plangi mai rau decat muierile.

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Zimi si mie ce inseamma a te plange?

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

E ok sa te plangi, cu totii o facem, dar unii exagereaza si trec in alte extreme, nu e cel mai onorabil lucru, mai onorabil e sa iti rezolvi problemele, sa incerci sa cauti rezolvari, chit ca nu poti, macar incerci, nu te dai batut

| Mosotti a răspuns:

Depinde, nu uita ca aici sunt multi adolescenti, sa fii singur la 18 ani nu este o problema. Aia la 27 ani singuri aia sunt asa fie ca au un caracter f prost, fie ca nu arata deloc atractiv, fie ambele. Desi sunt baieti cu caracter infect care au n gagici misto, culmea, ca s-ar putea ca tocmai asta sa atraga.

La fete pe interes nu cred, ele se supara ca majoritatea barbatilor le apeleaza pentru sex, si asta le irita maxim. Vin sa socializeze, si atunci n-au loc de privatele mesaje ale astora. Nu pot discuta ceva, ca aia tot catre sex duc discutia.

| Frank51 a răspuns:

E dificil sa spui ceva sigur aici in anonimat. Nimeni nu ar fi sincer cand poate spune ce vrea si sa fie cine vrea. Totusi, dupa aparente mare parte din comunitate este formata din oameni cu probleme(emotionale, sociale, de sanatate, de relatie samd), si este oarecum normal sa se planga.

Problema(din punctul meu de vedere) este faptul ca se pun intrebari "de umplutura" fara ca acestea sa ajute cu adevarat userul respectiv, se poate sa fie chiar boti(desi ma indoiesc foarte tare), sau pur si simplu oameni plictisiti. Mai e nasol ca exista o mica comunitate de oameni care se cred atotstiutori si dau sfaturi extrem de eronate si fac foarte mult rau. Cam atat ma deranjeaza, in rest imi place sa ajut, uite cum am ajuns dintr-una intr-alta laughing

| OldSoul a răspuns:

Vulpea cand nu ajunge la struguri, spune ca-s acrii.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

TPU e un refugiu pentru multe persoane cu probleme.

| OldSoul a răspuns (pentru supadeceapa):

Mare dreptate ai.

| RAY a răspuns (pentru supadeceapa):

Pai asta e si scopul acestei comunitati, ajutorul reciproc, mai te plangi, jignirile nu sunt permise

| Emma30555 a răspuns:

Ei au problemele lor și dau cumva vina pe fete, au impresia ca fetele sunt materialiste și din acest motiv nu reușesc ei sa și facă o relație, în realitate problema lor nu este asta ci probabil altele dar e mai simplu sa dai vina pe cineva din exterior decât sa ți asumi propriile greșeli.

| Jade20 explică (pentru Emma30555):

"în realitate problema lor nu este asta ci probabil altele dar e mai simplu sa dai vina pe cineva din exterior decât sa ți asumi propriile greșeli."

Asta da, e o parte din adevar. O alta parte ar fi ca multi dintre astia isi gasesc ca scuza ca sunt urati si de aia nu ii vrea nimeni cand de fapt problema lor este strict legata de personalitate si caracter, ca de obicei sunt prea moi si nicio femeie nu vrea pe unul caruia ii tremura chilotii de frica pe el atunci cand se baga cu ea in seama.
O a 3-a parte de adevar e ca pretentiile majoritatii femeilor au ajuns pana la inaltimea Everestului si la multe nu le mai ajungi la nas, indiferent ca ele sunt sarace, cu studii medii si direct prostanace (genul ala basic boring bit*h si attentions wh0re care n-au nimic d3 oferit si nici materie cenusie in tartacuta) dar au pretentii de mari doamne numai la doctori si avocati laughing cand colo ori vor ramane singure pan' la adanci batraneti ori vor sfarsi frecand la cratita pentru Gigel in timp ce el ragaie a bere in timp ce isi practica sportul lui preferat, ala de urmarit la tv cum joaca altii meciuri de fotbal.

| RAY a răspuns (pentru Emma30555):

E frustrarea Emma, mecanisme de aparare

| RAY a răspuns (pentru Jade20):

