| Wanderer a întrebat:

Pentru ce varsta vi s-ar parea potrivita cartea Harry Potter. Voi la ce varsta ati citit-o prima data? Ati mai citi-o si acum ( daca da, cati ani aveti )?

Răspuns Câştigător
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Aveam peste 30 de ani când am citit primul volum,o cumpărasem pentru nepoata mea şi eram curioasă,oricum îmi plac romanele fantasy aşa că n-a fost vreun sacrificiu...Şi nu mi-e jenă să spun că m-a cucerit de la primele rânduri,JK Rowling are o imaginaţie debordantă,este originală, are umor şi scrie foarte bine, mai bine decât mulţi alţi autori care au apărut după aceea şi care au cucerit adolescenţii.A creat o lume extraordinară şi nişte personaje de care te ataşezi imediat iar ideile ei au fost copiate de mulţi după apariţia cărţilor...Am citit de exemplu şi seria Tara Duncan care este plăcută, uşor de citit, nimic de zis dar Sophie Audoin-Mamikonian pare să se fi inspirat din romanele altora.Concluzia? Dacă ai mintea tânără şi deschisă poţi citi "poveşti nemuritoare" şi la 80 de ani!

3 răspunsuri:
| ZEU93 a răspuns:

La 14-15 ani am citit-o, am 17 si as mai citi-o o data, e chiaro carte foarte interesanta big grin

| Broadband a răspuns:

Mai bine ma intrebai daca am citit-o vreodata.

| mihaelabr a răspuns:

Am citit cartile(de mai multe ori fiecare volum) intre 13 si 15 ani; acum am 16 jumatate si nu as mai citi-o.