| LoveUbutUdontCare a întrebat:

Cat de sigur poate fi sexul neprotejat? (dpdv al unei sarcini)...nu vreau raspunsuri de pe net, sau ce ati auzit si alte teorii, pentru ca deja pe astea le stiu si eu. Ma refer daca ati experimentat si ce s-a intamplat?
Eu nu folosesc anticonceptionale, nici nu as vrea sa iau momentan. Singura protectie e prezervativul. Mi s-a intamplat de 2 ori sa se sparga, prima data nu a ejaculat, iar a doua a ejaculat dar nu in vagin. Totusi eu m-am speriat si acum astept stresata menstruatia. Vi s-a intamplat sa ramaneti insarcinate din cauza lichidului seminal?
va rog mult ajutati-ma cu niste sfaturi.
Multumesc anticipat!
Dau FUNDA celui mai bun raspuns!

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Şi, DA, am uitat să-ţi răspund la întrebarea cu "lichidul PRESEMINAL" ( nu seminal, acela este sperma ) :

Lichidul preseminal este un lichid care iese cu "ceva" timp înainte de ejaculare şi POATE conţine spermatozoizi - numărul lor DIFERĂ în funcţie de mai mulţi factori : nivelul de excitaţie ( înainte de a ejacula ), un eventual sex oral practicat înainte de penetrarea vaginală, etc. - şi POATE produce sarcină ( mai ales dacă te afli în perioada fertilă )!

Deci, atenţie şi la acest aspect...

| LoveUbutUdontCare explică (pentru bursuc001):

Da. Mersi de raspuns, e foarte complet, mai mult decat am cerut. Stiu si eu de pastila de a2a zi, sau de ciclu regulat. Aici te corectez putin. Ciclu regulat nu inseamna sa fie mereu aceeasi data, ci sa se respecte numarul de zile- interval intre cele doua menstruatii. Asta pentru. ca zilele din luni nu sunt mereu aceleasi ca numar, si stiu asta pentru. ca imi calculez perioada de ovulatie, deci sunt informata si aplic asta la mine. Eram foarte curioasa daca se poate ramane insarcinata cu acel lichid in perioada in care nu are loc ovulatia, deoarece eu in acea perioada ma protejez (folosesc prezervativ). Asta era mare mea curiozitate, mai mult. Multumesc mult inca odata!

| LoveUbutUdontCare explică (pentru bursuc001):

Care sunt sansele sa raman insarcinata daca nu ma protejez, si folosesc metoda calendarului (adica ma protejez doar cand are loc ovulatia)? Asta era intrebarea, ca sa fiu mai clarabig grin. Mersi pentru. informatiile cu privirie la cand se face testul de sarcina. Asta nu stiam.

| bursuc001 a răspuns (pentru LoveUbutUdontCare):

DA, exact, scuze dar era din cauza "vitezei" şi a complexităţii răspunsului... e vorba de acelaşi nr. de zile ( cum bine spui )!

| bursuc001 a răspuns (pentru LoveUbutUdontCare):

Acel lichid preseminal POATE conţine spermatozoizi, deci e POSIBIL să rămâi însărcinată şi în afara perioadei fertile/ovulaţiei ( în care spui că te protejezi ) - asta deoarece spermatozoizii pot trăi cam 5 zile în mediul vaginal şi ovulul are o perioadă de viaţă de 2-3 zile.

Deci, perioada cea mai SIGURĂ este DOAR de 3-5 zile după menstruaţie, respectiv 3-5 zile înainte de venirea acesteia - iar alţii CONSIDERĂ că este bine dacă faci sex neprotejat ( cu ejaculare intravaginală ) şi în timpul menstruaţiei, deoarece asta ar fi perioada cea mai sigură ( acum depinde de "preferinţe" )!

O estimare ( de genul celei dorite de tine ) este destul de COMPLICATĂ, eu aş zice undeva la 10-15 %!

| LoveUbutUdontCare explică (pentru bursuc001):

Probabil ca ar trebui sa dau mai multe detalii... Sa incerc acum sa spun cam tot: Eu folosesc metoda coitus interruptus (ma rog, el) de fiecare data. Iar in perioada fertila (mai exact si acele 4 zile inainte si 2 dupa) foloseste prezervativ si cand ejaculeaza tot nu ejaculeaza in interior. Cam asta ar fi situatia. Am avut in gand sa iau anticonceptionale pentru mai multa siguranta, dar inca nu stiu. De aceea vroiam sa stiu riscul caruia ma supun.

| bursuc001 a răspuns (pentru LoveUbutUdontCare):

Acum se înţelege EXACT sensul întrebării!

Deci, RISCUL de sarcină ar fi ( aşa cum spuneam mai sus ) de 10-15 % - şi se datorează acelui lichid preseminal!

Dacă VREI un risc aproape NUL, atunci RECOMAND combinarea celor 2 metode ( folosite DEJA de voi ) cu o a 3-a : să foloseşti ( în lipsa prezervativului ) o cremă/ovule spermicide!

