| NonameNo123 a întrebat:

Ce este himenul,cand, cum si de ce se rupe? Si e rau daca se rupe?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Himenul este o membrana fina care separa cavitatea vaginala de vulva. Are 1 sau mai multe mici perforatii ce permit ca menstruatia sa fie evacuata din organism. Exista 4 tipuri de himen : inelar (are o deschizatura circulara in centru), semi-luna( este situat langa peretele vaginal), labial( are o crapatura fie verticala fie orizontala) si cibriform (are aspectul unei site, are mai multe orificii ). In general se poate spune ca nu are nici o functie medicala sau fizica, insa este asociat cu virginitatea la femei. Totusi unii considera ca rolul himenului ar consta intro semibariera cu rolul de a nu permite patrunderea unor corpuri straine in vagin. Odata cu inaintarea in varsta, himenul se subtiaza. Este foarte gros la fetite si ceva mai subtire la adolescente.Himenul are o importantă mai degrabă psihologică. Barbatii acorda o importanta mai mare himenului decat femeile, deoarece acestia vor sa fie primii, care sa aiba "cinstea" sa rupa aceasta bariera.

4 răspunsuri:
| Verginic?Vac?Gras? a răspuns:

Deosebirea intre o virgina si o nevergina
in pat, prin penetrare, pentru ca nu rezista presiunii exercitate de penis astfel se rupe, este doar o bucatica de carnita
nu este rau daca se rupe, este firesc

| corbulalbrosu a răspuns:

Himenul se poate rupe de la sine prin activitati precum : mers pe bicicleta, gimnastica, dans, echitatie. de asemenea se poate rupe in cazul unor masturbari mai neglijente sau prin folosirea unor jucarii sexuale supradimensionate in raport cu marimea "pasaricii" respective. Si in final ruperea himenului in general se produce in momentul inceperii vietii sexuale adica a dezvirginarii dar fiind destul de elastic si se poate rupe dupa multe contacte sexuale. Daca este bine sau rau este la aprecierea ta, depinde doar de convingerea ta. Multa sanatate.

| Kriss96 a răspuns:

Himenul se rupe de obicei la primul contact sexual. Sau primele. Depinde de cat de elastic este. Normal ca nu e rau. Cat timp ai himenul intreg esti virgina. E normal ca la un moment dat sa nu mai fi.

| NonameNo123 explică:

Deci se rupe cand incepi viata sexuala, dar se poate rupe si cand practici alte activitati? Cum vine asta? Adica daca practici una din activitatile mentionate de corbulalbrosu se rupe si gata..nu mai esti virgina?