| anonim_4396 a întrebat:

Ce credeti, sa o fac cu prietenul meu? il iubesc, cred ca si el ma iubeste, suntem de 5 luni impreuna, parintii nu-s de acord si i-au cerut buletinulaughing(ca sa-i cunoasca datele, sa stea linistiti)el nu a vrut sa vina, pentru ca stie ca ei nu sunt de acord, dar nu vrea sa inteleaga ca ei nu am nimic ca el doar ca e ciudat ca nu vine cu buletinul, zice ca eu trebuie sa tin cu el ...si asta si fac doar ca ma pune pe ganduri?! ce sa fac...am incredere in el
ps:am 14 ani iar el 19big grin astept raspunsurile voastre, multam big grin

17 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Inceperea vietii sexuale la 14 ani reprezinta un factor major de risc pentru cancerul de col uterin. Practic daca o faci, vei fi toata viata un om cu handicap, dependenta de ginecolog (la care va trebui sa te duci macar o data la 6 luni daca nu mai des), obligata sa faci tot felul de investigatii dureroase si invazive (colposcopii). In adolescenta, colul uterin sufera o rotatie care expune traumatismelor din timpul actului sexual zona cea mai vulnerabila, fiind demonstrat ca femeile care isi incep viata sexuala inainte de 17 ani si jumatate au 90% risc sa faca cancer de col sau leziuni precanceroase.
De altfel ma indoiesc ca baiatul asta are vreun sentiment pentru tine, daca ar avea nu ar accepta in ruptul capului sa faceti sex cand te pune intr-un asemenea pericol.
Vreau sa-ti mai spun ca dupa ce vei incepe viata sexuala, pentru a evita aparitia cancerului foarte repede (la 25-30 de ani) va trebui sa ajungi la ginecolog. Pana la 18 ani o poti face numai insotita de unul din parintii tai. Avand sub 16 ani, ginecologul va anunta automat politia si procuratura iar prietenul tau va fi anchetat pentru corupere de minore si viol. Legislatia considera ca o fetita de 14 ani nu are discernamant si ca viata sexuala ii pune grav in pericol viata, asadar orice contact sexual cu o fata de 15 ani e considerat viol (fiindca daca ai avea discernamant nu ai fi de acord sa te expui unui asemenea pericol, asa incat acceptul tau nu are valoare, nefiind facut cu discernamant). In mod cert, prietenul tau va face inchisoare. Intrebarea este: el vrea sa faca asta si tu esti pregatita sa accepti ca el sa stea in inchisoare intre 4 si 7 ani? Adica chiar merita?
Mai vreau sa-ti spun ca nu exita nici o metoda de contraceptie 100% sigura si mai ales la varsta ta posibilitatea de a ramane insarcinata oricum bv-ati proteja e mare. La 14-15 ani, in Romania nu iti va face nimeni avort fiindca e prea periculos, asa ca vei fi nevoita sa dai nastere copilului. Esti pregatita pentru o sarcina si o nastere (nu vei creste tu copilul, el va fi dat in grija unor adulti sau internat intr-un orfelinat), dar sarcina si nasterea le vei suporta tu.

| bluesky a răspuns:

Dragostea nu are varsta, dar totusi parintii tai au dreptate iar eu te sfatuiesc sa nu fac sex.

| unione a răspuns:

Nu, e corupere de minori si se pedepseste cu inchisoarea, doar nu vrei sa mearga la racoare, nu?

| ღ..*Addelly*ღ.! a răspuns:

Daca aceste 5 luni a stat ca tine pana acum sa isi astepte hrane! hmm ai grija si in primul rand esti prea micawinking

| Cryssy a răspuns:

Buna. Esti cam mica. Adica gandeste-te si tu. ai 14 ani. Mi se pare o varsta cam frageda pentru a avea relatii sexuale. Sincer ar mai trebui sa mai astepti si tu. Daca te iubeste va intelege ca nu esti inca pregatita si nu te va obliga sa te culci cu el. Nu stiu. faci cum vrei. Dar inca o data iti spun ca nu este o varsta potrivita. In medie fetele isi incep viata sexuala in jur de 16 ani. Dar nu e o regula... se poate intampla si mai tarziu. Nu trebuie sa te iei dupa prietenele tale care deja au facut-o sau dupa altii care iti spun sa iti incepi viata sexuala. Inainte de asta ar trebui sa fii foarte bine informata si sa fii tu cu adevarat pregatita. Inca un lucru. nici din punct de vedere medical varsta de 14 ani nu este potrivita. Corpul tau nu este complet dezvoltat din punt de vedere sexual. Si. acum am vazut. spui ca si el CREZI ca te iubeste. Daca doar crezi si nu esti sigura de asta nu iti recomand in niciun caz sa te culci cu el. Da stiu el are 19 ani si poate te gandesti ca il vei pierde ca la varsta asta baietii vor si ei sex. dar nu stiu. Nu cred ca s-au terminat baietii. big grin
Sper ca te-am ajutat. happy Succes in luarea unei decizii corecte. happy

| xibalba a răspuns:

Nu cred ca e o idee buna sa faci sex cu el. E mult prea devreme si nu vad care e graba. Va stiti abia de 5 luni, lasa sa mai treaca vreo cativa ani. Nu esti sigura ce simte el pentru tine ("cred ca si el ma iubeste") asa ca mai lasa sa treaca ceva timp. Daca te iubeste, te va astepta, fii sigura de asta.