Şi ( după părerea mea ) PERSONAL consider că e mai SĂNĂTOS să foloseşti cele 3 metode ( enumerate aici ), DECÂT să iei tablete anticoncepţionale ( care au efecte adverse/contraindicaţii destul de GRAVE şi cu extindere pe o perioadă îndelungată; iar eficienţa lor este în jur de 95 % şi este influenţată de alte medicamente )!

Acum cred că s-a spus cam tot ce se putea spune...

| bursuc001 a răspuns (pentru LoveUbutUdontCare):

Şi mersi pentru "fundiţă"!

Toate cele bune!

| LoveUbutUdontCare explică (pentru bursuc001):

Mersi si eu. Ma tenteaza de ceva vreme sa folosesc spermicide, anticonceptionalele erau si pentru. dorinta de a ejacula in interior, fara ca sa stau eu speriata ca se poate intampla ceva. Speram doar sa fie mai redus riscul, daca in perioada in care sunt fertila ma protejez... oricum, asta e. Ms pentru sfat!

| bursuc001 a răspuns (pentru LoveUbutUdontCare):

Cu plăcere!

12 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Am citit şi întrebările celelalte ( puse tot de tine ), pentru a-mi forma un punct de vedere complet şi OBIECTIV, şi am TOTUŞI ceva nelămuriri :

Am constatat că ai 18 ani ( şi ceva ), dar ţi-ai început viaţa sexuală DOAR recent ( în postarea din ianuarie precizai că eşti virgină ) - deci, ar fi IMPORTANT de ştiut dacă ai ciclu REGULAT ( adică dacă timp de cel puţin 6 luni consecutive, a venit la aceeaşi dată )?

Dacă ai menstruaţie regulată ( deci şti/poţi afla data ovulaţiei şi îţi poţi ESTIMA perioada de fertilitate ) - atunci sexul neprotejat poate fi DESTUL de sigur - dar, COMBINAT ( recomandabil ) cu "metoda calendarului"; oricum, acest aspect DIFERĂ de la cuplu la cuplu şi poate fi INFLUENŢAT de foarte mulţi factori!

Într-un fel, este foarte BINE că NU foloseşti anticoncepţionale ( deoarece au foarte MULTE efecte adverse/contraindicaţii, unele chiar foarte GRAVE ) - dar RECOMAND neapărat o metodă contraceptivă alternativă : prezervativul, ovule sau creme spermicide/contraceptive, metoda "calendarului" ( când ai ciclu regulat ), etc.

De asemenea, în privinţa prezervativului, e foarte important să fiţi ATENŢI la modul de "manevrare" a prezervativului ( deschiderea lui şi "montarea", apoi e importantă mărimea, şi nu în ultimul rând "demontarea" acestuia ) - de asemenea, recomand VERIFICAREA prezervativului după FIECARE "partidă" ( să nu se fi rupt/tăiat ) - pentru mai multă siguranţă!

Totuşi, chiar în cazul ruperii prezervativului, NU trebuie să te panichezi prea tare, deoarece este lubrefiat/tratat cu o soluţie spermicidă!
Dacă, totuşi, presupui risc de sarcină ( în special dacă te aflai în perioada fertilă ), ATUNCI poţi face 1 test de sarcină la 7-10 zile de la data la care TREBUIA să-ţi vină ciclul ( iar dacă rezultatul e neconcludent, atunci se REPETĂ testul la 3-5 zile )!

SAU, în cazul în care NU doreşti o eventuală sarcină, şi a ejaculat în tine ( din GREŞEALĂ ) în perioada fertilă - atunci există contracepţie de urgenţă : "pilula de a 2-a zi", care TREBUIE luată la MAXIM 72 ore, şi maxim 2 tratamente pe an!

Sper că aceste explicaţii să te ajute; dacă mai ai alte nelămuriri, nu ezita să mă întrebi şi voi încerca să-ţi răspund cât mai OBIECTIV!

Dacă consideri că ai de întrebat ceva mai intim şi nu se poate posta pentru public, atunci poţi să-mi trimiţi mesaj PRIVAT ( din secţiunea Mesaje ) şi promit un răspuns cât mai COMPLET!

Pentru a primi răspuns la mesajul privat, verifică-ţi setările profilului - Intră în Meniu la "Editare profil" şi la rubrica "Vreau să primesc mesaje de la" SETEAZĂ : toţi membrii TPU, apoi dă-mi un mesaj privat!

| SpriteDouaPuncteP19 a răspuns:

Ai avut noroc daca in 1-2 saptamani nu-ti vine menstruatia du-te la ginecolog si sarputea sa-ti zica ca esti insercinata

| catandry a răspuns:

Eu am facut sex neprotejat 9 luni pana am ramas insarcinata dar depinde de organismul fiecarei femei( eu se pare ca nu raman usor), se poate intampla si din prima luna. Avand in vedere ca nu a ejaculat in interiorul vaginului probabilitatea de a ramane e mica, cu lichidul seminal nu se ramane usor si depinde si daca erai fertila sau nu.