Asta da, e o parte din adevar. O alta parte ar fi ca multi dintre astia isi gasesc ca scuza ca sunt urati si de aia nu ii vrea nimeni cand de fapt problema lor este strict legata de personalitate si caracter, ca de obicei sunt prea moi si nicio femeie nu vrea pe unul caruia ii tremura chilotii de frica pe el atunci cand se baga cu ea in seama.

povesti, nu dati o sansa daca nu valideaza fizicul

| Jade20 explică (pentru RAY):

Eu din ce vad in poza ta de profil arati normal. Si am vazut destui ca tine cu iubite la brat. Singura diferenta dintre tine si aia e atitudinea. Aia au incredere in ei si astfel atrag femei, au limbarnita/papagal, stiu sa vorbeasca, tu nu. Cauti problema acolo unde nu e, mai cauta.

| RAY a răspuns (pentru Jade20):

Trebuie sa mai slabesc, sa ajung la un imc normal, si sa fac si culturism, si eu spun ca am sanse sa găsesc, mi am propus in viata asta mereu sa evoluez, asta cu stima de sine e cam afevarat, aveam o gandire negativa dar slabirea mi-a deschis mintea, nu vad sensul vieti daca traiesc sa ma plang si sa nu dau sens vieti

| Jade20 explică (pentru RAY):

Cel mai important e sa ai tu grija de tine, ca altul nu va avea.

| RAY a răspuns (pentru Jade20):

Corect

| SoareDaniel a răspuns (pentru Jade20):

Pot sa te intreb sau sa fac o constatare de fapt, cum e cand unul iti spune ca esti prost, nu il crezi asa-i, dar cand iti spun 4-5 sau 10 persoane te duci sa te culci, zic bine > asa e si cand te refuza la foc automat 10-15 fete pe motiv ca esti urat te vor mai refuza si alte 50! e greu de inteles

| Jade20 explică (pentru SoareDaniel):

Vedeam zilele astea unele intrebari de la niste tipe care se simteau la fel de singure si doborate ca si tine, care probabil simt nevoia de relatii, din nou, la fel ca si tine.
E si uite ca sunt la un click distanta, dar cine sa se deranjeze sa iasa din zona lui de comfort?

Cat despre faza cu sunt urat, mai scade si tu din standarde si incearca cu alea mai uratele. Fara misto.

| SLS92 a răspuns (pentru Jade20):

Tot eu sunt de pe alt cont, eu am impresia ca tie iti cam place sa ma iei la mișto, tocmai ce am mâncat un ca cât pe problema lui SAD FOREVER ca sunt constant refuzat de fete plate fara c ur si tzate, ce nu înțelegi? unde gasesc mumii, stricăciuni, poate ma acceptă din astea

| SLS92 a răspuns (pentru Jade20):

Fetele alea de zici tu ca sunt singure, se datorează tot standardelor prea mari impuse vizavi de prințul pe cal alb, nu e greu de intuit asta, sute, mii de mesaje pe insta sau Facebook veșnicul seen futui mama lui, e usor sa arăti cu degetul, ca nu încerci destul, am albit de la nervi si stres, da, am frustrari, sunt în depresie totală, nu reusesc sa am o pzd ca toti prostii, sunt om nu robot

| Jus7t a răspuns (pentru Jade20):

Ce sfat prost ai putut să dai.

Indiferent de cât de frumos sau urât este cineva trebuie să se simtă atras de persoana cu care e împreună, sigur că frumusețea e subiectivă însă trebuie să se simtă atras de persoana aia.

Dacă cineva e urât o să se simtă atras de cineva pe care îl percepe frumos, nu are de ce să își spună "sunt urât și trebuie să găsesc pe cineva urât*, nu e așa natura umană.
Cum am mai zis, nu ne atrag fizic aceleași chestii, însă trebuie să existe atracție.
E scârbos să vrei o persoană dar să nu stai cu ea pentru că "nu îți permiți" și în loc de asta să faci un compromis și să stai cu alta pentru că nu poți mai mult, nu pentru că vrei tu să stai.

| Jade20 explică (pentru Jus7t):

