| xxXEmmX a întrebat:

Ce credeti ca il atrge pe un barbat mai matur de 25, 26 de ani la o fata de 14, 15, 16 ani? Credeti ca o astfel de reltie ar fi bine vazuta de parinti fetei? Cum credeti ca ar reactiona lumea pentru ca e o diferenta de 11 sau 12 ani? Credeti ca s-ar potrivi? Credeti ca e posibila o relatie de lunga durata sau doar dorinta unei aventuri? Funda cele mai bune pareri.

Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Buna! nimic nu e de incredere si in nimeni nu mai poti avea incredere, nimeni nu vrea o relatie stabila in ziua de azi, pe vremea mea, totul era altfel, nu s punea problema ca e prea mare, e prea mica, important era ca cei 2 isi uneau destinele si isi formau o familie, si la mine diferenta de varsta e de 11 ani, dar nu a fost si nici nu este impediment in calea fericirii...au trecut 23 de ani de cand suntem casatoriti, avem 2 copii minunati 23 si 21 de ani, si nu s-a pus problema jigniri, ca esti prea tanara nu ai minte, ca esti matur si nu gandesti bine etc.problema e ca noi ne-am luat din dragoste si nu din interes, astazi nu stiu daca un baiat de 26 de ani vrea sa isi intemeieze o fam, sau sa aiba o relatie serioasa cu o fata de 14-15- 16ani, si nici parinti nu ar accepta pentru ca vor fi semne de intrebare.ce ar atrage un barbat la o pustoiaca? cred ca imaturitatea pentru a fi manipulata mult mai usor.

15 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pot exista relatii in care diferenta este de 11-12 ani, dar ele sunt normale numai cand amandoi partenerii sunt majori. O relatie intre un partener de 25 ed ani si o fata de 14-15 este pedofilie. Nu cred ca parintii fetei pot vedea bine o astfel de utilizare a fiicei lor in perversiunile unei persoane cu probleme de comportament sexual, mai ales ca fetitele la 14-15 ani tind sa fie foarte credule si sa nu aiba discernamant, crezand tot felul de prostii. Lumea l-ar condamna pe pedofil, evident (chiar si legea daca fata are sub 15 ani). Relatia de lunga durata est eposibila pana cand fata se maturizeaza. Ulterior, barbatul va gasi una mai tanara, fiindca o fata de 19-20 de ani nu ii va mai satisface pornirea pedofila.

greece12
| greece12 a răspuns:

Daca fata ar fi avut 18 si baiatul 29, 30 de ani,nu l-as fi putut acuza nici macar in gand de pedofilie.
In momentul asta, insa, pot sa o fac deschis!
Pentru ca nu poti stii motivul pentru care un barbat trecut de 25 de ani se apropie de o copila de 14 ani!
Poate fi interes pur sexual(intotdeauna punem raul inainte),poate fi el un neadaptat al varstei lui,un imatur sau poate sa spere,cum fac atatia altii,ca gaseste o fata cuminte si o "creste" cum doreste el,pentru el, cu riscul ca fata in 3, 4 ani sa se plictiseasca de el si sa doreasca "sa-si traiasca viata"!
Dar,daca o asemenea relatie rezista, posibil sa aiba sanse sa dureze toata viata!
Fetele la 14, 15, 16 ani,inca au personalitatea nedefinita,cauta inca,nu stiu nici ele ce vor,nu stiu ce inseamna intr-adevar sa iubesti,se indragostesc de doua ori pe luna,se despart,plang,rad,iubesc sa iubeasca,nu omul de care sunt "indragostite".
Asa ca,o asemenea relatie, la varstele din postarea ta, cam greu sa supravietuiasca.
Multa grija si succes!

| anonim859 a răspuns (pentru greece12):

