| eliza7943 a întrebat:

Ce ar trebui sa fac sa nu mai am certuri in relatie?
Eu si logodnicul meu tocmai ne-am despartit din cauza faptului ca el sta cu baietii de la 7-8 seara pana la 4-5 dimineata si imi petrec serile singura iar alt motiv eu fiind la facultate si am si antrenament nu am timp sa fac curat.
As vrea sa ne impacam si vreau sa-mi dati niste sfaturi pentru ca vreau sa-l conving ca o sa-mi fac timp sa fac curat si tot ce trebuie.
Multumesc

Răspuns Câştigător
| Adry05 a răspuns:

Pai si tu ai discutat cu el de astea? El ce zice de toata situatia asta? e normal sa stea cu prietenii lui, da nu zilnic si-n timp ce tu faci treaba pentru amandoi, ca presupun ca stati impreuna daca te plangi de curatenie. II spui ca trebuie sa se maturizeze naiba odata ca de aia a facut pasul spre maturizare respectiv o logodna si nu poate sa se comporte in continuare ca un copil. Tre sa te ajute si pe tine la treaba, sa va impartiti sarcinile, nu-i bine sa fii nici posesiva sa nu-l lasi deloc si cu altii dar nici sa ajungi femeia lui de serviciu.

20 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ala nu e om responsabil de o femeie

| RAY a răspuns:

Bravo lui,asta da barbat adevarat, nu e un fraier sa ofere tot timpul lui unei fete, tu vrei un catelus langa tine, un tampon emotional de care va folositi apoi urmatorul, sa il feliciti din partea mea, tu nu il iubesti fata, fetele nu iubesc cu adevarat ele stau din interes atat cu cineva, putine sunt cele care iubesc cu adevarat in rest vreti tampoane de care va folositi

| eliza7943 explică (pentru RAY):

Multi nu mi ati inteles intrebarea, nu am spus ca il neglijez. suntem impreuna de mult timp il iubesc mult, mereu am incercat sa fac sa fie bine sa am timp de noi sa iesim sa facem tot felul de lucruri ....sa fim amandoi
La mine asta e singura problema nu prea am timp de curat, nu am spus ca nu fac niciodata.
El are mult mai multe greseli.
Dar eu voiam sa ma ajutati cu niste sfaturi cum as putea sa l fac sa ma creada ca o sa ma schimb si o sa fie bine.

| RAY a răspuns (pentru eliza7943):

Adica sa fie catelusul tau

| supadeceapa a răspuns (pentru eliza7943):

Tot tu să te schimbi? :/

| Violleta2022 a răspuns:

Felicitari! Tocmai ai scapat de o putoare, cu care oricum nu ai fii avut un viitor ferciit.
Care barbat isi prefera prietenii in locul iubitei?
Ala care nu te iubeste si nu da o ceapa degerata pe tine.
Nu mai spun ca, nici bun simt sa faca curat nu avea.
Banuiesc ca-i un cretin care asteapta ca femeia sa faca tot in casa, el considernadu-se stapan si ea sluga, cu care el trebuei sa mature podelele.
Sincer, de ce ai vrea sa te milogesti de un nemernic, care nu te iubeste si nici nu te apreciaza?
Trezeste-te fetita la realitate, ca sunt si alti barbati pe lumea asta, care stiu sa te respecte, sa te iubeasca, sa te ajute si sa-ti arate asta.

| Freya1 a răspuns:

Mi se pare ca sunteti cam copii.
Dacă el nu intelege ca are o relație si nu poate sa plece nopți întregi de acasa explicați tu asta.Iar daca tu nu sti sa iti gestioneze timpul si sa împarți sarcinile in mod egal inseamna ca relația ta a scăpat de sub control.
Cred ca ar trebui să îl iei de o parte și sa stabiliti niște reguli.

| Hammurabi a răspuns:

Ești tu sigură că "stă cu băieții"? laughing

| Plato a răspuns:

Deci ideea e ca tot tu sa il impaci pe el? laughing Pe bune?
Fenomenal, exceptional. Eu zic sa-ti iei un costum de camerista si sa-l saluti cu "Saru' mana", sa i te adresezi cu un "Alteta dvs. regala".
Cum ma sa n-ai pic de demnitate? Ala pleaca noptile, il doare la pedala de tine, iar tu trebuie sa-l impaci. Foarte frumos, asta da nevasta. laughing Daca traiai in secolul 15, nu mancai prea multa bataie, cu atitudinea asta submisiva. Dar se presupune ca am trecut prin "emanciparea femeii", nu?

