| Ciufulituuu a întrebat:

Ce Avantaje sau dezavantaje are masturbarea la barbati?

6 răspunsuri:
| xALeXdXx a răspuns:

Marea majoritate a oamenilor se masturbeaza incepand cu varsta pubertatii. Este un obicei normal pentru ca atunci hormonii sexuali incep sa construiasca organele genitale si, o data cu aceasta, sa modeleze psihicul feminin sau masculin. Interesul pentru activitatea si satisfacerea nevoilor sexuale creste treptat pana la nivelul normal pentru un adult.

O data cu pubertatea creste atentia acordata sexualitatii. Gandul la anumite persoane il pot face pe tanar sa se simta intr-un mod special si sa simta o tensiune placuta in organele sexuale care se cere amplificata. Organele sexuale externe devin mai sensibile la atingeri usoare, ca de exemplu cele de la spalare, la dus.

Baietii au erectie cand se gandesc la sex sau la o fata care ii atrage. La fel, fetele incep sa simta dorinta sexuala. Acestea sunt trairi firesti.

Fiecare individ in parte are felul lui de a se gandi la sexualitate. Nu suntem la fel in ce priveste dorinta sexuala, timpul acordat gandurilor si trairilor psihice si fizice legate de sex. Astfel, unii incep sa se masturbeze mai devreme, altii mai tarziu, unii mai des, altii mai rar sau chiar deloc.

Esti normal/normala si daca te masturbezi de 3-4 ori pe zi si daca nu te masturbezi deloc. Este vorba oricum doar de o perioada. Dupa ce incepem sa avem relatii sexuale nevoia de masturbare scade. Dar e ok sa te masturbezi si dupa ce ai inceput relatiile sexuale. Varsta pubertatii este cea in care un individ se masturbeaza cel mai frecvent.

Daca incerci sa-ti reprimi dorinta de masturbare te simti neplacut, nelinistit. Asta pentru ca este o nevoie fiziologica ce nu a fost implinita.

Unele persoane insa simt o nevoie exagerata de a se masturba. Aceasta le afecteaza relatia cu cei din jur, le scade atentia fata de alte lucruri normale, fata de scoala, ei nu se mai gandesc decat la organele lor genitale. Aceasta este o tulburare de comportament care are nevoie de asistenta specializata din partea unui psiholog. Dar aceste cazuri sunt rare si de obicei sunt legate si de alte tulburari de comportament care necesita psihoterapie.

Masturbarea este stimularea manuala a organelor genitale, prin care ne descoperim corpul si placerea.
Este mijlocul cel mai simplu de a a junge la satisfactie sexuala. Este o activitate naturala la oameni, care incepe la copii ce-si descopera organele genitale si placerea de a le atinge. Adesea sunt aspru pedepsiti sau amenintati de parinti si educatori si raman cu ideea ca placerea este ceva vinovat, rau sau interzis. Exista o perioada de diminuare a activitatii sexuale ce coincide cu scolaritatea mica apoi la puberate corpul incepe sa se "manifeste", dorinta unei placeri sexuale este din ce in ce mai puternica, exista chiar o tensiune care se cere diminuata. Aceste dorinte sexuale conduc in mod natural la masturbare. Dar ea este uneori insotita de rusine si vinovatie, chiar de incercarea de a renunta la ea.

Adolescentii se intreaba daca "se vede" ca te masturbezi si se tem ca parintii sau colegii sa nu afle acest lucru despre ei. Inceperea activitatii sexuale coincide de obicei cu renuntarea la masturbare. Ea poate apare din nou in perioadele de abstinenta. Masturbarea feminina este mai variata si mai "secreta", pe cand intre baieti poate deveni subiect de discutie si chiar de gluma.

Masturbarea nu e anormala, nici daunatoare, problema apare atunci cand ramane singura activitate sexuala, cand adolescentul sau adultul nu cauta un partener. Dimpotriva ea este normala la orice varsta si nu trebuie sa ingrijoreze nici pe adolescent nici pe parinti daca nu este excesiva si daca nu are loc in public. Exista o multime de conceptii gresite despre masturbare: nu mai cresti daca te masturbezi, vei deveni steril sau impotent, vei innebuni, iti vor iesi cosuri etc.

Parintii trebuie sa fie ingrijorati atunci cand copilul se masturbeaza din plictiseala, nervozitate sau ca raspuns la o iritatie genitala sau dintr-o preocupare sexuala prea intensa. In asemenea situatii acesta nu se poate opri cand i se cere sau cand i se ofera o activitate diferita si atragatoare. Daca parintii surprind copilul sau adolescentul masturbandu-se, trebuie sa evite sa reactioneze excesiv desi pot fi jenati, suparati sau revoltati, sa evite sa-l certe sau sa-l pedepseasca.

Masturbarea este folosita frecvent pentru a micsora tensiunea sau stresul. Daca acesta este cazul copilului, parintii trebuie sa-i ofere alte modalitati prin care se poate relaxa si sa incerce sa descopere ce-l nelinisteste sau ce probleme are.
Deci nu se poate intmpla nimic

| Mandark a răspuns:

Eu am auzit ca masturbarea nu este neaparat ceva periculos dar spermatozoidul se formeaza din maduva oaselor si vei ramane cocosat (ghebos) dar nu tare, eu zic sa nu te masturbezi foarte des deoarece te va ustura penisul nah sper ca te-am ajutat!

| Moler a răspuns:

Te ia dricul mai repede decat trebuie. funda?

| dmrtr a răspuns (pentru Moler):

Cum adica dricul

| Moler a răspuns (pentru dmrtr):

Dric=masina ce transporta mortii la groapa

| Ady3835 a răspuns:

Masturbarea e doar o stare de bine a intregului organism! Combate stresul foarte repede,dar sa stii ca daca asta te satisface cel mai mult,masturbarea poate avea si efecte negative in timp (slabirea memoriei,pierderea memoriei,te afecteaza pshihic, fizic, emotional) straight face. Daca te masturbezi fa-o mai rar!