| user1234554321 a întrebat:

Cat costa un avort in romania? Mai exact in jud mures. Si cat dureaza? (Daca merg astazi, se face avortul pe loc..sau dureaza o zi, doua?)

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

De obicei inainte de a fi efectuat avortul sunt necesare cateva analize si din acest motiv va trebui sa te prezinti la cabinetul ginecologic de dimineata pentru a se putea efectua avortul in aceea si zi. Timpul efectiv necesar efectuarii manoperei propriu zise este cuprins intre 20-30 minute, foarte rar pana la 45 minute si depinde de in cea mai mare masura de indemanarea medicului. In cazul avortului medicamentos procedura se extinde pe perioada unei zile intregi (de dimineata pana seara) dimineata se administreaza cele 3 pastile, iar menstruatia efectiva se produce dupa 8-12 ore. Pretul variaza de asemenea si poate fi mult diferit de la o zona a tarii la alta. Cel mai ieftin avort este cel efectuat prin chiuretaj manual pretul fiind in jur de 550 de lei, cel efectuat prin metoda de aspirare de regula 6-700 de lei, iar in cazul avortului medicamentos de obicei pretul incepe de la minim 1000 lei. Multa sanatate.

5 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Nu fa avort, da anunt si cauta din timp cuplu care l-ar adopta si te-ar ajuta cu medicamentre si hrana corespunzatoare, suport afectiv si moral. Plus ca risti sa nu mai poti face tu mai tarziu. nimeni nu iti poate garanta ca vei mai putea fi mama dupa un avort, mai ales daca e si primul!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Este păcat sa faci avort, nu î ti este milă de acel copil nenascut, el ce vină are ca tu esti proastă? că asta esti o proastă si o inconstientă, poate pătesti ceva la avort sa nu m ai poti face copii niciodată te ai gîndit la asta? desteapto.

| ania a răspuns:

Mai bine nu-ți ucide copilul.S-au filmat avorturi și s-a observat că copilul încearcă să se retragă, să fugă și gura i se deschide ca într-un țipăt mut.Îți mutilează conștiința pentru o viață întreagă.Mai bine dă-l spre adopție, nu ucizi un copil si faci fericiți și pe alții.Și fiul meu mai mare e adoptat ți sunt foarte recunoscătoare fetei de 17 ani, săracă și fără sprijin care măcar -a dat darul vieții.

| Lawliet14 a răspuns:

Avort = crima!

| evelinna01 a răspuns:

Asta vrei sa-i faci copilului tau? https://saccsiv.wordpress.com/......e-sarcina/ Nu cred ca ai tai vor asa ceva, altfel asta ar fi facut si mama ta cu tine.