| Alexxiax98 a întrebat:

Ce e iubirea pentru relatie si ce e sexul pentru relatie? Functioneaza doar cu una dintre ele?

18 răspunsuri:
| cuvant a răspuns:

Iubirea e respectul pentru partener/partenera și asta va continua și după ce va apărea monotonia.
Sex-ul e important pentru a întreține atracția fizica și legătură emoționala între parteneri.
Sex-ul de obicei duce și la atașare dar nu va duce o relație cu un câștig în ambele părți. Unul dintre ei va pierde.
Iubirea va merge un timp dar riscul e ca altcineva sa apară cu ceva nou la unul din parteneri și sa câștige mult teren. Apoi totul se distruge.

| RAY a răspuns:

Sexul are ca scop reproducerea speciei umane, iar iubirea are ca scop atasamentul de lunga durata, avand ca scop cresterea copiilor nostri, ambele lucruri sunt importante

| corbulalbrosu a răspuns:

Ambele ''ingrediente'' amintite sunt strict necesare si/sau chiar obligatorii, pentru ca relatia sa fie perfecta d.t.p.d.v. si sa dainuie pana la adanci batraneti. big grin Sanatate!

| Catrice a răspuns:

Au importanta în proporții egale.

| Hammurabi a răspuns:

Da, funcționează.
"Prietenia cu beneficii" - e genul de relație bazată numai pe sex.
Cuplurile peste 65 de ani - relații bazate numai pe iubire.
În rest, o relație normală trebuie să le aibă pe amândouă.

| sofisis a răspuns (pentru Hammurabi):

Mereu scrii inaintea mea ce vreau eu sa scriu. Huo!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de persoana si Ce crede ca inseamna "iubirea"
Sexul poate fii mai mult o dependenta decât iubire. Sau o metoda de validare.

| Alexxiax98 explică (pentru anonim_4396):

Cum adica "metoda de validare"?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu

| OrdanKarris a răspuns:

In ceea ce ma priveste(si nu doar pe mine): daca nu este sex, CLAR, NU este si nu va fi relatie. Daca nu primesc satisfactie si ce ma intereseaza, nu am absolut nici un motiv sa renunt la libertatea mea, la linistea mea. Ca sa ce? Sa am grija de o muiere ca simte ea nevoie de atentie si de un tampon emotional permanent? NU multumesc. Cine accepta astfel de oferta, ori e naiv, ori e cu capul.

Pentru mine ca barbat, relatia nu aduce concret nimic benefic mie. Relatia este un sacrificiu si un beneficiu care eu ca barbat ofer muierii. Iar pentru acel beneficiu, daca nu exista sex, sau daca exista sex cu portia, cand vrea ea, sau exista sex cu milogeala, aia nu e altceva decat exploatare si atat. notiunea de relatie, nu ma incalzeste cu nimic!

| Plato a răspuns (pentru OrdanKarris):

Relatia nu reprezinta niciun beneficiu?
Mai vorbim la 60 de ani.

| OrdanKarris a răspuns (pentru Plato):

Mai am mult pana la 60 de ani si chiar daca la 60 de ani nu voi mai putea savura benficiile, ce ar trebui sa fac? Sa stau pe uscat pana atunci? Si s-ar putea si la 60 de ani sa imping la fel de adanc si apasat ca la 29.

| RAY a răspuns (pentru Plato):

Tu esti convins ca vei ajunge la 60 de ani?

| Plato a răspuns (pentru RAY):

Nu. Dar asta nu înseamnă ca nu ma gandesc si pe viitor.
Iti faci o pensie tot in ideea ca ajungi pensionar, nu? Nu poti sa traiesti doar pentru azi.

| RAY a răspuns (pentru Plato):

Omule taxele sunt obligatori, ca vrei ca nu vrei platesti, e ca si cum ai spune dar daca nu patesc nimic de ce sa platesc asigurarea de sanatate pentru ca e obligatorie, tu ca mare filozof trebuie sa stii cum functioneaza un stat ca doar greci au inventat democratia, gandul la viitor e ok man, eu am spus altceva esti sigur ca vei atinge varsta aia

| Plato a răspuns (pentru RAY):

Nu sunt sigur, dar daca totusi o ajung?

| RAY a răspuns (pentru Plato):

Speram nu in Romania, desigur ca poti spera, cu toti speram, avem credinde false =teisti mai ales, persoaele atee au o gandire mai rationala

| Dontbeabitch a răspuns:

Iubirea pentru relație este că motorul pentru mașină (adică este ceea ce o face să meargă). Sexul este doar o exteriorizare a iubirii. O relație poate funcționa cu ambele la un loc și/sau separate. Depinde de genul relației!