Salut. Am 25 de ani si chiar trec printr-o problema asemanatoare. O sa incep cu pedofilia ca sincer m-a zgariat pe creier. O fata dupa cum banuiesc ca stiti se indragosteste la o varsta mai frageda(12-13 ani) spre deosebire de baieti. Asa a fost cazul ei. Mie imi venea sa rad cand am realizat ca s-a indragostit de mine ca nu ai cum sa privesti altcumva ca e clar ca esti pedofil daca poti sa te gandesti. Era ca o surioara pentru mine de altfel asa e si acum. Problema e ca a trecut timpul si desi nu are inca 15 ani m-am indragostit si eu de ea. Apropo, sa fie clar ca nu e vb de sex, mi-a fost ca o surioara pana acum nu mult timp, tin foarte mult la ea, nu e normal ca o fata sa inceapa viata sexuala la 14-15 ani deci sper ca am fost destul de clar cu pedofilia. Intr-adevar e frumoasa, atragatoare dar sincer eu nu ma gandesc la asta si nici nu cred ca as putea sa ma gandesc la asa ceva acum. Intr-o zi am relizat ca imi place mai mult sa petrec timpul cu ea(nu conteaza ce facem, imi place chiar sa o ajut si la teme) decat sa petrec timp cu prietena mea care are 21 de ani, o relatie relativ normala(bazata pe sex ca altceva mare lucru nu ma incanta la ea). Deci nu asta ma intereseaza pe mine. Mor de ciuda ca nu pot sa fiu cu ea, adica ce ar zice ceilalti din jur, eu as trece peste asta pana la urma dar ea nu. Intr-adevar se simte diferenta de varsta, cam tot timpul ea incecarca sa fie mai matura iar eu mai copilaros, chiar tin minte ca ne uitam impreuna la "ice age"(animatie) si am ras amandoi cu gura pana la urechi. Chestii de genu asta imi ofera ea iar o fata de varsta mea nu poate. Acum stau si ma gandesc oare sa incerc sa o uit si sa am in continuare o relatie normala la cum se asteapta toti ceilalti din jur sau sa incerc in timp sa fiu cu fata de care m-am indragostit. Astept parerea voastra. PS: sincer nu vreau pareri de la parinti, nici eu n-as fi de acord cu asa ceva mai ales daca ar fi un baiat care nu il cunosti personal ca parinte. La mine oricum e total diferit. Eu o cunosc pe ea de cand era mica, in fiecare an ma colinda, ma jucam cu ea(nu am avut frati mai mici si imi placea sa o chinui :d ), tot felul de chestii, glume ca o s-o iau de sotie cand o sa creasca mare. Maicasa ma stie de cand eram eu mic, stie ca o simpatizez si face misto de mine dar toate glumele astea sunt pentru ca are incredere in mine, ma cunoaste bine si stie ce fel de om sunt. Oricum chiar si asa tind sa cred ca nu ar fi de acord cu asa ceva in momentul de fata. Cine ma poate ajuta cu un sfat dati un mail. Chiar mi-ar prinde bine sa dicut cu cineva pentru ca nu pot discuta asa ceva cu persoanele cunoscute.

| liz23 a răspuns:

Un barbat matur de 25, 26 ar trebui sa lase in pace o fata de 14, 15, 16.De ce spun asta,ea este mult prea mica,e perioada in care te indragostesti foarte des,in care tu te formezi ca om si nu trebuie grabita aceasta perioada. Ca parinte nici tu nu ai vedea cu ochi buni acesta relatie, in primul rand pentru ca esti minora, in al doilea rand inca esti copil care ar trebui sa se bucure de asta cu cei de varsta sa.Sunt convinsa ca el stie acest aspect, stie ca nu e momentul pentru ceva de durata dar ii este mai usor pentru ca neavand experienta te poate invata sa te porti asa cum vrea el.De ce crezi tu ca nu e cu cineva mai apropiat de varsta sa? Stie ca acolo persoana respectiva nu ar fi atat de usor de manipulat.Parerea mea este sa incerci sa lasi un pic indragosteala la o parte si gandeste realist.Sansele unei aventuri este destul de mare iar consecintele pot fi pe masura. cat despre lume nu stiu daca ar vedea asta pentru ca nu cred ca el indrazneste sa faca publica asta doar pentru ca e foarte probabil ca cineva sa ii atraga atentia ca esti minora. Bucura-te de varsta pe care o ai,nu te grabi sa fi mare pentru ca o sa te saturi de asta la momentul potrivit. E usor sa iti dai cu parerea,banuiesc ca pentru tine este greu,dar gandeste-te la consecinte, la viitorul tau, la parintii tai la faptul ca ai tot timpul din lume sa gasesti pe acel cineva potrivit pentru tine.

