| anonim_4396 a întrebat:

Cat de des e normal sa faca sex partenerii intr-o relatie stabila? as dori exemple personale adica sa-mi spuneti voi cat de des o faceti cu partenerul/a. Eu am 20 de ani si iubitul meu 22. El este foarte pornit pentru sex, ar vrea sa o faca zilnic si chiar de mai multe ori pe zi. Iar daca suntem departe unul de celalalt cand vorbim prin telefon, mesaje sau pe net mereu discutia ajunge la sex. Este baiat serios dar cred ca prea mult accent pune pe sex. Iar cand nu o facem sau nu vorbim despre sex il vad intr-un anume fel plictisit. Ma doare ca relatia noastra se bazeaza atat de mult pe sex. As dori sa fie atent si la nevoile sentimentale, sa ma mai scoata la un suc, o inghetata, o prajitura, ceva. De 6 luni suntem impreuna si nu m-a scos niciodata nicaieri, numa la plimbare. Si nu-i vorba de bani, ca are, lucreaza si are salar. Chiar baga bani la aparate uneori si ma 'nerveaza ca pentru aia are bani dar sa mergem undeva sa mancam ceva nu. As dori sa fie mai romantic, mai atent si sa ma iubeasca pentru ceea ce sunt nu numai pentru sex. Va rog dati-mi ceva sfaturi si nu uitati sa-mi spuneti cat de des o faceti. happy

6 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Nu este o regula sa o faci de cateva ori pe zi sau pe saptamana. Faci atunci cand simntiti nevoia, cand esti bine dispus, poti sa ai 3-4 pe zi cum foarte bine poti sa te iubesti si 2-3 pe saptamana.Cand relatia este la inceput, de obicei o cam faci iepureste, apoi se rareste, pana se ajunge la:Anul trecu O DATA, iar acum AM mai RARIT-O! Sa fii iubita la intebsitate maxima!

| unarab40 a răspuns:

O data sau de doua ori pe saptamana e ideal,,, ca vine dorul mai mu; lt

dar o partida sa dureze ca sa ajungeti la o placere buna

| relian a răspuns:

Oamenii fac sex atunci cind simt nevoia si de cite ori au ocazia sa o faca atunci cind simt asta.Nu exista un tipar pentru toti.Ca urmare tu cu prietenul tau as putea sa spun ca nu te potrivesti sexual.Insa el se pare numai la asta se gindeste.El simte nevoia sa faca sex zilnic iar tu mai rar.Insa cum spui el se pare este interest de tine doar sub axcest aspect.Ca urmare eu zic sai dai liber si sa gasesti un tip care are aceleasi nevoi ca si tine privind sexul si care sai pese de tine, sa te scoata pe colo colo, sa fiti impreuna in adevartul sens nu doar pentru sex.Ce simte el acum asta o sa simta si peste ani. Iara tu o sa simti ce simti si acum, poate ceva mai putin, ma refer de cite ori simti nevoia sa o faci.In timp vei capata experienta si vei simti sxul asa cum trebuie, insa ca numar de zile de c ite ori asta nu se va schimba.Ca urmare tu trebuie sa ai un partener care sa simta cit si tine sau hai nitel mai mult, dar atit nitel nu sa fie diferenta foarte mare.Ca urmare tu mai tirziu n-o sa mai accepti sa faci sex doar sal satisfaci pe el ca asa se faxce.Aia e ca nu asa se face.Cind faceti sex amindoi trebuie s-a simtit nevoia sa o afceti.SI ca relatie lunga in timp daca rami cu tipul asta o sa ajungeti la certuri sau el o sa caute alta tipa si o sa te lase mai tirziu.Deci fiecare face sex de cite ori simte si poate s-o faca. Iara nevoie fiecaruia sint diferite, de aceea se spune ca esti compatibil sau nu cu un partener.Adica in acea compatibilitate intra si de cite ori o faci tu sau simti tu nevoia sa o faci si de ciote ori el.Bine pe linga astea mai sint si alte chestii sa poti sp; une ca sinteti compatibili.Dar din ce tu ai spus aici nu sinteti compatibili nici la sex si nici altfel.Parere mea asta este sa iti cauti unu sa mai aproape de tine din toate pctele de vedere.

| TreiSurori a răspuns:

In cazul tau, face sex de plictiseala - de nevoie..hai sa o fac si pe asta.
Incearca cu mici pauze, luni da, marti miercuri nu ...joi da...luni nu si tot asa.
Daca ii dai totul din prima se plictiseste si o sa vrea alta.
Cheia relatiei este comunicarea, comunica cu el - vorbeste, spune-i ce te deranjeaza si ce are.
Nu mi se pare baiat serios daca baga banii la aparate apoi vine acasa ti-o trage si se culca.

| Somebodyღ a răspuns:

Mie mi se pare ca se foloseste de tine sa-si satisfaca propria placere, fara sa mai tina cont de dorintele tale. Consider ca e total eronat sa te gandesti doar la asa ceva, cu atat mai mult sa fortezi persoana de langa tine, intr-un fel sau altul. Personal, te-as sfatui sa te gandesti foarte bine la aceasta relatie, daca merita continuata sau nu. Nu consider ca o relatie poate fi implinita, bazandu-se doar pe latura asta. E mult mai importanta stabilitatea sentimentala decat o eliberare hormonala de moment, care in fond nu inseamna nimic. Oare supravietuim doar prin asta? ...categoric nu, cu siguranta are contributia ei, dar nu dusa la extrem.

| MadaSweet18 a răspuns:

Eu am ajuns sa o fac cu iubitul meu de 2 ori pe zi maxim. inainte o faceam si de 4-5 ori pe zi.
Esti norocoasa.
orice relatie se bazeaza SI pe sex. nu doar pe sex.
Vorbeste cu el despre asta, altceva nu ai ce sa faci.