| W3irda a întrebat:

Ce credeti despre relatiile virtuale?

Răspuns Câştigător
| iDangerous a răspuns:

Am citit de curiozitate răspunsurile celorlaţi şi îmi permit să combat tot. Da, e adevărat că nu poţi avea încredere în oricine, dar să fim serioşi. Nu cred că ai avea o relaţie virtuală cunoscând acea persoană doar din poza de profil, nu? Cu timpul cunoşti persoana respectivă, iar iubirea pe internet e mult mai frumoasă decât cea reală, care e bazată în cele mai multe cazuri pe atracţia fizică, în niciun caz pe iubire. De ţinut ţine cât vrei tu să ţină. Singurul obstacol într'o astfel de relaţie, dacă chiar ţii la partener, ar fi gelozia, neâncrederea, dar cu timpul o capeţi şi pe asta. Ca să nu spui că vorbesc aberaţii. Am o relaţie cu un băiat, pe internet, de 7 luni. Şi pot spune doar că e un lucru extraordinar să ştii că cineva chiar te iubeşte. Sunt sentimente reale. O persoană nu ar sta cu tine 24/24 doar pentru o relaţie virtuală, dacă nu te'ar iubi. Mulţi se apucă să comenteze fără să ştie ce e aia relaţie virtuală. Mulţi dintre ei nici nu au avut una. Concepţia umană: Se aruncă ăla în fântână, mă arunc şi eu după el. În fine. Ideea e că relaţiile virtuale pot fi foarte frumoase dacă ştii să ai una, pentru că e dificil. Şi da, poţi iubi o persoană chiar dacă n'o vezi "face to face" şi n'o atingi. În plus, dacă chiar ţii la la persoana aceea într'un sfârşit tot veţi fi împreună şi în realitate. Dar depinde şi de partener. Dacă doar unul dintre ei are încredere în relaţie, atunci e degeaba. Părerea mea.

| AndyLavy a răspuns (pentru iDangerous):

Da, foarte adevarat. cei ce spun ca nu este adevarat ori nu au avut o astfel de relatie, ori au avut si a esuat. fiecare ar trebui sa isi asculte inima, si sa nu se mai ia dupa toti si toate.

| Trolli a răspuns (pentru iDangerous):

Sunt iluzii dupa parerea mea, da, am avut si eu fluturasi in stomac cand vedeam ca "Fat-Frumos" s-a logat, dar in timp mi-am dat seama ca sunt doar iuluzii si sperante. O relatie adevarata nu se tine cu niste "XOXOXO".
E iubire platonica.

| iDangerous a răspuns (pentru Trolli):

Nu sunt iluzii. Şi cine a spus că stai pe mess sau pe facebook sau ştiu eu unde toată ziua? raised eyebrows Că e în acelaşi oraş cu tine sau la nu ştiu câţi km distanţă e tot aia. Tot om este, tot sentimente are. Faptul că nu poţi vedea acea persoană te face să o iubeşti mai mult. Şi există alte moduri de comunicare înafară de messenger. S'a inventat telefonul. Faptul că împărtăseşti sentimentele verabal acelei persoane te apropie enorm de ea. Şi relaţiile ăstea XoXo sunt cu mult mai stabile decât cele reale. După 2 săptămâni te saturi de el/ea şi cauţi altul. În fine. E prost spus relaţie virtuală.

| Trolli a răspuns (pentru iDangerous):

Oh, nu stiam ca e si telefonul in discutie! Atunci, da! E dragoste pura! Felicitari.

18 răspunsuri:
| Onn3 a răspuns:

Nasoale si neadevarate te mai tin legat si de scaun intre 4 pereti.

| Trolli a răspuns:

Relatie de amicitie da, de dragoste nu!
Pentru ca nu poti avea sentimente de iubire pentru o persoana pe care nu o cunosti, pe care nu o vezi fata in fata, nu ii vezi gesturile, cum se comporta fata de tine si fata de cei din jurul sau, ce fel de anturaj are etc.