Stiu ca nu e un sfat inspirat, ba chiar unul shallow. Dar nu e greu sa intelegi de ce i-am scris aia.
Daca una "buna" nu te accepta pentru cum arati sau, mai bine spus, pentru ceea ce nu ai iar tot asa nu prezinti interes pentru niciuna pe care tu ai dori-o atunci ce mai ramane?
Te resemnezi sau cauti in parti unde nu ai fost interesat inainte.
Si da, frumusetea e efemera si subiectiva ca multe alte calitati inventate tot de catre noi insa sa fim putin realisti, printre cele mai dorite tipuri de femei (in speta tocmai de catre astia celibatari) raman tot Instagram modelele. Deci un ideal de femeie careia ii ajungi greu la nas, prin comparatie cu tipele mai modeste. Cu totul alte asteptari si pretentii.

| SLS92 a răspuns (pentru Jus7t):

Normal, adica, stiu ce inseamna sa arati bine, am avut o experienta extrem de neplacuta intr-o tabara de exemplu, stii momentul ala cand tu faci o gluma si nimeni nu rade la ea si apoi ion o zice sub alta forma si toata lumea e cu zambetul pe sus, totul se schimba radical in gesturile sau mimica unei fete cand e atrasa de un baiat, nu trebuie sa fi einstein sa intelegi asta

| SLS92 a răspuns (pentru Jade20):

Si e enervanta chestia in sine, ma simt de parca toata lumea ma stie, bah ce se intampla cu asta NU ARE PE NIMENI la varsta lui, o fi gay p l m si tot ce aud de la parintii, faze de genul ca sunt zgarcit ( asta presupune un date pana sa dai un verdict ) cu mine nu sunt laughing) sau ca poate conteaza masina care o conduc si ca de asta nu ma plac fetele... te innebuneste as putea sa scriu romane aici sa va zic ce argumente penibile putin zis scoate maicamea din gura cand ii explic realitatea, as face canal de comedie aici va spun

| alexalx1234 a răspuns (pentru SLS92):

Imi poti da mesaj cu acele argumente daca vrei laughing

| SLS92 a răspuns (pentru alexalx1234):

Nu e vorba de argumentat, tu ma intelegi stii ce in sufletul meu e plesnit facut bucati, doar esti in aceiasi situatie, mai pune la mine 10 ani peste ai tai sa ai idee ce viata duc, nu inteleg cum are tupeu ordinar sa ma minta tot timpul in fata, de la clasicul '' inca nu e timpul tau sa ai o relatie '' atentie la 28 de ani inca nu mi-a venit vremea, pana la lasa-le in colo de fete ce iti trebuie asa ceva, bah frate e nu stiu uneori eu am impresia ca maicamea e putin ''nebuna'', de gandit logic nu o mai face de mult si e normal sa rabufnesti nu, cand vezi in ce situatie te afli si tot ce auzi... ooo dar arati bine stii asta e matusamea, nu inteleg cum de nu te plac fetele, mai incearca BAAAAA! e incredibil, oricum dupa faza de astazi cred ca a inteles exact faptul ca daca mai continua cu astea o sa ma vada cat de curand la stiri si ce e si mai frustrant e faptul ca tata ma intelege si imi da dreptate, nu mai zice nimic, el tace, un barbat intelege cel mai bine ce inseamna sa nu faci sex periodic de exemplu! Incredibil ca spun astea aici, dar efectiv simt ca explodez de nervi si ce ma doare cel mai tare e faptul ca ei sunt constienti ca am sanse mari sa mor singur, STIU ASTA, dar continua sa isi bata joc de mine

| Jade20 explică (pentru SLS92):

De ce nu te muti singur? Ia-ti o chirie ceva.

| CleanHeart a răspuns:

Mai mult e descarcare
Ei sunt constienti ca vorbele noastre o sa le ridice doar moralul dar nu o sa le rezolve problemele, eu inteleg, uneori daca spui ce ai pe suflet te linistesti.

| SoareDaniel a răspuns (pentru CleanHeart):

Blue pilled si astazi, mega cope, il suna pe tata un nepot ca are un botez la care eu ii zic -> si ce vrei sa ii fac eu, sa ma duc la el la botez cu mana dreapta, singur la 28 de ani! pai da ce are laughing dooamnerolling on the floor

| Alverto a răspuns:

Iar tu te plângi de problemele altora, foarte matur

| Jade20 explică (pentru Alverto):

Esti cam pro.st tu asa happy. E doar o intrebare de curiozitate, unde ma plang.

| alexalx1234 a răspuns:

