| koji567 a întrebat:

Credeti ca religia ar trebui sa nu mai fie predata in scoli?

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

"Credeti ca religia ar trebui sa nu mai fie predata in scoli?"

Da.

- http://i.imgur.com/x9Gke65.png
- http://i.imgur.com/KTVD3UO.png

- http://i.imgur.com/93EwtMN.png
- http://i.imgur.com/ocPC2Jd.jpg

29 răspunsuri:
| William a răspuns:

Eu sunt de acord ca religia sa fie scoasa din scoli cu conditia sa fie scoase si matematica, chimia si fizica.

| milan9 a răspuns:

Este nevoie de ea.
Există ore în care se învaţă despre religii şi confesiuni în general, există altele în care prezintă aspecte ale propriei confesiuni (fiecărui cult i se predă în confesiunea lui), dar foarte important, se discută lucruri ce ţin de spiritualitate şi morală în general, lucruri ce ţin de comportamentul uman...

Aşa cum în general, înveţi toată viaţa, şi întotdeauna există loc pentru a mai descoperi ceva, pentru a mai învăţa ceva, la fel, pe planul vast al vieţii psihice, sufleteşti, întotdeauna există loc pentru a învăţa să cunoşti mai bine pe ceilalţi, să te cunoşti mai bine pe tine (chiar dacă aceste lucruri nu sunt la fel de interesante precum o lecţie de anatomie- avem şi spiritual nevoie de o anumită "anatomie" ), ai ocazia astfel să faci o altfel de ierarhie a valorilor, şi pe plan moral, nu numai material…

| Exilee a răspuns:

Tu ai pus in (,) intrebare negatie si ai primit raspunsuri pozitivehee hee
Nu! Nu cred ca ar trebui sa nu mai fie predata in scoli happy

| ErrorFound a răspuns:

Absolut.

| Exilee a răspuns (pentru ErrorFound):

Parca nu erai de acord cu predarea religiei in scoli?hee hee

| ErrorFound a răspuns (pentru Exilee):

Bagami-as picioarele in context. laughing N-am citit bine intrebarea.

| ElenaSA a răspuns:

Cred ca ar trebui predata.Parintii nu au de multe ori cunostinte in acest domeniu si ar putea sa informeze copilul gresit.

| greyhound a răspuns:

Ar trebui predata maxim un an, e de ajuns sa se acopere tot ce e de acoperit in materie de religie, ce e peste e deja indoctrinare

| NOname a răspuns (pentru greyhound):

De acord.
Şi în acel an să fie predată Istoria Religiilor (pentru cultura generală), nu Ortodoxismul (pentru îndoctrinare).

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Bine'nteles, pentru ca nu are nici o eficienta, in scoli se preda religia care este in tara 70%, dar nu tin cont ca nu toti copii sunt educati de parinti (care sunt educati binenteles ) in felul lor > Iar ceea ce se preda in scoli se bazeaza pe traditie si obiceiuri, nicidecum pe adevarul lui D-zeu,. De fapt de unde vor preda adevarul, caci nici ei nu-l cunosc, ceea ce fac, fac doar pentru bani, ca doar le mai pica ceva si de acolo, la bietii nevoiasi,(Daca doresti citeste in Biblie in Maleahi 2:2 -8, ).

| LordBolton a răspuns:

Nu ar trebui sa fie predata in scoli aidica da

| Maxim96 a răspuns:

Trebuie numaidecat, aceasta face parte din educatie!happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, ar mai trebui predata, dar eu as vrea sa se inceapa cu predearea Apocalipsei deoarece multi dintre copii nu stiu ce li se va intampla daca nu merg pe calea lui Hristos.

| Dumniezău a răspuns (pentru anonim_4396):

Oricum daca vine apocalipsa vom muri cu totii.Nu mai conteaza daca-i crestin sau de alta religie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te-ai exprimat ca o ţeavă.
Cred că ar trebui predată istoria religiilor, nu religia. Cea din urmă, este predată subiectiv şi nu este corect.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi e indiferent. Este o ora in care 50% la suta din ea dorm cu ochii deschisi iar restul imi bat joc de colegul din fata mea. Pe de alta parte e o ora in plus, practic, nefolositoare pentru multi.

| Scarbo a răspuns:

S-a mai pus odata.

| svartirhimnar a răspuns:

Aici e faza de profesori, şi să-ţi spun şi de ce: în fiecare an la şcoală am avut profesori diferiţi.
Deşi materia e aceeaşi, profesorii o predau diferit. Ca de exemplu, am avut într-un an un profesor care la teste nu ne lăsa să scriem Sf. sau Dz.
Numele întreg, că cică e păcat.
Prin chestiile astea le distrug propria gândire a copiilor.
Eu consider că n-ar trebui predată, fiecare are dreptul să creadă în ce vrea, nu ce-i spune un necunoscut la şcoală.

| Mikhtarian a răspuns:

Credeti ca matematica ar trebui sa nu mai fie predata in scoli? Da.
Credeti ca religia ar trebui sa nu mai fie predata in scoli? Nu.
Religia e o idee spirituala, in timp ce matematica. fail.

| NOname a răspuns (pentru Mikhtarian):

Eşti un geniu, Mikhtarian. Doamne ajută!

| Mikhtarian a răspuns (pentru NOname):

Glumeam si eu putin big grin Pui repede botul.
Partea buna e ca faci pe crestina laughing

| Dumniezău a răspuns:

Si atunci unde ar mai fii toata distractia?

Răspuns utilizator avertizat
| kira30 a răspuns:

Da,dar ar trebui predata si istoria religiilor.Religia si istoria trebuie invatate impreuna.

| LiimeXdx a răspuns:

Da.Citeste Biblia urmeaz-o si ve-i vedea ca in viata v-ei fi binecuvantat de Dumnezeu! Deci religia trebuie predata in scoli!

| simanapeace a răspuns:

Eu cred ca ar mai trebui predata in scoli

| Madelinee a răspuns:

Sincer ar trebui predată în școli, chiar dacă nimănui nu îi mai pasă de religie.