| eliza_5786 a întrebat:

Ce credeti despre persoanele care isi inseala prietenul\prietena? Sunt impreuna cu prietenul meu de 4 ani iar de 1 luna lucrurile nu mai mergeau sa zic asa roz. Mereu ne certam din orice, nu-mi dadea atentia necesara, nu vroia sa iasa cu mine aproape niciodata.in fine numai acasa(stam impreuna de 1 an si jumatate) facut curat, mancare si televizor.Si sa zicem ca de 1 luna incoace am iesit cu altcineva... e un baiat pe care il cunosc de aproape 3 ani si ne intelegeam ff bine.ieseam mereu in oras, ne povesteam foarte multe unul celuilalt. Asta pana cand intr-o seara l-am sunat sa-i spun ca m-am certata cu prietenul meu. Eram asa de trista si fara chef de nimic incat i-am zis sa iesim impreuna(in calitate de amici, doar)iar el a acceptat si am iesit in oras...nu am stat mult cred ca vreo 2 ore in care am povestit depre relatia mea si de cat sunt de nemultumita, ca as vrea sa pun o data punct la tot etc. In final m-a condus acasa toate bune si frumoase(seara s-a terminat frumos ca intre amici, doar ca la sfarsit cu un sarut). Am ramas ca vorbim la telefon. m-a sunat dupa cateva zile daca nu vreau sa ma duc cu el sa faca cumparaturi, sa-l ajut ca a ramas singur si nu are cine-l ajuta deci am acceptat si l-am insotit. Am ajuns acasa la el cu cumparaturile unde am inceput sa vorbim despre noi si despre sex; la final nu stiu cum am ajuns sa facem sex.De atunci ma gandesc intruna la el, nu ma mai intereseaza prietenul meu.As vrea sa ma despart de el dar parca ceva ma opreste nu stiu ce."Amicul" meu este la facultate in alta tara si chiar daca am vrea o relatie este practic imposibil pentru ca ne-am vedea doar vara si stiu ca o relatie asa n-ar merge niciodata.Prietenul meu nu stie nimic de toate astea nu stiu daca ar trebui sa-i spun pentru ca m-am hotarat sa stau pentru o perioada singura sa ma decid, sa-mi pun ordine in ganduri pentru ca ma simt destul de vinovata pentru cele intamplate. Nu stiu ce sa fac. ajutati-ma cu cateva sfaturi orice e bine venit

Răspuns Câştigător
| ATHOS a răspuns:

Draga mea Eliza!

Eu nu-ti voi spune ca ai gresit sau unde ai gresit. Nici nu te voi judeca.
Am sa-ti spun, insa, ca aceasta intamplare din viata ta ar putea sa aiba un rol determinant pentru viitorul tau. Eu cred ca trebuie sa te hotarasti in primul rand daca relatia pe care o ai de patru ani o vei continua sau nu. Apoi cred ca trebuie sa-l redefinesti pe Fat Frumos. Daca in urma cu patru ani aveai o anumita imagine in ceea ce priveste dragostea, viata in doi, atributele pe care ar fi trebuit sa indeplineasca el, etc azi cu siguranta este alta. Este alta pentru ca ai evoluat, este alta pentru ca ai alte cunostinte in ceea ce priveste o relatie, este alta pentru ca ai mai crescut in gandire si te-ai mai maturizat, ai alte dorinte, alte asteptari, etc.
Redefinirea Viitorului Fat Frumos ar trebui sa tina cont de faptul ca tu iti doresti ca el sa fie cam asa : Frumos si destept, educat si civilizat, hotarat si puternic, intelept si drept, corect si bine organizat, un barbat care sa stie sa te iubeasca, care sa stie sa te faca sa zambesti, care sa te respecte si sa-ti castige increderea, care sa-ti fie prieten si camarad,...
Ei iti doresc ca intr-o zi sa-l intalnesti iar atunci cand il vei fi intalnit sa faci cu adevarat ceea ce trebuie.
Fie ca Cel de Sus sa-ti lumineze calea!

2 răspunsuri:
| Азбука a răspuns:

Fa-ne si rezumatul...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai cum vine asta : nu stiu cum am ajuns sa facem SEX.
Hm? Ti se pare normal? Nu esti constienta de cea ce faci? Sa nu-mi spui ca te-ai lasat dusa de val ca nu te cred. Orice om normal, isi da seama de cea ce face.Eu cred ca ar fi bine sa-i spui ce-ai facut, chiar daca asta o sa-l doara foarte tare, mai ales ca el te-a iubit si presupun ca te iubeste. Fa o pauza daca asta simti tu. In cea ce priveste oamenii care insala, ii consider demn de dispret, pentru ca nu au fost fideli partenerului si n-au stiut sa aprecieze cea ce li s-a daruit!