Dar acele fete de maxim 20 de ani care tot pun zilnic intrebari legate de faptul ca se tem de sarcina ca au facut sex neprotejat nu sunt enervante? Au tot internetul la dispozitie si stau sa umple TPU cu intrebarile lor laughing

| Jade20 explică (pentru alexalx1234):

Tot cu voi astia pana in 20 raman ele insarcinate. Deci vina o poarta ambele tabere.

| RAY a răspuns (pentru alexalx1234):

Lipseste ora de sexualitate in scoli

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Păi unde altundeva ai vrea să se plângă?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Păi de ce nu-i întrebi? happy

| Jade20 explică (pentru anonim_4396):

Tocmai ce am facut-o happy.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e pe TPU e in toata lumea
Femeile au devenit animal de companie sta cat ai papa bun bani multi
Nu mai sunt cum au fost mamele noastre de casa
Toate vor lux si stat degeaba nu sunt in stare de nimic

| Jus7t a răspuns:

Sunt bărbați pe interes cum sunt și femei pe interes.
Sunt și bărbați loiali și sunt și femei loiale, care stau cu un tip pentru caracterul pe care îl are, pentru cum se simt cu el, știu cazuri destule în care nu a fost vorba de bani.
Trebuie să știi cum să alegi, ce oameni să îți alegi ca prieteni și pe cine să alegi ca partener/ă.
Eu cel mai bun sfat pe care îl pot da unui tip și care mi se pare acum cel mai important când vine vorba de a fi cu cineva împreună e ca tipa cu care e împreună să nu joace doar rol de iubită ci și de cel mai bun prieten.

Oricum, studiile mele spun că balanța înclină cu mult la femei când vine vorba de a sta pe interes, de a minți și manipula.
Tipii ăștia au fost trădați o dată sau de mai multe ori și au ajuns să nu mai aibă încredere în femei, să le urască și să le considere pe toate la fel.
Au suferit mult și de aia au ajuns să gândească așa.

Ce se poate face?
Să se ajute singuri, să fie perseverenți și să învețe din greșelile din trecut, să vadă unde au greșit și să nu mai repete, să facă schimbări de mentalitate dar pentru asta trebuie să vrea.
Dacă vrea și nu poate să apeleze la un psiholog, să ceară ajutorul.

Am mai citit comentarii cu "da ce să fac eu cu un virgin?" și mă scârbesc răspunsurile de genul.
Poate pentru că denotă superficialitate, nu stai cu cineva doar pentru sex, deși contează și asta într-o relație.
Normal că dacă nu ești satisfăcut te despărți, asta e, dar mi se pare scârbos să te dai pe site Madison Ivy cu o așa aroganță, și să o zici ca pe o realizare incredibilă laughing

| EntertainYou a răspuns:

Am intrat aici doar ca sa vad bocetele lui SoareDaniel ala. laughing

| SoareDaniel a răspuns:

O fata intreaba de ce unii baietii sunt singuri, ce ziceti mah baieti de fata asta ati zice ca e un inger asa-i? Ne da ea lectii de cum sa abordezi o femeie cu incredere in tine si cu o personalitate de nota 10, asa-i domnita?

| SLS92 a răspuns:

E greu, nu inteleg ce se intampla cu mine, nu stiu ce sa mai fac realmente simt ca o iau razna, mai aud de la maică-mea în special fraze de genul ca sa le las sa nu ma mai gandesc la fete ca nu e ceva special în a avea o relatie ( cum poti spune asa ceva propriul tau copil ) atunci la ce p l m m-ai adus pe lumea asta sa mănânc si sa dorm atat! mai avea puțin sa imi zică că nu e cine stie ce sa faci sex o credeam si de asta în stare .....trebuie să renunț efectiv, deja o vad măritată pe soramea mai mica cu 6 ani decât mine si cu copii în viitor și eu tot singur pe "manete"

| Mmn a răspuns:

Exact aceeasi treaba cu fetele si bad boys laughing sunt atrasi doar de genul ala si cand iese prost dau vina pe ei/ele.dar urmatoarea e exact la fel si povestea se repeta. Am o prietena care fix de baiati din asta "rai" e atrasalaughing si e constienta ca nu-s ok.dar se simte plictisita cu unul bun..deci ce vrei aia ai

| Fnsiwjrbsoandkb a răspuns:

Care e treaba cu toti oamenii astia pe care ii freaca grija de ce fac altii?
Pe ei ii vad ca se afirma pe TPU.