| foxi a răspuns:

Cred ca sunt pedofili! Dupa ce fata are 18 ani.as considera normala relatia!

| soul2soull a răspuns:

In primul rand el incalca legea tu fiind minora el poate sa faca puscarie pentru corupere de minori desi cred ca minorul a corupt adultul in cazu asta.
La 15-16 ani fata ar trebui sa-si vada de viata ei.
Dragostea mai vine cateodata si cu burta la gura si ce-ai facut? Iti inchizi viata cu un copil si numai ai timp de nimic el ocupandu-ti timpul.
Asa ca reorganizeaza-ti prioritatile lasa barbatii si traieste-ti viata termina scoala si dupa aia mai vezi care si cum sta treaba ...intre timp te mai maturizezi si vezi sau afli ca viata nu este ROZ precum o credeai tu... uitandu-te din pat de la mami.
Cine ma inteles bine cine nu...

| Yaguar a răspuns:

Mai bine fata de 14 ani sa-si caute un ptieten de virsta sa.

| doarEu001 a răspuns:

Hmm eu am aproape 19 ani iar prietenul meu are 28.suntem impreuna de 6 luni...dar nu stiu ce sa zic in cazul tau.pentru ca o fata de 14 ani sa aiba o relatie cu cineva, iar dif de varsta dintre ei sa fie de 10 ani, nu cred ca ar dura si nu cred ca este benefica.mai ales ca la aceasta varsta, ea inca este o copila, el un barbat in toata firea.el are nevoie de sex, ea de abia acum descopera viata.deci, pot sa zic ca as fi impotriva unei astfel de relatii la o varsta asa fragila.pentru ca fiecare are interese diferite, putine lucruri in comun iar nevoile difera.happy

| AndreiBox a răspuns:

Buna, stiu ca e "fascinanta" o relatie cu un baiat mai mare, e mai matur, probabil o situatie materiala mai buna, masina...etc. Dar trebuie sa intelegeti faptul ca nu e bine, pentru ca in general baietii mai mari, tind sa profite de voi fetele mai mici, iar o dragoste adevarata nu va fi niciodata posibila, foarte rar. El va vrea mai mult decat in mod teoretic ii poti oferii tu la o versta de "14-16 " ani. Ai grija de tine doar. Cea frumoasa si buna relatie, care poate dura ani si ani de zile, daca nu chiar o viata, este aceea in care un baiat este mai mare cu 2-3 ani decat fata... dar nu mai mult.

| aumih16 a răspuns:

Pai in ziua de astazi! varsta numai conteaza! sigur ca nu doar fetele de 14 15 16 ani sunt atrase de cei de la 25 26 ani! sunt si femei mature chiar de 30 ani pana la 50 ani maxim! care doresc relatii cu baieti tineri! satule de oamenii in varsta! vorba aia gaina batrana face supa buna! ehe! nu de alta dar nu stiu cat de interesate sunt sa faca un copil! dar un sex de placere nu refuza niciodata! vorbesc de asta mai in varsta! astea mai tinere ma rog e altceva! e alta situatie la ele!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista relatii de o viata cu diferente de astea. insa depinde de ce poate fi intre voi. pentru a acum cateva zeci de ani era mai multa seriozitate. nu era atat obsesivitate pentru sex. daca e ceva serios, nu stiu. singurul sfat pe are ti l-as da ca sa vezi daca el tine la tine si nu vrea doar sa profite e sa nu cumva sa-i cazi in pat. daca esti virgina ii spui acest motiv, ca nu esti pregatita si ca poate peste doi ani... daca tine la tine o sa astepte si mai mult, daca vede in tine doar o bucata de carne...nu cred ca va accepta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un barbat normal la cap care are peste 25 de ani in nici un caz nu se gandeste la fetite de 14 ani, ba chiar isi ia picioarele la spinare si fuge mancand pamantul.

