| MelisaCristiana a întrebat:

Care este vârsta și perioada relației potrivită pentru a o face prima dată?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Expertii in acest domeniu, (medici, psihoterapeuti sexologi, psihologii, etc.) apreciaza ca momentul optim in cazul ambelor sexe pentru a incepere activitatea sexuala ar fi dupa ce a fost implinita varsta minima de 16 ani. Sanatate!

7 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Legal la 18 ani, restul 0 limite!

| Sofer a răspuns:

Începând cu vârsta de 16 ani. Sau atunci când ești pregătită.

| seth2016 a răspuns:

E OK sa incepi viata sexuala cand esti pregatita pentru ca exista destule riscuri. Nu exista o varsta, dar exista beneficii daca amani pana cand esti indeajuns de matura sa poti lua decizii care sa minimizeze riscurile.

Unul din riscuri este sa ramai insarcinata pentru ca nu cunosti, nu folosesti cum trebuie sau nu folosesti deloc metode contraceptive.

Alt risc sunt BTS, bolile cu transmitere sexuala, de care trebuie sa ai cunostinta.

O discutie cu mama nu strica daca ai o relatie deschisa cu ea, la fel ca si o vizita la ginecolog si/sau la un cabinet de planificare familiala.

In ce priveste perioada e foarte complicat de dat un raspuns. In principiu ar trebui sa comunicati bine si eventual sa fi stabilit ceva in legatura cu viitorul vostru impreuna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu personal vreau să o fac doar cu un singur bărbat: soțul meu. Și după căsătorie. Dar cei care vor s-o facă înainte, preferabil ar fi după vârsta de 18 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De la 16 ani daca nu te casatoresti si nu îți doresti o relatie stabila.

De la 18 ani daca te casatoresti si îți doresti o relatie stabila "pana ce moartea ne va despărți.".

| Duduchi a răspuns:

Omul își începe viața sexuală atunci când e pregătit. Eu de exemplu am 14 ani și fac sex. Acum am simțit eu nevoia sa fac asta. Alții simți nevoia mai devreme sau mai târziu. Tu daca vrei sa o faci acum, fa-o. Nu ai nimic de pierdut, dar folosește protectia. Sănătate!

| H4kai a răspuns:

13 ani, dar doar daca are bmw.