Apoi ai spus "zice ca eu trebuie sa tin cu el... si asta si fac". Aici te manipuleaza. Tu trebuie sa vezi daca e corect ce spun parintii tai sau ce spune el. Si trebuie sa iti dai seama de asta singura. Lasa`l pe el la o parte si gandeste`te ca si parintii tai au motive de ingrijorare si vor sa il cunoasca mai bine, sa stea linistiti. Orice refuz din partea prietenului tau va da parintilor tai motive intemeiate sa isi ridice semne de intrebare. Asa ca mai bine lasa-i pe parintii tai sa iti cunoasca prietenul. In fond si la urma urmei... de ce nu ar fi de acord? Are ceva de ascuns?

mira
| mira a răspuns:

Amana aceasta intentie cu patru ani. Daca baiatul nu vrea sa vina cu buletinul este foarte suspect.Parintii au dreptul sa stie cu cine se plimba fiica lor de 14 ani. El insusi ar trebui sa vina, sa se prezinte si sa se angajeze ca te va ocroti pe durata plimbarii.

| ShineMe a răspuns:

Esti muult prea tanara sa iti incepi viata sexuala.Gandeste-te ca odata cu inceperea vietii sexuale apar diverse riscuri, controale la ginecolog si tot felul de lucruri de geni.Ai toata viata inainte.Acum ar fi mai bine sa te axezi pe scoala pe viitorul tau o sa ai timp si de baieti. El crezi ca este impreuna cu tine pentru altceva? Posibil sa fie ca ii placi. Dar e diferenta de 5 ani el e major tu dabea ai buletin.Nu stiu.Parerea mea si a altora cred ca ar fi sa lasi deoparte ideea. O sa ai tot timpul din lume.Gandeste-te 19 ani el tu 14 el baiat tu fetita. Tu decizi.Succes

| georgiana a răspuns:

Nu sunt de accord, esti mica si te poti imbolnavi.Mai alasa asta peste cativa ani ca nu se opreste lumea in loc.

| i.love.me a răspuns:

Mie mi se pare normal ca sa nu vina cu buletinul...cumva parintii tai sunt polisti sau ce?
pune'te in locul lui draga mea sa vezi ce nici tie nu ti'as conevni
si nu cred ca vrei sa iti incepi viata sexuala acum si asa plimbari in parc un suc alea alea, nu e nimic rau in asta:-J
incearca sa vorbesti cu ai tai.si eu am trecut prin asta m-am ascuns 5 luni si nu s-a mai putut continua(atat avea si el atat am si eu)
deci eu am fost patita si e groaznic dar daca il iubesti, lupti
te pup

| zorialbi a răspuns:

Daca te iubeste intr-adevar te va asteapta.

A face sex nu te asigură că veţi rămâne împreună! N-ai nici o garantie ca daca te culci cu el va ramane toata viata cu tine, si cea care va pierde vei fi tu...Ai grija ce decizie iei...
După ce faci sex cu cineva despărţirea e mult mai dureroasă.
Când te încrezi în cineva foarte mult şi acela te părăseşte te simţi abuzată şi folosită. De fapt, sex poţi să faci de multe ori, dar virginitatea o pierzi numai o dată. Dacă o dai cui nu trebuie, nu mai e nevoie de un copil sau o boală ca să te doboare. Aşa că, aşteaptă. O să fi surprinsă cât de bine îţi va fi. happy
Virginitatea nu e nici doar abţinere, nici doar amânare, ci un preludiu. Te poţi pregăti acum prin virginitate ca să te dăruiesti mai târziu celui iubit deplin şi exclusiv.

Întrebarea serioasă ce trebuie să şi-o pună tânărul sau tânăra este: până unde trebuie să meargă în această relaţie? Până la relaţia trupească? Filmele erotice pe care le vede pe toate canalele, site-urile provocatore de pe internet, revistele porno ce stau pe toate tarabele vor îndemna să se facă aceasta. Se aduc şi argumente ''medicale'' şi ''ştiinţifice'' care ar demonstra că abstinenţa până la căsătorie nu-i sănătoasă.

Poate fi cuprins şi de un complex de inferioritate. Colegii lui, prietenii lui, au făcut-o. De ce să nu o facă şi el?

Şi totuşi învăţătura cuminte a Bisericii îi spune să n-o facă. Va veni şi vremea sexului. Mai sunt şi tineri integri care nu o fac până la căsătorie. Dacă tânărul este cu adevărat curajos, poate spune şi nu. Mulţi adolescenţi îi respectă tocmai pe cei ce au curajul să fie ei înşişi, să nu le pese de ce le spun alţii, chiar cu riscul de a fi luaţi peste picior.

| Sniper a răspuns:

Zici ca ai incredere in el? laughing
Da halal parinti ai si tu! rolling on the floor
Ce'as putea sa-ti zic? ...Fiecare dupa placul lui, dar el 19 si tu 14, nu cred ca este o anumita iubire reciprocawinking
Succes!

| buburuzaucigasa a răspuns:

Mai asteapta.Nu fa acest pas esti prea mica si mai tarziu iti va parea rau mai ales ca ai zis ''cred ca si el ma iubeste''... daca nu esti sigura ca te iubeste nu e bine.

| HappyPills a răspuns:

Pai, daca zici ca te iubeste, inseamna ca poate astepta pana mai cresti, nu ai de ce sa te grabesti

| alecs871 a răspuns:

Finalul m-a dat gata laughing

| moftuliki a răspuns:

Ejty prea mik pentru a face sex, in al doilea rand parinti tau au dreptul sa ii ceara buletinul pentru ca se ingrijoreaza pentru uh ai grija cu el pentru ca e mai mare. pup

| biencutza_3026 a răspuns:

E prea devreme mai gandeste-te sunteti doar de 5 luni impreuna ar trebui sa mai atepti ceva vreme sa fi sigura ca te iubeste si ca nu doar sase culce cu tine vrea.mai gandeste-te pentru ca dupa aia sa nu iti para rau. e prea devreme dar e decizia ta.happy