| Twister09 a întrebat:

Cât timp inainte de ciclu si dupa ciclu este interzis de a face sex?
Si cum calculez zilele
Cu 10 zile inainte de ciclu o pot face neprotejat, si dupa ciclu Dup a a 10 zi sa o fac protejat?

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sexul inainte si dupa ciclu nu este interzis, dimpotriva, este recomandat, odata ce nu esti in perioada fertila.

Uite aici un calculator de fertilitate:
https://www.copilul.ro/calculatoare/calculator-perioada-fertila.html

| corbulalbrosu a răspuns:

Primele zile (inclusiv menstruatia) ale ciclului menstrual care sunt situate inaintea primei zile a PERIOADEI FERTILE reprezinta asa numita PERIOADA A INFERTILITATII RELATIVE si numarul acestor zile este VARIABIL fiindca este strict legat/in functie de LUNGIMEA ca numar de zile a ciclului menstrual. Exact din acest motiv NU se poate stabili precis cate zile fac parte din aceasta prima perioada. Spre exemplificare in cazul ciclurilor menstruale foarte scurte si anume a celor de 21 sau 22 de zile, PRIMA ZI a PERIOADEI FERTILE este cea de-a 2-a sau a 3-a zi a menstruatiei astfel ca practic NU exista aceasta prima perioada infertila. In cazul ciclului cu lungimea de 27-28 zile, perioada infertilitatii RELATIVE se termina in cea de-a 7-a sau a 8-a zi numatate fata de ziua inceperii menstruatiei. Calcularea/determinarea celor 5-6 zile ale perioadei fertile se poate face NUMAI in cazul in care ciclul menstrual este REGULAT si nu exista abateri mai mari de +/- 2 zile fata de lungimea ca numar de zile a ultimelor 6-9 ciclului anterioare. Sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Da, cu 10 zile inainte si 4-5 zile dupa menstruatie poti face sex neprotejat fara pericol de sarcina.

| Mkeynes a răspuns (pentru Emilian65):

Dar tu ai facut neprotejat,?

| eugeniu2020 a răspuns:

Cu 1 an inainte!

| kepler22b a răspuns:

Da cine iti interzice sa faci sex cand esti aproape de menstruatie sau chiar la menstruatie? E o prostie din batrani. Daca pe tine nu te jeneaza si nu ai pic de disconfort, poti face sex cand vrei.
Atata timp cat partenerul tau nu are o problema cu faptul ca poate curge sange este perfect. Eu unul faceam cu prietena mea si in momentul in care era pe menstruatie si nu avea pic de probleme. Doar sa nu recurga la sex oral, ca o sa para ca un vampir happy

| EmmaSimona1323 a răspuns:

Calculeaza cate zile trec intre menstruatie si menstruatie. Imparti la 2. Cu 2 zile inaintea zilei care ti-a iesit.si 2 zile dupa acea zi e perioada fertila si risc de a ramane insarcinata

| corbulalbrosu a răspuns (pentru EmmaSimona1323):

Raspuns 100% GRESIT chiar si in cazul ciclului considerat normal de 28 de zile. Iar in cazul ciclurilor foarte scurte cum ar fi cele de 23-24 de zile; sau a ciclurilor lungi cele de 33 - 36 de zile, sau a celor foarte lungi de peste 35-40 de zile, calcul indicat de EmmaSimona1323 este complet eronat, incorect si din acest motiv NU trebuie nici macar luat in seama.