| djluceafar a răspuns (pentru anonim_4396):

Norma ca nu e normal e pedofil

| anonim859 a răspuns:

Salut. Am 25 de ani si chiar trec printr-o problema asemanatoare. O sa incep cu pedofilia ca sincer m-a zgariat pe creier. O fata dupa cum banuiesc ca stiti se indragosteste la o varsta mai frageda(12-13 ani) spre deosebire de baieti. Asa a fost cazul ei. Mie imi venea sa rad cand am realizat ca s-a indragostit de mine ca nu ai cum sa privesti altcumva ca e clar ca esti pedofil daca poti sa te gandesti. Era ca o surioara pentru mine de altfel asa e si acum. Problema e ca a trecut timpul si desi nu are inca 15 ani m-am indragostit si eu de ea. Apropo, sa fie clar ca nu e vb de sex, mi-a fost ca o surioara pana acum nu mult timp, tin foarte mult la ea, nu e normal ca o fata sa inceapa viata sexuala la 14-15 ani deci sper ca am fost destul de clar cu pedofilia. Intr-adevar e frumoasa, atragatoare dar sincer eu nu ma gandesc la asta si nici nu cred ca as putea sa ma gandesc la asa ceva acum. Intr-o zi am relizat ca imi place mai mult sa petrec timpul cu ea(nu conteaza ce facem, imi place chiar sa o ajut si la teme) decat sa petrec timp cu prietena mea care are 21 de ani, o relatie relativ normala(bazata pe sex ca altceva mare lucru nu ma incanta la ea). Deci nu asta ma intereseaza pe mine. Mor de ciuda ca nu pot sa fiu cu ea, adica ce ar zice ceilalti din jur, eu as trece peste asta pana la urma dar ea nu. Intr-adevar se simte diferenta de varsta, cam tot timpul ea incecarca sa fie mai matura iar eu mai copilaros, chiar tin minte ca ne uitam impreuna la "ice age"(animatie) si am ras amandoi cu gura pana la urechi. Chestii de genu asta imi ofera ea iar o fata de varsta mea nu poate. Acum stau si ma gandesc oare sa incerc sa o uit si sa am in continuare o relatie normal la cum se asteapta toti ceilalti din jur sa u sa incerc in timp sa fiiu cu fata de care m-am indragostit. Astept parerea voastra. PS: sincer nu vreau pareri de la parinti, nici eu n-as fi de acord cu asa ceva mai ales daca ar fi un baiat care nu il cunosti personal ca parinte. La mine oricum e total diferit. Eu o cunosc pe ea de cand era mica, in fiecare an ma colinda, ma jucam cu ea(nu am avut frati mai mici si imi placea sa o chinui), tot felul de chestii, glume ca o s-o iau de sotie cand o sa creasca mare. Maicasa ma stie de cand eram eu mic, stie ca o simpatizez si face misto de mine dar toate glumele astea sunt pentru ca are incredere in mine, ma cunoaste bine si stie ce fel de om sunt. Oricum chiar si asa tind sa cred ca nu ar fi de acord cu asa ceva in momentul de fata. Cine ma poate ajuta cu un sfat dati un mail. Chiar mi-ar prinde bine sa dicut cu cineva pentru ca nu pot discuta asa ceva cu persoanele cunoscute. tpu859@yahoo.com