| yyyxxx a întrebat:

Care sunt analizele pe care trebuie sa le faci ca sa vezi daca ai luat vreo boala cu transmitere sexuala? in cazul unei fete si preturile

1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sunt destul de multe si de scumpe.
Cam asa: examen de secretie, test Papanicolaou, cultura de col uterin la 2-3 saptamani si la 6 luni.
VDRL si TPHA la o luna si la 3 luni.
Anticorpi pentru Chlamydia si Ureaplasma la 6 luni
Fenotipare HPV la 6 luni si la un an.
Virus hepatitc B, virus Hepatitic C, HIV la 6 luni si la un an.
Toate costa peste 2000 de lei, de aceea e important sa folosesti prezervativul de fiecare data. Cand esti intr-o relatia suficient de stabila ca sa renuntati la prezervativ, va faceti amandoi analizele respective o singura data.