| iubita_7611 a întrebat:

Ce dezavantaje ai daca iei anticonceptionale?
cat de sigure sunt?
are ceva daca folosesti si prezervativ si iei si anticonceptionale?
funda love struck mersi.

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Anticonceptionalele sunt destul de sigure, peste 99, 5% siguranta.
Dezavantaje: sunt preparate hormonale si au reactii adverse; nu le poti lua daca fumezi, daca ai probleme cu sanii sau istoric de tromboze; exista risc de complicatii acute; sunt toxice pentru ficat; trebuie sa te duci la ginecolog la fiecare 6 luni pentru consultatie; trebuie sa iti amintesti sa le iei strict la aceeasi ora, in fiecare zi; nu te protejeaza de boli cu transmitere sexuala.
Prezervativul este cea mai sigura metoda contraceptiva (99, 98%) si siguranta sa nu poate fi practic imbunatatita. Este recomandat sa folosesti si prezervativ si contraceptive daca nu aveti analizele la zi (pentru a evita transmiterea unor boli) sau daca partenerul tau este expus imbonavirii (este cadru medical, se drogheza, face transfuzii adesea).

1 răspuns:
| TheCoon a răspuns:

Uite cum sta treaba.Folosirea prezervativului+anticonceptionale nu strica la nimic, doar ca anticonceptionalele luate in exces afecteaza flora intestinala.Deci prezervativu e TARE DE TOThee hee... take care!