Niste cuvinte frumoase, cateva emoticoane, un cantec frumos dedicat tie, nu inseamna ca ai o relatie cu acea persoana. Este doar o iluzie.

Dar, nu exclud faptul ca poate unele persoane si-au gasit jumatatea pe internet, insa trebuie sa ai grija. Sunt multi oameni care vor sa faca rau, si nu trebuie sa ai incredere in oricine.
Inaintea de a face pasul sa te intalnesti cu o persoana cunoscuta pe net, consider ca trebuie sa treaca cateva luni. Daca esti minor/minora mare grija.

| foxsilver a răspuns:

Realitatea va bate intotdeauna virtualul. Cine crede ca poate sa INCEAPA o relatie pe cale virtuala se amageste in mod fatal, picand in capcana iluziilor deșarte.
Este adevarat ca exista oameni timizi, care nu au curajul sa priveasca pe cineva in ochi si sa inceapa o conversatie...banala(pentru inceput), sau persoane insingurate care simt nevoia sa comunice in acest mod, dar undeva in sufletul lor spera sa le suranda norocul si sa se inchege o relatie.
Mai exista si o alta categorie de oameni, care cred ca este mai comod sa cauti pe cineva in mod virtual, sa-si aleaga din multimea de "oferte", precum aleg legumele proapete din piata, dar in majoritatea cazurilor relatiile esueaza in mod lamentabil.
Cred ca virtualul este destinat mai mult pentru a INTRETINE relatia, pentru a pastra legatura intre oameni, nicidecum de a gasi un partener/a de viata.
Chiar si mentinerea unei relatii este destul de grea intre parteneri ce s-au cunoscut in mod real, trebuie ca oamenii sa se iubeasca extrem de mult pentru a pastra relatia de la distanta.
In spatele unui monitor este foarte usor de ascuns carențele unui caracter, chiar si in cazul unei comunicari video, pentru ca nu se poate vedea comportamentul oamenilor in diverse situatii, reactiile lor in anumite momente ce le-ar putea dezvalui defectele. Intr-o comunicare virtuala nu exista decat un singur mod de comportament, si acela in care oamenii au posibilitatea sa se puna intr-o lumina cat mai favorabila fata de potentialii parteneri.
In plus, virtualul este lipsit de farmecul pe care il ofera realitatea, tangibilul, la sfarsitul unei comunicari virtuale, cei din spatele monitoarelor vor ramane de fiecare data cu un gol in suflet, tanjind dupa un sarut si o imbratisare,... PALPABILE.

| Diana_7761 a răspuns:

Cea mai mare prostie posibila.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce părere să am despre nişte încuiaţi cărora le e frică să iasă în lume şi să cunoască persoane reale?!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In cazul relatiilor virtuale 2 lucruri sunt 100% sigure:
1. Nu dureaza.
2. Persoana respectiva te va insela in cele din urma.

| BrokenArrow a răspuns:

Una din cele mai mari porcării de pe lumea asta :/

| july00 a răspuns:

Ce relatie ii aia?!

| LorenaAnca a răspuns:

Nu mi se par deloc in regula. Imagineaza-ti ca tu vorbesti cu o anumita persoana prin intermediul internetului. El/ea are o poza la profil cu cineva foarte dragut. Stabiliti o intalnire, iar atunci vezi ca acea persoana este nu tocmai pe placul tau. Nu ti se pare ok, nu? Aceasta este parerea mea! Insa eu spun NU relatiilor virtuale!

| LaurC a răspuns:

O prostie.
Cum poti sa te indragostesti de cineva daca nu il vezi in realitate? O emotie falsa.

| Mereoleacădeusername a răspuns:

E ca şi cum ai vâna unicorni.

| AdyHytPower a răspuns:

Poti da de multi aurolaci!

| Alexandra00007 a răspuns:

Relatiile virtuale nu sunt deloc ok... Acestea nu se pot baza pe incredere. El/Ea iti poate spune ca te iubeste, iar dupa se duce la o alta femeie. Nu ai de unde sa stii.

| Gadafi a răspuns:

In primul rand nu o sa tina si nu se stie pe cine gasesti happy