Eu am ramas surprins sa vad foarte multe comentarii misogine, unele chiar de la femei. Ce mai pot sa zic?

Eu, de-as fi in locul tau, as incerca sa nu-l mai vad macar in fata ochilor. Ce familie crezi ca poti avea cu un derbedeu ce pleaca in fiecare noapte? Crezi ca se va schimba? Pe dracu', scoate-ti asta din cap.
O sa ramai singura cu copiii, vei vedea.

| ywar a răspuns:

Stie ca il asteapta cineva acasa, totdeauna. Asta e secretul.
Altul.

| MademoiselleCosmina a răspuns:

Cred si eu ca sta cu baietii mai mult,daca simte lipsa de afectiune,dar nu-ti spune. Nu are niciun rost sa va certati. Petreceti mai mult timp impreuna, faceti curatenie impreuna, iesiti, distrati-va.
Trebuie sa inteleaga ca esti ocupata, dar iti faci timp pentru el.

| GirlOnline81 a răspuns:

" Ce ar trebui sa fac..."

Sa aplici metoda "The 180" - si anume schimbarea la 180 de grade a comportamentului tau, intr-un mod foarte calm si detasat.
Astfel ca, atunci cand te anunta ca iese cu baietii arata-i ca nu esti suparata. Mai mult, spune-i ca ai planuri cu fetele si chiar iesi din casa (mergi la mama, la o prietena, oriunde), dar ai grija sa fii aranjata si imbracata frumos (spre traznet) cand iesi pe usa (asta il va pune pe ganduri).
Vrea distractie domnul? Pai sa se distreze doar el?

La curatenie nu ma bag. Asta ar trebui s-o faci tu (impreuna cu el).

| OrdanKarris a răspuns:

Tu vrei sa te impaci cu el sau sa ai prieten ca sa aiba cine sa-ti faca curat in casa, sa te slugareasca? Pai probabil de asta statea cu prietenii. Care barbat are nevoie de relatie doar pentru a-si slugari prietena. Pfff. Eu in locul lui dispaream demult din peisaj.

| GirlOnline81 a răspuns (pentru OrdanKarris):

Hai lasa, Ordane, ca niciunui barbat nu-i cade rangul de mascul daca isi ajuta gagica la curatenie din cand in cand. Si nici c. oaiele, de altfel.

| OrdanKarris a răspuns (pentru GirlOnline81):

Curatenia se face in doi. Nu se face de el in timp ce lady isi face unghiutele.

Cat despre apasat butoanele, mare grija ce butoane apesi. Cand vad ca pentru mine nu te imbraci traznet, dar te imbraci pentru... altcineva, am sa presupun ca e altcineva si apoi (ca sa nu stau eu sa imi pun 1000 de intrebari - oare astazi va fi ziua cand va deveni curba si va insela) aplic metoda radicala: out you go! Cand e relatie cu beneficii nu e problema. Dar cand e relatie declarata, exclusiva, nu-mi apesi aiurea butoanele si nu-ti apas nici eu butoanele. Cand ai fost de acord cu relatie exclusiva cu mine, ai fost de acord cu notiunea sa nu ne punem reciproc, respectiv sa nu ma pui in situatia in care as putea sa-mi imaginez ca-ti faci veacul cu vreun necunoscut, pentru ca am sa presupun implicit ca asta faci (oricare ar fi realitatea) si apas butonul eject. Eu nu stau la discutii, nu stau sa fac teorii, nu stau sa simt gelozie, nu stau sa fiu provocat, indignat, inselat. Te comporti aiurea cu mine: out you fu.cking go! Mare grija. Daca tot ea este in relatie cu mine, pentru mine poarta cele mai traznet haine, cele mai sexy costume, mie imi ofera ce are ea mai bun, si eu voi face la fel. De asta ofer relatie, sa stiu ca primesc ce are ea mai bun de oferit. Iar la curatenie, repet, se face in doi.

| GirlOnline81 a răspuns (pentru OrdanKarris):

" Curatenia se face in doi."

