| anonim_4396 a întrebat:

Hey. Cine mai are probleme cu iertarea? Va vine greu sa iertati pe altii? Imi vine foarte greu sa iert pe ce care mi-au gresit si unii chiar au gresit mult.

Răspuns Câştigător
| Trustmotorcy a răspuns:

Un citat din Bob Marley, pe care l-am văzut acum 2 ani spunea că, e mai bine să judeci un om după cum încearcă să se schimbe, decât pentru cine a fost în trecut.

Îți recomand să urmezi acest citat, nu mai lăsa orgoliul să zacă în interior și mai bine iartă, nu te costă nimic. Totul pornește de la tine, iertând te vei elibera de gândurile negative, dă-ți voie să te concentezi pe ceea ce contează cu adevărat.

Într-adevăr este greu, pentru mine a fost extraordinar de greu să iert, dar timpul nu m-a ținut în același mood. Nu te mai lua așa în serios, acordă ceea ce vrei să primești.

9 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Ii iert in sensul ca nu ma mai incarc cu energia negativa de ura, dar stau departe de ei daca mi-au facut ceva cu adevarat nasol

| RAY a răspuns:

Iert dar nu uit, ca omul nu se schimba vreodata

| Violleta2022 a răspuns:

Eu iert cu usurinta, dar nu pot sa uit.
Iar in momentul in care cineva imi face rau, il sterg din inima mea si-l evit pe viitor, ca si cum nu ar mai exista pentru mine.

| Donsavas a răspuns:

Invata sa te ierți întâi pe tine apoi ii vei ierta si pe cei din jur.

| Endoryus a răspuns:

Imposibil, nu greu. Daca se intampla o data clar o fie si o data viitoare asa ca ce rost are iertarea?

| endociuma4 a răspuns (pentru Endoryus):

Pai iertarea inseamna empatie.
Macar bine ca ne confirmi ca n-ai asa ceva.
Nu si nu.
Sunt cazuri si cazuri. La tine e numai unul singur. Sa fii servit corespunzator asa cum a trebuit s-o faci tu literalmente atata amar de timp. Trist. Nu ti-a placut.

| aimullah123 a răspuns:

Depinde ce vrei sa spui tu cu "au gresit".
Daca spre exemplu cineva sufera o trauma cum ar fi un abuz sexual, ii va fi greu sa treaca peste acea intamplare si atunci normal ca ii va fi mai greu sa ierte.
Dar daca cineva te-a injurat nu are rost sa il urasti toata viata.
S-a dovedit stiintific ca gandurile, emotiile si comportamentul noastru, au o influenta atat asupra noastra cat si asupra intregului univers.
Cele cu o semnificatie pozitiva sunt procesate in lobul prefrontal stang al creierului iar cele negative sunt procesate in lobul prefrontal dreapta dar, atentie, de 4 ori mai greu, ca si cum creierul nostru incearca sa le respinga. In functie de semnificatia fiecarui gand, chimia corpului nostru ne este modificata. Daca noi ne uram intre noi nu facem altceva decat sa ne inbolnavim. Hai ca e simplu sa iti dai seama de lucrul asta. Atunci cand te nervezi, cand tipi la cineva observi si tu anumite modificari la tine in corp. Inima iti bate altfel cand esti nervos. Sunt o gramada de oameni cu afectiuni cardiace care mor doar pentru ca s-au certat cu cineva.
Mai mult decat atat gandul are efect de camp fizic si ca orice camp fizic are proprietatea de a se propaga in spatiu. Se spune ca gandurile noastre ajung pana la cel mai indepartat loc in univers. Nu eu am zis asta. Aceste informatii le poti gasi in cartea "Creierul si mintea universului - Profesor Doctor Dumitru Constantin Dulcan".
Cu toate aceste explicatii am vrut sa scot in evidenta ca iertarea este deosebit de benefica. Atunci cand iertarea lipseste apare ura, apar razboaiele si moartea. Stiu un caz in care cineva a fost injurat iar celalalt i-a crapat capul cu un toporu cu care spargea lemnele in acel moment, fara sa stea pe ganduri. A facut puscarie un sfert de viata pentru ceva banal doar pentru ca nu ca ca a pus la suflet si nu l-a iertat.
Ce e asa greu sa ierti pe cineva? Noi avem o asteptare absurda ca oamenii sa se comporte cu noi asa cum ne comportam si noi cu ei.
De ce sa nu ne iubim unii pe altii daca asta e cel mai important lucru pe care il avem de invatat?
Tot in cartea "Creierul si mintea universului" spune domnul Profesor Doctor Dumitru Constantin Dulcan ca datorita noilor stiinte (Fizica cuantica, experienta mortii clinice, experientele transcedentale si psihologia transpersonala) poate fi si a fost dovedita existenta lui Dumnezeu si existenta uni alte lumi dincolo de moarte. Cum vom putea noi sa trecem la un alt nivel daca nu nutem nici macar sa iertam pe cineva care ne-a gresit?
Noi suntem invatati ca daca cineva ne injura vaai e ceva jignitor si trebuie sa-l calcam in picioare ca nu cumva sa parem inferiori si ca daca il iertam suntem prosti. Inca de mici daca rade cineva de noi exista o persoana care ne va zice "ce esti ma asa prost tu nu zici nimic? Il lasi sa isi bata joc de tine?". Chiar unii parinti le zic asta copiilor lor. Si apoi sa ii vezi pe acei parinti ce mandrii sunt "Eu i-am oferit copilului meu o educatie aleasa". Apoi copilul cand va deveni adult va ramane cu ideea ca nimeni nu are voie sa rada de el. Apoi se va duce la psiholog spunandu-i "nu pot vorbi in public pentru ca imi e frica ca ma voi balbai si va rade cineva de mine."
Dumnezeu a lasat omului niste legi simple pentru a le putea intelege usor : Sa iubeasca, sa ierte, sa faca bine, daca poate sa il ajute pe cel care are nevoie si sa ii invete si pe altii nu faca rau"
Doar dupa aceste reguli putem evolua. In caz contrar ne vom indrepta spre autodistrugere.
Va recomand cu caldura sa cititi cartea "creierul si mintea universului". E o carte pe care cel mai probabil o veti citi cu placere si cu interes. Contine o gramada de informatii de care avem toti nevoie.

| MPersephone a răspuns:

Nu-mi vine greu sa iert, pentru ca eu compatimesc oamenii care continua sa greseasca. Daca as tine supararea oricum ar fi mai daunator pentru mine.

| PașaHassano a răspuns:

Nu, cine a gresit nu are ce cauta in grupul meu. M-am convins ca un om ce il ierti cu timpul ajunga sa greseasca din nou