| erik a întrebat:

Ce alegeti:razbunare sau iertare? Multi veti zice:"depinde". In acest caz, aveti ocazia sa povestiti pe scurt o experienta personala in care sa specificati cum ati ales sa iertati sau sa va razbunati.Sunt adeptul iertarii, dar recunosc ca uneori imi este foarte greu sa iert si pana nu vad persoana care mi-a gresit cel putin intr-o postura asemanatoare cu cea in care m-a pus, nu ma las.Cred ca dificultatile pe care le intampinam in a ierta pe cineva, consta in comunicarea intrerupta si implicit faptul ca persoana care ne-a gresit, nu intelege ca ne-a ranit la un moment dat.

Vreau cel putin 50 de raspunsuri.Fiecare raspuns conteaza pentru mine asa ca nu va inhibati.Totusi sper sa nu va aglomerati prea tare.Glumesc!

Răspuns Câştigător
| NickiMinaj a răspuns:

Razbunarea implica o serie de actiuni care te consuma sufleteste si pe tine si nu are rost. Adevarata detasare este cea care te elibereaza. In plus, e important sa intelegi ca oamenii nu trebuie "pedepsiti" pentru ceea ce nu fac bine, cu totii gresim si sunt sigura ca si tu, vreodata, ai facut rau cuiva sau a suferit cineva pentru tine. Asta este. Nu poti decat sa privesti inainte, sa vrei sa iti continui viata in cel mai bun mod si sa nu condamni pe nimeni. Faptul ca persoana nu mai face parte din viata ta este suficient, iti ofera libertatea de a o lua de la capat, cu cineva mai bun si mai potrivit tie.

12 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nici razbunare nici iertare (depinde de caz) daca e cineva care m-i-a facut mult rau nu il mai bag in seama si dumnezeu se ocupa de el, razbunarea e arma prostului.

| Libelle a răspuns:

Eu iert. Oricat rau mi s-ar face iert.Si nu am sa aleg sa ma razbun niciodata. Vreau sa fiu un om bun, cu suflet. O viata avem Se profita de bunatatea omului, stiu, dar sincer nu conteaza.Are sa vina si momentul in care se vor pne in balanta binele cu raul din fiecare om si vreau sa intru la categoria oamenilor cu suflet, iertatori.Nu pot sa fac rau altcuiva, oricat de mult rau ar face. Pot sa urasc, dar imi trece.Si nici atunci nu e ura, e o forma a frustrarii ca nu sunt lucrurile asa cum trebuie din cauza persoanei respective.Atat.

| User a răspuns:

Rivengidevil

| erik explică:

Dragi prieteni, nu ma refer neaparat la relatiile de cuplu.Ma refer la orice tip de relatie:amicitie.colegi de servici, colegi de scoala, de facultate, frati, surori etc.

| erik explică:

Domnule anonim, ori esti cu creierul varza si exista alte usi pe la care trebuie sa bati ori esti putin constipat dar tot la alte usi trebuie sa bati. Oricum lasa-ne si du-te...

| alissya a răspuns:

E greu, imi doresc sa le pot face pe amandoua deodata laughing
sa iert dar totusi sa ma razbun, cu toate ca l-am iertat x( parca ceva nu ma lasa in pace sa nu ma razbun big grin
deci iert dar ma si razbun laughing big grin

| AndaAndore a răspuns:

Eu merg pe premiza : Iert, dar nu uit!
Iar de razbunare nu pot sa spun mai mult decat atat.
Pentru mine, razbunarea e arma prostului!
Si cu ce te incalzeste daca te razbuni? K oricum tu nu ai nici`o satisfactie.
Si bv crisgently. Indiferenta doare cel mai multwinking

| MindExplode a răspuns:

Razbunare evident...nu pot ierta niciodata inselarea inclusiv cu prietena mea chiar daca e iubire, deci voi face in felul cum a procedat si el il voi incerca sa avem iarasi o relatie apoi il voi insela si eu intr-un fel in care prietenii lui sa-i spuna.happy

| crisgently a răspuns:

Indiferenta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa iti trag la mumu sau la gingivita

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca isi cere scuze dupa ce a facut-o, si greseala nu e una mare aleg iertarea. Daca persoana a spus un secret pe care a spus ca nu il va zice, aleg razbunare.Char azi o colega i-a spus unui coleg ca imi place de X si a spus ca nu o va zoce si colegamiu i-a zis tipului aluia. M-am razbunat cum stiu eu mai bine, I-am spus i eu colegului de cine ii place ei si asa s-a facut si ea de ras exact cum m-am facut eu.Sa ii fie de bine daca nu isi tine gura.

| Somebody_2583 a răspuns:

Eu iert mereu. Oricat de mult rau mi-a facut cel pe care il iubesc, trec peste si il iert. Exista momente in care as vrea sa-l fac sa sufere, sa ma razbun pe el, dar nu stiu cat rost ar avea si renunt la aceasta idee. Deci, iertare.