La fel si relatia!
Nu cand unul isi petrece mai toate serile plecat, timp in care celalalt plange si zace in durere.
Mi-e tare greu sa cred ca n-ai inteles (tocmai tu) raspunsul meu; as fi crezut ca pricepi de ce i-am propus acea metoda.
Vrei adevarul? Uite adevarul: pun pariu ca fata asta nu se agita sa arate bine. Multe fac aceeasi greseala, se bazeaza pe ideea ca daca a trecut x luni (sau ani) de la inceputul relatiei, nu trebuie sa mai depuna niciun efort ca sa-si atraga/seduca/spune-i cum vrei iubitul. Toate invoca, in schimb, aceeasi scuza: "lipsa de timp".
Si mai mare greseala fac atunci cand nu inteleg ( sub niciun chip) de ce s-a schimbat subit iubitul, de ce nu-i mai da atentie, de ce prefera sa sa-si petreaca serile cu amicii - de ce se duce de rapa relatia, pe scurt.
Uite d-aia: din cauza ca nu mai gasesc nimic interesant la tine. In cazul asta, ori faci ceva ca sa imi mentii interesul, sau intr-adevar: out you go.

| OrdanKarris a răspuns (pentru GirlOnline81):

Am inteles eu perfect ce zici tu si in cazul ala (poate) ar fi fost indicat ce ai propus tu. Eu spun altceva. barbatii nu-s ca femeile sa le provoci iar apoi ele sa te doreasca mai mult. Noi suntem exact invers, cu cat te transformi din placere in pacoste cu atat avem argumente solide sa ne distantam de relatie. A provoca un barbat dandu-i de inteles ca te duci la altii deja iti dai singura foc la valiza. Intelegi cum zic. La noi functioneaza invers de cum ai crede.

Nu trebuie neaparat sa-mi mentii interesul. Devreme ce am oferit relatia inseamna automat ca interesul meu este deja acolo si m-am angajat in tot ce inseamna relatie, e clar ca-mi place ce vad, e clar imi place ce primesc si vreau sa am parte de acel ceva zilnic sau aproape zilnic. Sunt barbat imi plac lucrurile simple, stii si tu care. big grin Dar nu-mi apasa butoanele. Un barbat nu reactioneaza bine la provocari. Am inteles ce zici.

| Clytia a răspuns:

Bună! Eu zic că nu are rost să-ți mai pierzi vremea cu el. E foarte urât ceea ce face. Știe doar să-ți reproșeze că nu ai făcut curat când el stă până la 5 dimineața pe afară... Ai nevoie de un bărbat care să-ți acorde atenție, să te înțeleagă, să te sprijine mereu. El nu face deloc parte din această categorie. Dacă o să te căsătorești cu el și cu siguranță va continua cu comportamentul ăsta, vei regreta mult după. Chiar dacă îl iubești, o să uiți cu timpul. Nu-l mai căuta, ignoră-l!
Mult noroc!

| SEMIHA a răspuns:

Nu e corect pentru tine să fii tratată așa într-o relație, tocmai de logodnicul tău. Dacă el îți simte lipsa numai când nu e curat în casă, asta ar trebui să îți dea mult de gândit.

De ce nu vrei să "îi dai drumul" să își trăiască viața așa cum își dorește iar tu să te axezi pe facultate și pe chestii importante acum?

Fii fericită că poți să scapi dintr-o relație toxică! Gândește-te că sunt femei care greu pot scăpa de iubitul/soțul nebun care nu le mai dau valoare lor deloc, ci le exploatează ca fiind obiecte sexuale sau femei de serviciu.

Nu crezi că meriți mai mult decât ceea ce ai acum? Oferă-ți singură răspunsul.

| Alexandru21443 a răspuns:

El s-a logodit cu tine ca sa faci curat sau pentru ca te iubeste? Gandeste te la asta. Si daca nici nu ti ofera atentie. Banuiesc ca sa aiba o femeie sa stea prin casa sa aiba grija de ea. Eram papa de mult de langa astfel de oameni. E un timp pierdut. Si daca se rezolva. Nu o sa treaca mult pana o sa reapara sau eventual altele pentru ca cu persoane de genu nu ai ce sa faci. tu esti prostuta ca inca vrei sa te impaci. E genu de om care crede ca locul femeii e acasa. In bucatarie. Etc.