| anonim_4396 a întrebat:

im cer scuze daca nu mam incadrat in categorie cu intrebarea asta

Cum se procedeaza cu un avort?
cine ar trebui sa fi cu persoana respectiva la doctor pentru a face avortul?
Trebuie sa fie un membru al familiei sau sa fie doar majora persoana in cazul in care persoana care va face avortul este minora?
Si cat costa un avort?
Multumesc anticipat pentru ajutorul acordat big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca pacienta este minora., trebuie insotita de un parinte sau tutore legal care sa se poata legitima si sa se semneze ca isi asuma riscurile (mortalitatea este destul de mare, la fel riscul de a-ti pierde uterul sau fertilitatea) daca fata are sub 18 ani. In general, pentru minore intre 16 si 18 ani avortul se face in spital, cu internare, fiindca riscurile sunt extrem de mari. La fetite sub 16 ani avortul se face fie in centre universitare mari, fie in strainatate (in Romania mor una din 10 fete sub 16 ani supuse unui avort la cerere). Costurile sunt in functie de necesitati. In jur de 500 de lei pentru o femeie majora, la care se adauga cam cate 150 de lei pe ziua de internare pentru minore (internarea este de 3-10 zile, in functie de complicatii). Pentru avorturile din strainatate, suma poate ajunge la 3000 de euro

8 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Din moment ce fata este minoră, NU se poate face avort decât cu ACORDUL scris ( semnătura ) părintelui/tutorelui legal!
Deci, trebuie ca unul dintre părinţi să o însoţească ( trebuie să aibă şi actele de identitate ) şi să SEMNEZE acordul privind procedura de avort.

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.provitabucuresti.ro/bioetica/avortul/proceduri-metode-avort

Toate cele bune.

| neutrino a răspuns:

Femeile tinere si mature, adica cele de peste 18 ani, fac sex, asa cum este normal pentru orice om sanatos. Uneori, din diferite motive raman gravide si nu-si doresc copilul. In acest caz, acestea merg la ginecolg, singure sau insotite de partener, si fac avort. De multe ori insa, femei sub 18 ani, patesc acelasi lucru. In acest caz, ele, fiind minore, nu pot solicita avortul, decat daca merg de manuta cu unul din parinti ( nu este acceptata o alta persoana matura), si acesta solicita avortul. Aceasta e tot! Pretul nu-l stiu, pentru ca nu am trecut peste asa ceva. Daca esti minora si ai patit asa ceva, numai mama ta te poate ajuta in mod concret!

| Felys a răspuns:

Nu merge sa fie insotita minora de oricine, trebuie obligatoriu de unul din parinti pentru a i se face avort ca pentru orice alta operatie de fapt

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dar tie nu i ti este milă de copilul pe care il porti? De ce să recurgi la asa ceva? Mama ta cum de a păstrat o fiintă fără inimă, un cîine ca tine, trebuia si ea să te avorteze, dar ea a decis să te tină, de ce te porti ca o criminală cu copilul ne născut, ce rău ti a făcut de vrei să il arunci la coș? Altele se chinuie ani de zile pentru a rămine insarcinata, si tu vrei să l omori. Criminală esti. poate mori si tu la avort, de asta nu i ti e teamă, poate dai de unul care te nenoroceste pe viata, ce te faci atunci? Nu meriti să te ajute nimeni cu răspuns la crima pe care vrei sa o comiti, rusine să i ti fie, si toată viata să nu scapi de vina că ai omorit un suflet nevinovat, sigur ai pină in 18 ani la cum gindesti, dar la sex ti a plăcut nu? e, acum asumă ti răspunderea si creste copilul nu fugii de responsabilitati, că lucruri destinate persoanelor căsătorite, cum este sexul văd că stii să l faci. Rusine să i ti fie că recurgi la avort, Lașo.

| Xayfer a răspuns (pentru anonim_4396):

Salut big grin
Nu trebuia sa incepi sa ma ciritici ca nu eu sunt peroana care ar recurge la asa ceva
am intrebat din 2 motive
1 pentru cultura mea general
2 pentru o prietena care crede ca este gravida si ii este frica sa le spuna parintilor
deci imi pare rau daca team indispus cu intrebarea acea dar am vrut sa stiu
si da ai dreptate daca oameni nu pot sa aiba grija sa suporte decat sa oamare o viata big grin
iti multumesc ca tiai spus opinea si apreciez gestul tau big grin

| AnnaaaMaria a răspuns:

Se procedează în diferite feluri la avort, depinde de medic. Se pot injecta substanțe pentru a muri copilul, după care mama îl va „naște", este „aspirat", este tras ușor rupându-i-se piciorușele, mânuțele și așa mai departe :( https://www.youtube.com/watch?v=ng_dwvy6teg aici poți afla mai multe despre modul în care se face un avort.
Cu persoana respectivă, în caz de e minoră, trebuie să fie unul din părinți, dar sunt și medici cărora dacă le bagi bani în buzunar acceptă și fără a fi părinții acolo. Costul unui avort depinde de medic, de clinică/spital, pe aici prin apropiere e 250-350 de lei, nu mai rețin exact. Aveți grijă, nu mi-o luați în nume de rău, dar mai bine protejați-vă decât să aveți pe conștiință un copil. E decizia voastră, dar e posibil să apară și complicații în urma avortului, de la hemoragii până la lipsa unui copil atunci când îl veți dori.

| somebodythatiusedtoknow a răspuns:

Este obligatorie prezenta unui parinte/tutore legal. Din cunostintele mele, este in jur de 250 de lei. Are rost sa-ti tin predica pentru ca s-a ajuns pana aici? sad Cred ca nu are, dar o voi face. Omorati o viata, copii inconstienti. Faceti sex fara sa va ganditi la consecinte. Lasand la o parte asta, sa zicem ca nu va pasa. Dar corpul unei fete se schimba drastic dupa un avort, cu atat mai mult cu cat nu este complet dezvoltat.

| Xayfer a răspuns:

Va multumesc pentru raspunsuri si pentru critice big grin
sunt constructive dar avand in vedere ca nu eu personal sunt in aceasta pozitie cred ca era mai bine fara critice happy
in orice caz aveti dreptate cu ceea ce spuneti. nu o sa fiu atat de inconstient incat sa fac asa ceva
Apropo sunt baiat pentru cine se intreaba si da sunt constient de ce se poate intampla si daca e sa se ajunga la un act sexual folosesc protectie si ar trebui toata lumea sa o faca daca nu pot sa se abtina